Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3  
Autor Wiadomość
chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 15:52 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Tadeuszu, a jak długo uprawiasz truskawki w jednym miejscu? Czy nie chorują Ci na plamistość i czy stosujesz jakieś środki przeciwko tej chorobie?

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 20:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Truskawki w jednym miejscu uprawiam 4-5 lat, sadzonki przeważnie biorę od innych osób, gdyż 4-5-letnie truskawki mało tworzą nowe sadzonki. Rozstaw 70-80 cm i, dbałość o to by truskawki rosły tylko w rzędzie ( nie szerszym niż 20-25 cm) pozwalają by truskawki po deszczach szybko przesychały , gdyż wilgoć sprzyja chorobom grzybowym owoców. Nigdy nie stosowałem chemicznej ochrony przed chorobami ( po zbiorach zawsze wycinam stare liście), staram się więcej mieć truskawek , tak by 50-80 % owoców jakie pozostaną zdrowe na roślinach wystarczały na nasze potrzeby.

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 22:08 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Dziękuję za odpowiedź :D Nie powiedziałeś tylko, czy Twoje truskawki nie chorują nigdy na plamistość?

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 22:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Bo nie wiem, jak wyglądają oznaki tej choroby i uważam że ta wiedza jest mi zbędna, gdyby choroby truskawek całkowicie pozbawiały mnie zdrowych i smacznych owoców, to szukał bym przyczyny i sposobu jej zaradzenia.

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 22:58 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
To szczęściarz z Ciebie! Moje chorują co roku, mimo, ze uprawiam je na jednym miejscu tylko dwa lata i regularnie obrywam chore liście. Kiedys próbowałam pryskać, ale ponieważ nie przyniosło to spodziewanych efektów, przestałam. Twoja uwaga jednak sprawiła, ze martwię się tym juz mniej, bo moim truskawkom plamistość nie przeszkadza rodzić pięknych i smacznych owoców :D Dziękuję! :D

Bartnik
 Tytuł: Re: Płodozmian dla początkującego laika ?
PostNapisane: 14 maja 2011, o 20:48 
100p
100p

---
Z tego co mi wiadomo, to przykładowo ziemniak i pomidor nie wymaga płodozmianu. Więc czy waszym zdaniem mogę zrobić tak, że:
1 rok kukurydza
2 rok ziemniaki
3 rok ziemniaki
4 rok kukurydza
5 rok ziemniaki
6 rok ziemniaki
7 rok kukurydza

Dodam że nawożę grządki obornikiem każdego roku, czasem stosuję również wapno i nawóz zielony.
Czy taki płodozmian będzie prawidłowy?

Myślę też nad tym że może pomiędzy ziemniakiem a kukurydzą, to posiać czosnek. Dodam że mam dwa osobne zagony, myślę nad utworzeniem trzeciego i wtedy posiać na dwóch ziemniaki a na jednym kukurydzę, ewentualnie czosnek z ziemniakami. Czy to też będzie prawidłowo?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

danutka66
PostNapisane: 15 mar 2012, o 15:15 
500p
500p

---
też interesuje mnie ten temat,zastanawiam się jaką przyjąć taktykę czyli co po pomidorach a co np,w miejscy gdzie był bób czy buraki.Może znacie jakieś linki do takich info?

Petite
PostNapisane: 31 sty 2013, o 16:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Hej!

W internecie w artykułach o płodozmianie biodynamicznym rośliny są dzielone na liściowe, korzeniowe, owocowe i kwiatowe, natomiast w książce o uprawie ekologicznej jest podział na liściowe, owocowe, korzeniowe i "rośliny poprawiające strukturę i właściwości gleby" i w przykładach do tych ostatnich podane są ziemniaki, kukurydza, groch i fasola. Nie wiem który podział jest poprawniejszy, ale szczerze mówiąc bardziej odpowiadałby mi ten drugi, jako że kwiatowych uprawiać nie będę, a zależało mi na cyklu 4-letnim. Nie wiecie jakie jeszcze rośliny można zaliczyć do tej ostatniej grupy? Motylkowate to wiadomo, ale dlaczego ziemniaki i kukurydza? Też wiążą azot?

