Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 12:36 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
alenaa napisał(a):
W tej chwili mam stół o wielkości 1,5 m x4m, a w przyszłym roku bedzie wiecej.Uprawiam fuksje - głównie w formie piennej.Lampy potrzebne mi sa aby przyspieszyc wegetacje i co za tym idzie kwitnienie. Także pobieranie sadzonek powinno być z matecznika, który wczesniej był w chłodniejszej temperaturze ale w pełnym oświetleniu. Myślałam o zastosowaniu kilku lamp akwariowych, ale nie wiem czy są one odpowiednie do roślin lądowych. A zwykłe swietlówki? Nie wiem ile potrzebuję wat ani na jakiej wysokości powinnam umieścić lampy. Jak oblicza się ilośc światła potrzebnego do optymalnej fotosyntezy?
Dzięki za odpowiedź

Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
Nie wiem czy posiadasz oprawy do takich lamp (koszt ok 300 zł)
od oprawy i odbłyśnika zależy ich ilośc
1-2 szt na tę powierzchnię/6m2
natomiast lampy żarowo-rtęciowe musiałyby być umieszczone 250W(80 cm) 400W (120 cm) nad roślinami i 1 lampa na 1m2
Reasumując
doświetlanie wyjdzie ci dość drogo chyba że będziesz to robiła przez kilka lat i więcej.
Doświetlanie w piwnicy będzie dużo droższe niż w szklarni
policz 16x 400 w 6,5 kW/dzień x 2lampy 13 kW/doba a w szklarni 5 kW/doba
Ja bym wolał kupić sadzonkę

Janusz

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 12:44 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
E = (światłość x cos3α)/h2, gdzie kąt α jest zawarty między punktem emisji światła a miejscem, do którego dociera emitowana fala świetlna
to jest wzór do obliczania zapotrzebowania na lampy przy doświetlaniu

Janusz

Eliza
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 13:47 
---
alenaa napisał(a):
I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam

Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 14:12 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Eliza napisał(a):
alenaa napisał(a):
I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam

Kup ultrafilolet to poopalasz się.I jeszcze inne będą korzyści chyba wiesz jakie bo udowodniłas to we wcześniejszych postach.
I jakaś melisa by się Tobie przydała... ;:40

Jeżeli jest to uzupełnienie mojej wypowiedzi to zrobiłaś to SUPER

Janusz

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 14:43 
100p
100p

1 szt.
Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 15:20 
100p
100p

1 szt.
Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 15:20 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
alenaa napisał(a):
Janusz - dzięki za odpowiedż. A co myślisz o świetlówkach? Są przede wszystkim tańsze. Co do kosztów uprawy w szklarni to trzeba jeszcze doliczyc koszt jej ogrzania, czego nie byłoby w przypadku piwnicy.
Co do pozostałych postów odnośnie mojego zachowania w wcześniejszych postach to macie racje, umiem przyznać się do błędów i przeprosić, ale naprawdę nie lubię jak ktoś na siłe próbuje zrobić ze mnie idiotkę, która się na niczym nie zna. Ten temat jest dla mnie nowy, przyznaje, że prawie nic o tym nie wiem, ale nie podoba mi się sytuacja, gdzie rady udziela mi osoba, która wie jeszcze mniej i to w tak pewny siebie, gburowaty, wyśmiewający sposób w jaki zrobił to dociekliwy.
Dlatego pisze jeszcze raz - jeżeli ktos poczuł się urazony to przepraszam, przepraszam tez dociekliwego.
;:18 - a to na zgode - moze byc melisa :wink:

świetłówki maja za małe spektrum i rośliny będą się wyciągały chyba żebyś dała 20 szt na 1m2. Kiedyś prowadziłem duże gospodarstwo szklarniowe i znam się na tym. Chryzantemy miałem od czerwca do sierpnia.(zaciemnianie)

Janusz

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 15:50 
100p
100p

1 szt.
Janusz - wielkie dzięki. Szkoda, że to takie drogie. Muszę poważnie przemyśleć sprawę. Sprzedałam kilka drzewek fuksji w tamtym roku (ich cena jest dosyć wysoka), ale drzewka nie miały tak idealnego kształtu jakbym sobie życzyła. Dlatego tak kombinuje i szukam. A teraz muszę wszystko przemysleć. I albo zainwestowac w niewielką szklarnie albo mieć tylko kilka dla siebie. Szkoda, bo pewnie będę musiała poprzestac na tym drugim. :wink:

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 16:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
alenaa napisał(a):
Jestem z woj. łódzkiego. :wink: A co?? Npijemy sie wspólnie meliski i poopalamy sie z Elizą przy lampkach? Jak kupię ultrafiolet to zapraszam. Ewentualnie melisa bedzie tylko dla mnie bo to niezbyt smaczne jest. :D

Ponieważ jesteśmy z tego samego województwa to może ja też się zaproszę na melisę i ultrafiolet . ;:77 ;:80

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 16:36 
100p
100p

1 szt.
No właśnie miałam na myśli Ciebie i Elizę. Gdyby Janusz chciał to oczywiscie też. Nie wiem jak Ci się odwdzięczę za wspaniały wykład o lampach. ;:91

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 16:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Na Janusza zawsze można liczyć. Posiada on naprawdę bardzo dużą wiedzę specjalistyczną.

Misaga
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lut 2006, o 20:12 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
pogotowie ogrodnicze napisał(a):
Lampa Sodowa SON-T 400W E40 AGRO(ok.80 zł)to aktualnie najlepsza lampa do doświetlania roślin o wysokim spektrum "światła niebieskiego" .
...
Ja bym wolał kupić sadzonkę

A co sądzicie o żarówkach reflektorowych do roślin SYLVANIA REFLECTOR GRO-LUX, 75W (średnica 95mm) z przeznaczeniem przez producenta do doświetlania roslin.
Z oprawką nie ma problemu :lol:

(W moim przypadku, to oczywiście też probelm ale na mniejszą skalę, bo ja potrzebuję oświetlić stół 130cm x 200cm. Robię własne zadzonki pomidorka, ale tak dla siebie, nie przemysł.)

werojtek
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwi 2006, o 23:52 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Zarowki sodowe 400w(jak rowniez 250 i mniejsze) mozna kupic czesto na allegro w granicach 10-20zł do tego jest potrzebny statecznik o takiej samej mocy tez wydatek 10-20 zł i zaplonnik podobny koszt(przydalby sie rowniez kondensator) do tego jest potrzebna oprawka najczesciej E40-koszt ok 2-5zł odblysnik mozna wykonac we wlasnym zkresie.Caly montaz tego wymaga troche wiedzy ale dla srednio wprawnego majsterkowicza nie powinien byc duzym problemem.Mozna probowac z lampami rteciowymi tzw mix(nie potrzebuja statecznika,zaplonnika po prostu wkreca sie w oprawke i pod 220v-ale maja znacznie mniejsza sprawnosc.Jezeli chodzi o swietlowki to sa przydatne raczej tylko do doswietlania pomieszczenia do ktorego jest dostep swiatla.

doznanie
 Tytuł: Lampy
PostNapisane: 6 sty 2008, o 01:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Chcę sobie sprawić dla moich roślinek w sezonie zimowym lampę , jednak interesowała by mnie lampa o niebieskim paśmie światła (nie UV !!) pragnę wyeliminować nadmiar czerwonej barwy światła, która w okresie zimowym jest zbędna - po co roślinom dawać światło ułatwiające ich kwitnięcie

Możecie poradzić jak zrobić / gdzie kupić takową lampę - nie musi być duża !! :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 45 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości