Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Robert Sz
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Myślę, że po pierwszych oznakach wzrostu roślin. Jak zaczną pękać pąki i rozwijać się pierwsze liście.
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek platany,katalpy i klony jesionolistne
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Przepraszam za jakosc zdjec.
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Fajny wątek, szkoda że wcześniej go nie znalazłem :wit
Więc i ja podzielę się swoimi doświadczeniami:

1. Glediczja trójcierniowa: skaryfikacja pilnikiem + moczenie w wodzie. Po tym zabiegu nasiona kiełkują bardzo szybko. Nasiona bardzo trwałe, ale siła kiełkowania zależy od drzewa z którego pochodzą nasiona. Ja siałem dość wcześnie (chyba w marcu), dzięki czemu mogły bardziej urosnąć w sezonie.
ObrazekObrazekObrazek

2. Kłęk kanadyjski: skaryfikacja pilnikiem + moczenie w ciepłej wodzie ok. 1 dobę. Moczenie we wrzątku nie dawało rezultatów. Ja jeszcze dodatkowo zdejmowałem łupiny z nasion (po namoczeniu). Wysiewane do doniczek w marcu. W pierwszym roku wyrasta tylko kilka liści.
ObrazekObrazekObrazek

3. Judaszowiec kanadyjski: skaryfikacja i stratyfikacja przez 2-3 miesiące w lodówce. Kiełkowanie takie sobie...
Obrazek

4. Orzesznik siedmiolistkowy i orzesznik gorzki: stratyfikacja od jesieni (w przypadku gorzkiego od zimy, bo wtedy zdobyłem nasiona) do wiosny w kopcu wilgotnego piasku na dworze. Kiełkowanie dość nierównomierne i późne (czerwiec), wykiełkowało niewiele orzechów. W pierwszym roku wyrastają tylko ok. 3 liście.
ObrazekObrazekObrazek

5. Orzech czarny i orzech ajlantolistny: sytuacja analogiczna jak w przypadku orzeszników.
Obrazek

6. Tulipanowiec amerykański: stratyfikacja w kopcu wilgotnego piasku od jesieni do wiosny. Zebrałem kilkadziesiąt "szyszek" z drzew rosnących w WPKiW w Chorzowie. Wykiełkowało 5 nasion, z czego otrzymałem 3 siewki. Nasiona wykiełkowały w czerwcu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

7. Magnolia parasolowata: stratyfikacja od jesieni do wiosny w kopcu wilgotnego piasku, po usunięciu z nasion osnówek. Kiełkowanie dość słabe, wykiełkowały 4 nasiona z kilkudziesięciu.
ObrazekObrazek

8. Sosna limba i sosna drobnokwiatowa: stratyfikacja od jesieni do wiosny na zewnątrz w wilgotnym piasku. Wcześniej oddzieliłem nasiona puste (wrzucone do wody pływają po powierzchni). Wykiełkowały równomiernie i w dużym procencie - nasiona limby nieco wcześniej, a sosny drobnokwiatowej później. Kilka siewek limby padło z powodu zgorzeli.
ObrazekObrazek

9. Kasztanowiec drobnokwiatowy: najwyraźniej nie potrzebuje stratyfikacji, bo kiełkuje bezpośrednio po dojrzeniu, jeśli tylko nasiona znajdą się w wilgotnym miejscu. Z kolei nie można ich przesuszyć. Może powinno się je od razu umieścić w bardzo niskiej temperaturze, żeby uniemożliwić kiełkowanie? Mnie udało się przetrzymać jedną siewkę przez zimę, ale większość kiełków spleśniała.
Obrazek

10. Kasztanowiec czerwony: stratyfikacja od jesieni do wiosny w wilgotnym piasku. Kiełkowanie średnie, część nasion zgniła.

11. Kasztan jadalny: stratyfikacja jw., nasiona zebrane w Polsce i tylko nieliczne były wykształcone. Mimo to za pierwszym razem część z nich wykiełkowała. Rok później miałem nasiona z tego samego źródła i nie wykiełkowało żadne. Chyba miały za mokro.