I do jakiej grupy zaliczyć kalarepę i chrzan?

chatte
PostNapisane: 31 sty 2013, o 21:45 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Kalarepę zaliczyłabym do liściowych, a chrzan oczywiście do korzeniowych.

terecha
PostNapisane: 17 cze 2013, o 12:25 
100p
100p

---
Usuwam truskawki, bo dołapała je jakaś choroba. Co mogę posiać w tym miejscu? Myślę o fasolce szparagowej. A może lepiej ogórki gruntowe na jesienny zbiór? Ktoś doradzi?

Natalii88
PostNapisane: 28 lut 2014, o 14:06 
50p
50p

---
Witam wszystkich :wit

Wątek trochę przygasł, ale może warto go nieco ożywić, bo temat wydaje mi się ciekawy :wink: .

Może kilka słów wstępu zanim wspomnę coś konkretnego... :)
Są 2 pojęcia, które warto znać; zmianowanie i płodozmian. Często spotykam się z tym, że ludzie używają ich zamiennie jednak to nie to samo. Zmianowaniem nazywamy celowe zastosowanie odpowiedniego następstwa uprawianych po sobie roślin w ciągu kilku lat w obrębie danego pola. Płodozmian natomiast to zmianowanie zaplanowane dla wszystkich pól danego gospodarstwa.
Zanim zaczniemy planować płodozmian należy się zastanowić jaki jego rodzaj będziemy stosować; czy będzie to płodozmian warzywniczo-rolniczy czy płodozmian czysto warzywniczy. W przypadku płodozmianu warzywniczo-rolniczego uprawiamy nie tylko warzywa, ale i rośliny okopowe, zbożowe, motylkowe czy przemysłowe. Z kolei w płodozmianie warzywniczym uwzględniamy jedynie warzywa. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie chcemy użytkować dany obszar i jaki efekt chcemy uzyskać np. w środowisku glebowym. Inaczej wygląda to w produkcji wielkotowarowej i inaczej w przypadku domowego warzywnika ;:108. Z racji, że jest to wątek dla laików ograniczę się tylko do uprawy warzyw na własny użytek :D .

Wskazówka nr1 Nie wszystkie rośliny są tak samo wrażliwe na uprawę w monokulturze i nie wszystkie cierpią z tego powodu
Rośliny takie jak np. rabarbar, szparag, szczypiorek czy siedmiolatka mogą być spokojnie uprawine poza płodozmianem. :uszy W gruncie rzeczy dotyczy to większości warzyw wieloletnich. Warto tu wspomnieć o pomidorze, który nie jest wrażliwy na przedplon z wyjątkiem ziemniaka (ta sama rodzina).

Wskazówka nr2 Obornik to przyjaciel warzyw ;:168
Nawożenie obornikiem uwzględnia się na pierwszym polu zmianowania, na którym uprawia się rośliny dobrze wykorzystujące z niego składniki. Gdy mamy do czynienia z rotacją 6-polową stosuje się go zwykle 2 razy. Roślinami, które dobrze nadają się na pierwsze pole zmianowania są warzywa kapustne i dyniowate, względnie seler. W następnym roku natym stanowisku dobrze czuć się będą warzywa korzeniowe, pomidor lub cebula. Natomiast trzeci rok użytkowania rezerwuje się dla strączkowych.

Wskazówka nr3 Uwaga na wapnowanie :!:
Wapnowania nie należy lekcewarzyć :wink: Większość warzyw lubi obojętny odczyn gleby, choć pomidor i ziemniak wymagają gleby lekko kwaśnej. Wapnowanie należy tak ustawić w płodozmianie aby nie tylko odpowiadało roślinie, ale też nie było połączone z nawożeniem obornikiem (wtedy będziemy mieli duże straty azotu).

