Nasadzenia pod orzechem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dorka 1
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 sty 2008, o 21:29
Lokalizacja: woj.łódzkie

Nasadzenia pod orzechem

Post »

Witam .Na wiosnę chciałabym posadzić pod orzechem włoskim jakieś kwiatki lub roślinki ozdobne,lecz nie wiem,które się nadają pod orzecha-może ktoś mi doradzi

Dorota.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

U mnie pod orzechem włoskim dobrze rosły: konwalje majowe, nasze krajowe paprocie, pieris, golteria płożąca i funkie. Piszę rosły bo orzecha już nie ma. Tylko trzeba sprzątać starannie wszystkie liście z uwagi na zawarte w nich garbniki.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

U mnie nadal rosną laurowiśnia,kopytnik,bergenia,carex "ptasie łapki",hebe,ciemierniki ,ułudka wiosenna,tulipany ,krokusy i duża tuja globosa i.....pień orzecha włoskiego porasta
winobluszcz i jeszcze inne ....
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Dorka 1
50p
50p
Posty: 52
Od: 5 sty 2008, o 21:29
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

No to wprowadzono mnie w błąd ,bo mówiono mi że pod orzechem nic nie będzie rosło.

Dorota
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

A u mnie rosną wilczomlecze
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Gdzies wyczytałam,że z tym nie rośnięciem chodzi o orzech czarny, pod nim nic nie urośnie, a nie dotyczy to włoskiego.
Ja pod włoskim preferuję sadzenie wiosennych bylinek, po których w czasie zbioru orzechów nie ma śladu i nie przeszkadzają mi w zbieraniu moich ulubionych i bardzo tuczących orzeszków. No i oczywiście trawnik, na którym można odpocząć w cieniu nawet w samo południe w największy upał.
Waleria
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

U mnie pod orzechem dobrze rosły weigele , funkie, forsycja, róża , młode sadzonki iglaków,oraz bez. :D
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Co pod orzech?

Post »

Nawet trawa do cienia nie sprawdza się. Jest to stary orzech, u mojej teściowej przed domem, ma swój urok / orzech :wink: /, jakimi roslinkami mozna spróbować obsadzić?
alex@
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lut 2008, o 11:08
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Mam również orzeszka 30 letniego w ogrodzie. Jest to bardzo duże drzewo- więc-dużo korzeni i cienia a na jesień ogromna ilość liści .W takich warunkach ciężko jest coś uprawiać . U mnie rośnie tylko barwinek ( dosypałam troche ziemi wokół drzewa).Po kilku latach pokrył prawie całą powierzchnie pod orzechem i nawet fajnie to wygląda.Można próbować sadzić różne mało wymagające rośliny ale trzeba nasypać kilka centymetrów świeżej ziemi ( bo ta pod drzewem jest wyjałowiona )i troche wymieszać ze starą .
Trzeba pamiętać o podlewaniu-jest tam zawsze jak na pustyni.
pozdrawiam ola
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gizo zaglądnij na działkę Neli.
Ma pięknie zagospodarowane miejsce pod orzechem, zresztą nie tylko ona.
Jest wiele osób, które sadzą rośliny ozdobne pod orzechami.
Orzech ma korzeń palowy. Z tego względu nie ma konkurencji o wodę czy minerały. Cieniolubne rośliny radzą sobie pod orzechem bardzo dobrze. :D
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

No własnie, zapomniałam o wdzięcznym barwinku. Super musi wglądac takie poletko :D
Dziękuję :D

Lila, juz biegnę do Neli :D
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zgodzę się z Alexem. Orzechy bardzo wyjałowiałą glebę szczególnie te stare. Taki sam problem miałem z moim przed ścięciem(miał wtedy jakieś 15, był potężny ale korzenie zaczęły niebezpiecznie naruszać fundamenty budynku gospodarczego). Kup ziemię ogrodniczą i wysyp ok 2 centymetrową warstwę w obrębie orzecha. Dokładnie ją ubij, wysadź trawę(przypuszczam że jednak ta Cię skusi) i znów ją porządnie ubij. Później pozostaje tylko podlewanie, a gdy już wyrośnie nawożenie nawozami wysoko azotowymi, aby utrzymać ją przy życiu. Niestety z zagospodarowaniem przestrzeni pod orzechem wymaga dużych nakładów pracy.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Konwalja majowa rośnie dobrze pod orzechem włoskim, zadrani teren.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”