trawnik między sosnami

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
IwonaOLKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawnik między sosnami

Post »

Kochani, jak zrobić ładny trawnik miedzy sosnami na terenie od 15 lat nie uprawianym w zboże?
Działka poorna ma 2500m2.

Sosny mają teraz góra 3-3,5 m wysokości. Jest ich dużo, ale bardzo mi się podobają. W czerwcu podcięłam im dolne gałęzie, tak by można było między nimi chodzić. Pod nimi leży warstwa starego igliwia.
Ogólnie, trawy na działce jest bardzo niedużo, jest dużo chwastów, dominuje nawłoć i trzcinnik. Oba chwasty ścinałam w czerwcu i lipcu. Leżały sobie na ziemi do teraz. Dodatkowo jeszcze z czerwcowego mielenia gałęzi na działce w niektórych miejscach mam rozsypane zrębki. Teraz ścięte chwasty i zrębki wygrabiłam i dotarłam do czarnej ziemi bez trawy. Zastawiam się, czy igliwie spod sosen też mogę wygrabić, czy jest ono drzewom do czegoś potrzebne?

Podsumowując: chciałam wyrównać teren, by na wiosnę móc przejść po działce bez obawy skręcenia nogi, po w miarę ładnym trawniku. (wcześniej było tam pole, ale przez ostatnie 10 lat ludzie rozdeptali skiby w poszukiwaniu maślaków).

Czy jak skoszę resztę, badyle po nawłoci do zera i wygrabię wszystko, a na jesień przekopię ziemię zostawiając w ostrej skibie będzie ok? Czy powinnam przed przekopaniem rozrzucić np obornik czy jakiś inny nawóz? Bo rozumiem, że na wiosnę jak przegrabię, wyrównam i zasieję trawę będzie w miarę dobrze? Czy może tylko przekopać? Jak te zabiegi mają się do sosen, których nie chcę się pozbywać?

Chciałabym osiągnąć efekt jak na drugim zdjęciu...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: trawnik między sosnami

Post »

Ja rozwiązałem to tak

Obrazek
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: trawnik między sosnami

Post »

Ładny trawnik to głównie niekończące się podlewanie. 2500m2 plus piaszczysta gleba (tak podejrzewam) to zamiast pojechać na wakacje, wydasz na wodę.
IwonaOLKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trawnik między sosnami

Post »

Kopaliśmy dołki na ogrodzenie, i to co wykopane, to piach, a w niższych warstwach glina.
Zasadniczo nie chcę dużo inwestować, chciałam raczej ucywilizować to co jest teraz, bo mąż już nogę tam skręcił...
A korzystać z działki będę tylko w weekendy
Więc może lepiej wygrabić ścięte chwasty, badyle nawłoci, spadłe igliwie i liście z osiki, zrównać teren i zostawić? A jak co drugi czy trzeci weekend przelecę kosiarką po tym co rośnie, to może nie będzie źle?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: trawnik między sosnami

Post »

Będzie b. dobrze.

Trawa nie korzeni się głęboko, potrzebuje ziemi w wierzchniej warstwie no i wilgoci.
Nie ma sensu zakładać trawnika w takim miejscu. Wyrównaj teren i koś to co urośnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: trawnik między sosnami

Post »

Czy to otwarta działka? Chyba tak, skoro ludzie chodzą po maślaki. Igły sosnowe mocno zakwaszają ziemię. Może jakaś wydmuchrzyca by się utrzymała? Albo wrzosy? Moim zadaniem jokaer ma rację. Robienie ćwierć hektara trawnika to mordęga, ciągłe kłopoty z wodą, a i tak efekt będzie mizerny. Nie lepiej stworzyć naturalny lasek z naturalnymi roślinami którym odpowiada takie środowisko? (A maślaczki duszone w śmietanie palce lizać!).
IwonaOLKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: trawnik między sosnami

Post »

Już otwarta nie jest - właśnie została ogrodzona, więc maślaczki będą tylko moje ;-)
Wygląda więc, że zrobię jak radzicie - póki co trawnik jak z katalogu ogrodniczego sobie odpuszczę, ale zrobię porządki. A jak dodam wrzosy i inne kwaśnolubne, to wszystko nabierze leśnego charakteru
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”