Krzew do cienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

Kwitnące krzewy pod sosny to nie trafiony pomysł.Nie chodzi tylko o cień, ale korona zatrzymuje wodę, a krzew z braku światła wyciąga i deformuje.Ja miałam pod 25 letnimi sosnami czarnymi lilak Palibin. Cierpiał tam, odkopałam odrost i posadziłam w innym miejscu, bo starszego już nie dało się przesaadzić.Na dodatek igły sosny połączone po 2 opadając zawieszały się na gałęziach tego krzewu i zimą to szpeciło, trzeba było ręcznie obierać.Pod sosnami bardzo długo był barwinek, teraz posiana jest trawa znacznie łatwiej grabić igły.
By rozjaśnić możesz posadź trzmielinę żółto, lub biało obrzeżoną, ale jakiekolwiek rośliny utrudniają sprzątanie igieł, a im starsze sosny tym suszu będzie więcej.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

Ja bym na Twoim miejscu posadził tawuły japońskie, pęcherznice, derenie, krzewuszki, berberysy, hosty, różaneczniki, turzyce, żurawki. Masz wiele roślin do wyboru które sobie tam poradzą oczywiście z podlewaniem.
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

A w najniższej warstwie ładnie się prezentują wrzosy. Ja zrobiłam piętra, warstwa środkowa to jałowiec europejski, ale przystrzygany 2x w roku.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

Tawuły japońskie dobrze sobie radzą, mam kilka pod sosnami, chyba zaryzykuję i kupię hortensje tak ze 2 szt jako eksperyment jak się zaaklimatyzują to kupię więcej...prawda jest taka, że najbardziej marzę o różach parkowych ;:124. Dereń, irga (taka wzniesiona) i forsycja za nic nie chcą tam rosnąć. Posadziłam patyki i patyki tkwią dumnie już trzy lata.

Pomyślałam, poszukałam, poczytałam i wymyśliłam, że zainwestuje w pnącza tzn. przywarkę japońską i hortensje pnące, clematis Air-nor (podobno znosi półcień...zobaczymy). Sosny podetnę jeszcze wyżej i będzie dostęp światła od wschodu.
Aśka
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

Przypomniałam sobie coś jeszcze - gdzieś widziałam żurawiny rosnące pod sosnami.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Krzewy w cieniu sosen

Post »

Na żurawinę to tam jest zbyt sucho pomimo tego, że staw jest za płotem ale przypomniałaś mi tymi żurawinami, że kiedyś chciałam zrobić poletko przy stawie...mam kawałek naturalnego stawu :heja
Aśka
Aneks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2019, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Krzew do cienia

Post »

Dzien dobry
Jestem pierwszy raz na forum i mam pytanie wlasnie o rosliny do cienia. Północna strona domu. Słońce max 3 godziny w ciagu dnia. Posadzilam rzad zywotnikow brabant, przed nimi chcialabym posadzic klon, jarzab pospolity fastigata i glog paul's scarlet. Co moglabym posadzic miedzy drzewami? Czy hortensje w takim towarzystwie beda się dobrze czuly?
lukasz_n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2019, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzew do cienia

Post »

Według mnie to dobry zestaw, w cieniu poradzą sobie doskonale.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Krzew do cienia

Post »

Mogą być też rododendrony i jako uzupełnieńie hosty. Zależy jaka będzie odległość między drzewami.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Krzew do cienia

Post »

Aneks odległości są tu kluczowe. Moje siedmioletnie hortensje bukietowe mają 2 metry szerokości i tyle wysokości. Potrzebują dużo wody. Drzewa i Brabanty niestety wysuszają glebę, więc hortensje muszą być podlewane.
Rododendrony podobnie, ale są jeszcze bardziej wymagające zarówno do gleby jak i podlewania.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Krzew do cienia

Post »

Z moich obserwacji wynika,że dobrze czują się w takich warunkach skimie japońskie,wawrzynki wilcze łyko czy tawuły japońskie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”