Wskazówka nr4 Gospodarowanie zasobami wody
Jeśli nasze warzywa zamierzamy nawadniać nie musimy się przejmować wymaganiami wodnymi względem pozycji w zmianowaniu. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z przed- i poplonów. Przedplony i poplony pogłębiają niedobór wody co jest szczególnie niekorzystne na glebach o gorszych warunkach wodnych.

Wskazówka nr5 Góra jest dowodem, tego co pod spodem :wink:
Rośliny mają bardzo zróżnicowany zasięg systemu korzeniowego. Rośliny warzywne dzieli się na 3 grupy: płytko zakorzeniające się (rzodkiewka, cebula, szpinak, ogórek, itd.), o średniej głębokości zakorzeniania się (sałata, fasola, kalafior, groch, itp.) oraz te, któryc korzenie sięgają głęboko (burak ćwikłowy, marchew, kapusta i warzywa wieloletnie). Najlepiej ustawć zmianowanie tak, aby po roślinach, których korzenie sięgają głęboko rosły rośliny zakorzeniające się płytko.

Wskazówka nr6 Z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu
Bardzo ważne jest unikanie następstwa po sobie roślin z tej samej rodziny. Mogą one być nie tylko żywicielami chorób, ale i także mieć bardzo podobne wymagania pokarmowe. Może to doprowadzić do wyczerpana gleby poprzez nadmierne pobiranie z niej jednych i tych samych składników pokarmowych.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłam :D

Pozdrawiam
Natalii :wink:

Natalii88
PostNapisane: 1 mar 2014, o 22:45 
50p
50p

---
Witam ponownie :wit

Pozwoliłam sobie przygotować niewielki przykładowy płodozmian dla warzywnika podzielonego na 6 poletek :D . Sam płodozmian rozrysowany jest na rysunku nr1.
Rysunek nr.1
Obrazek

A) Na jesieni w roku poprzedzającym rozpoczęcie płodozmianu (tu przed kapustami) należy zastosować pełną dawkę obornika. W większości źródeł podaje się, że jest to 30-40 ton/ha. (Zaznaczyłam to po pomidorze ++, ponieważ po nim następuje powtórzenie rotacji i znów zaczynamy uprawiać kapustę)
B) Kapusty nie są wrażliwe na przedplon więc tak na prawdę można je uprawiać po każdej roślinie z wyjątkiem roślin z tej samej rodziny. Po roślinach z rodziny kapustowatych można ją uprawiać po 4 latach.
C) Ogórek, podobnie jak kapusty, nie jest wrażliwy na przedplon. Nie należy go uprawiać jedynie po ogórku ponieważ może wystąpić tzw. "wyogórczenie". Na tym samym stanowisku można go uprawiać po 3 latach.
D) Marchew najbardziej lubi stanowisko w drugim roku po oborniku i po takich przedplonach, po których gleba jest dobrze odchwaszczona. Uprawia się ją po sobie nie częściej niż co 4 lata.
E) W zasadzie pietruszkę uprawia się w drugim roku po oborniku, ale jeśli gleba jest słabsza to lepiej uprawiać ją w pierwszym roku po nawiezieniu gleby. Pietruszce korzeniowej wystarczy dawka obornika 20-30 ton/ha, ale równie dobrze zamiast obornika można zastosować nawozy zielone.
F) Raczej nie ma ustalonego konkretnego terminu siewu pietruszki korzeniowej. Zwykle mówi się, że pietruszkę wysiewa się gdy tylko "można wejść w pole" czyli wczesną wiosną gdy tylko obeschnie wierzchnia warstwa gleby.
G) Jako przerywnik :D sadzimy sobie ziemniaczki wczesne. Zaraz po ich zbiorze ziejemy jakiś poplon i przyorujemy go (heh, "przyorujemy" szpadelkiem :tan ). Wzbogaci on nam glebę, którą wyczerpały nieco uprawiane wcześniej roślinki.
I) Fasolka szparagowa dobrze czuje się po warzywach kapustnych, cebulowych, pomidorze, ogórku, po roślinach okopowych i zbożach, ale nie lubi być uprawiana bezpośrednio po marchewce, pietruszce, szpinaku i motylkowych. Niestety nękają je wspólne szkodniki i choroby.
J) Cebula jest mało wrażliwa na przedplon. Najlepiej udaje się po ogórku lub ziemniaku; rośliny te pozostawiają po sobie stanowisko dobrze odchwaszczone. Ze względu na to, że część nadziemna cebuli nie pokrywa w dużym stopniu powierzchni gleby jest ona bardziej wrażliwa na zachwaszczenie :( . Termin siewu/sadzenia zależy od tego, czy uprawiamy ja z siewu, z rozsady czy z dymki.
K) Por lubi stanowisko po warzywach kapustnych lub dyniowatych, ale świetnie radzi sobie też po roślinach rolniczych. Nie należy go tylko uprawiać po roślinach cebulowych (te same choroby i szkodniki). Poza tym por jest uznawany za świetny przedplon dla innych warzyw ponieważ zostawia po sobie glebę o dobrej strukturze.
L) Zbiór pora zależy od jego przeznaczenia i upodobań.
Ł) Pomidor to wytrzymała bestia ;:134 i wytrzyma uprawę w monokulturze. Jednak ze względu na choroby i szkodniki najlepiej zrobić mu przynajmniej 3 lata przerwy. Oczywiście dotyczy to też innych psiankowatych a zwłaszcza ziemniaka.

