Lampy do doświetlania roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

alenaa pisze:W tej chwili mam stół o wielkości 1,5 m x4m, a w przyszłym roku bedzie wiecej.Uprawiam fuksje - głównie w formie piennej.Lampy potrzebne mi sa aby przyspieszyc wegetacje i co za tym idzie kwitnienie. Także pobieranie sadzonek powinno być z matecznika, który wczesniej był w chłodniejszej temperaturze ale w pełnym oświetleniu. Myślałam o zastosowaniu kilku lamp akwariowych, ale nie wiem czy są one odpowiednie do roślin lądowych. A zwykłe swietlówki? Nie wiem ile potrzebuję wat ani na jakiej wysokości powinnam umieścić lampy. Jak oblicza się ilośc światła potrzebnego do optymalnej fotosyntezy?
Dzięki za odpowiedź
Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
Nie wiem czy posiadasz oprawy do takich lamp (koszt ok 300 zł)
od oprawy i odbłyśnika zależy ich ilośc
1-2 szt na tę powierzchnię/6m2
natomiast lampy żarowo-rtęciowe musiałyby być umieszczone 250W(80 cm) 400W (120 cm) nad roślinami i 1 lampa na 1m2
Reasumując
doświetlanie wyjdzie ci dość drogo chyba że będziesz to robiła przez kilka lat i więcej.
Doświetlanie w piwnicy będzie dużo droższe niż w szklarni
policz 16x 400 w 6,5 kW/dzień x 2lampy 13 kW/doba a w szklarni 5 kW/doba
Ja bym wolał kupić sadzonkę

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

E = (światłość x cos3α)/h2, gdzie kąt α jest zawarty między punktem emisji światła a miejscem, do którego dociera emitowana fala świetlna
to jest wzór do obliczania zapotrzebowania na lampy przy doświetlaniu

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

alenaa pisze:I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam
Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Eliza pisze:
alenaa pisze:I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam
Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40
Jeżeli jest to uzupełnienie mojej wypowiedzi to zrobiłaś to SUPER

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

alenaa pisze:Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:
świetłówki maja za małe spektrum i rośliny będą się wyciągały chyba żebyś dała 20 szt na 1m2. Kiedyś prowadziłem duże gospodarstwo szklarniowe i znam się na tym. Chryzantemy miałem od czerwca do sierpnia.(zaciemnianie)

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Janusz - wielkie dzięki. Szkoda, że to takie drogie. Muszę poważnie przemyśleć sprawę. Sprzedałam kilka drzewek fuksji w tamtym roku (ich cena jest dosyć wysoka), ale drzewka nie miały tak idealnego kształtu jakbym sobie życzyła. Dlatego tak kombinuje i szukam. A teraz muszę wszystko przemysleć. I albo zainwestowac w niewielką szklarnie albo mieć tylko kilka dla siebie. Szkoda, bo pewnie będę musiała poprzestac na tym drugim. :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

alenaa pisze:Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D
Ponieważ jesteśmy z tego samego województwa to może ja też się zaproszę na melisę i ultrafiolet . ;:77 ;:80
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
alenaa
100p
100p
Posty: 102
Od: 15 sty 2006, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

No właśnie miałam na myśli Ciebie i Elizę. Gdyby Janusz chciał to oczywiscie też. Nie wiem jak Ci się odwdzięczę za wspaniały wykład o lampach. ;:91
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na Janusza zawsze można liczyć. Posiada on naprawdę bardzo dużą wiedzę specjalistyczną.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Misaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lut 2006, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Wiktorów k. Borzęcina

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
...
Ja bym wolał kupić sadzonkę
A co sądzicie o żarówkach reflektorowych do roślin SYLVANIA REFLECTOR GRO-LUX, 75W (średnica 95mm) z przeznaczeniem przez producenta do doświetlania roslin.
Z oprawką nie ma problemu :lol:

(W moim przypadku, to oczywiście też probelm ale na mniejszą skalę, bo ja potrzebuję oświetlić stół 130cm x 200cm. Robię własne zadzonki pomidorka, ale tak dla siebie, nie przemysł.)
Pozdrawiam
Misaga
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Zarowki sodowe 400w(jak rowniez 250 i mniejsze) mozna kupic czesto na allegro w granicach 10-20zł do tego jest potrzebny statecznik o takiej samej mocy tez wydatek 10-20 zł i zaplonnik podobny koszt(przydalby sie rowniez kondensator) do tego jest potrzebna oprawka najczesciej E40-koszt ok 2-5zł odblysnik mozna wykonac we wlasnym zkresie.Caly montaz tego wymaga troche wiedzy ale dla srednio wprawnego majsterkowicza nie powinien byc duzym problemem.Mozna probowac z lampami rteciowymi tzw mix(nie potrzebuja statecznika,zaplonnika po prostu wkreca sie w oprawke i pod 220v-ale maja znacznie mniejsza sprawnosc.Jezeli chodzi o swietlowki to sa przydatne raczej tylko do doswietlania pomieszczenia do ktorego jest dostep swiatla.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”