12. Parczelina trójlistkowa: stratyfikacja jw., wykiełkowało wiele nasion, część skrzydlaków wypuściła po 2 kiełki.

13. Świerk biały i świerk serbski: nasiona kiełkują dość dobrze, bez stratyfikacji, przechowywane na sucho.

14. Klon palmowy: stratyfikacja w wilgotnym piasku do wiosny, nasiona kiełkują dość dobrze.

15. Klon srebrzysty: nasiona wysiane bezpośrednio po zbiorze, kiełkują niedługo później, w czerwcu. Nasiona kiełkują nadliścieniowo, siewki rosną znacznie szybciej niż u innych klonów.

15. Lipa srebrzysta: stratyfikacja w wilgotnym piasku do wiosny. Nasiona kiełkowały dość dobrze, niestety żadna siewka się nie zachowała.

16. Mydleniec wiechowaty: stratyfikacja w wilgotnym piasku do wiosny. Wyrosła tylko jedna siewka, która niestety po pewnym czasie padła. Niedawno trochę nasion naciąłem pilnikiem, a następnie umieściłem w wilgotnym piasku i wystawiłem na zewnątrz. Ciekawe, jakie będą efekty. Jedno nasiono wykiełkowało bez stratyfikacji.

17. Wiciokrzew pomorski i jakiś drugi, ozdobny: znalazłem informację, że nasiona wymagają stratyfikacji, ale po umieszczeniu ich w chłodzie w wilgotnym piasku wykiełkowały jeszcze jesienią, regularnie i w dużym procencie. Siewki rosną szybko.

Próby nieudane: jodła koreańska, jodła kalifornijska, magnolia japońska, leszczyna turecka (orzechy popękały ale nie wykiełkowały, ale nasiona w środku nadal były żywe).
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

mateo pisze: leszczyna turecka (orzechy popękały ale nie wykiełkowały, ale nasiona w środku nadal były żywe).
Gdzieś czytałem, że l. turecką najlepiej wysadzać z orzechów nie do końca dojrzałych, tak robią w jakimś instytucie rosyjskim, taka ciekawostka.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Obrazek witam! z jakiego drzewa moze byc ta szyszka bo dostałem ja parę lat temu na świeta i teraz wydłubałem nasiona i cos wzeszło?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Wygląda na sosnę czarną.
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

a oto co wzeszło. Obrazek

-- 13 mar 2012, o 12:34 --

na sosne czarna to chyba za duza szyszka. 9cm szer. i 11 na wysokosc
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

a to platany i glediczja. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Witam! Zdobylem dzis mnóstwo nasion glediczji ,wysiewac juz czy sie jeszcze wstrzymac?
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

No i chyba z nasion bez stratyfikacji winobluszczu nic będzie :(, spleśniały w ziemi i tyle.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
bastek300
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

witam! czy nasiona glediczji przed siewem zalewac wrzatkiem?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Postępowanie z nasionami przed wysianiem

Post »

Nasiona glediczji można już wysiewać. Można zalewać wrzątkiem, ale ja tego nie robiłem tylko nacinałem pilnikiem i namaczałem w wodzie.

Moje następne obserwacje - już z tego roku:
1. Grujecznik japoński - nasiona zebrane jesienią zeszłego roku, przechowywane na sucho, bez stratyfikacji, wzeszły w dużej ilości po kilkunastu dniach.

2. Ewodia koreańska - nasiona zebrane jesienią zeszłego roku i przechowywane jw. wzeszły w podobnym czasie albo nieco później (nie pamiętam daty wysiewu) w dość niskim procencie, sporo nasion spleśniało, ale nadal pojawiają się pojedyncze kiełki.

3. Strączyn żółty - z nasion przechowywanych na sucho, nie stratyfikowanych, wysiałem kilka: jedno wykiełkowało, inne zgniły, chociaż były świeże. Reszcie nasion powinna pomóc krótka stratyfikacja.

4. Mydleniec wiechowaty - z kilku nasion nie poddanych stratyfikacji tylko naciętych, wzeszły dwa. Innym przyda się stratyfikacja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”