Na drugim rysunku rozrysowałam przykładowo jak można rozplanować układ warzywnika do takiego płodozmianu.
Rysunek nr.2
Obrazek

Przypuśćmy, że nasz warzywnik ma kształt prostokąta (cały warzywnik = czerwona ramka). Jesteśmy w ROKU 1. Cały nasz warzywnik dzielimy na 6 poletek, które nie muszą być równe, ale myślę, że tak byłoby wygodniej. Poletka nr.1, nr.2 i nr.5 dodatkowo dzielimy na 2 części ponieważ na nich będą uprawiane 2 różne gatunki warzyw. Wysiewamy zgodnie z kolejnością w płodozmianie. W drugim roku na poletku, na którym poprzednio była kapusta i ogórek wysiewamy marchew i pietruszkę (układ siewu w obrębie jednego poletka może być inny niż na rysunku; można np. przedzielić poletko pionowo, ukośnie albo posiać na przemian rzędy jednej i drugiej rośliny - jak tylko dusza zapragnie :heja ). Z kolei tam gdzie w roku poprzednim była marchew i pietruszka sadzimy ziemniaka. Z resztą warzyw postępujemy analogicznie. Gdyby rozrysować jak przez te 6 lat powinien wyglądać nasz warzywnik otrzymalibyśmy właśnie taki rysunek jak powyżej.

Pozdrawiam
Natalii

vanilia
 Tytuł: Re: Zmianowanie siewów
PostNapisane: 1 mar 2017, o 22:59 
200p
200p

---
Proszę o podpowiedzi po czym można siać korzeniowe np marchew i pietruszkę, oraz strączkowe. Nie bardzo rozumiem te schematy z internetu, Po czym można sadzić również ogórki i kapustne.?
Dziekuję.

dziadek22
 Tytuł: Re: Zmianowanie siewów
PostNapisane: 1 mar 2017, o 23:22 
1000p
1000p

---
Ja stosuję płodozmian sześcioletni.
1 rok kapustne na kompoście
2 rok korzeniowe
3 rok dyniowate na kompoście
4 rok cebulowe
5 rok psiankowe na kompoście
6 rok motylkowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 29 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości