Jaki iglak posadzić?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Tak blisko domu odradzam drzewa, które po latach wytwarzają szeroki system korzeniowy i katastrofa budowlana murowana ;:223 . Korzenie mogą poważnie uszkodzić fundamenty. Pomyśl o czymś niewielkim, czyli raczej krzewy.
Pozdrawiam. Jola.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

jakie , jakie , jakie .....??????
duduś
Awatar użytkownika
miki___
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Firletka pisze:Skoro ma być niewielka , to ja proponuję sosnę bośniacką pinus leucodermis "Compact Gem " . Dosrasta do 1,50m ,ale trzeba zaznaczyć uczciwie ,że rośnie bbb.wolno. Mam jedną w moim ogrodzie , bo uwielbiam tę ciemną zieleń i w ogóle zakochana jestem w sosnach, ale na razie jest to takie maleństwo ,że ledwo je widać znad trawnika.

Jeśli nie bośniacka, to może jakaś górska kosodrzewina pinus mugo ? Jest mnóstwo ciekawych odmian.
( zobacz : http://iglaki.agrosan.pl/fram.htm ).
Popieram Firletkę. Np kosodrzewina- super, niekłopotliwa, wygląda ładnie i reprezentacyjnie, kształt można lekko korygować wyłamując połowę przyrostów co daje też efekt zagęszczenia.
Pozdrawiam ;)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

a może cis, co prawda dość wolno rośnie, ale możesz go formować jak chcesz, korzeni nie ma rozległych http://www.google.pl/search?hl=pl&clien ... 24&bih=551
Blazek22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2011, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Witam wszystkich,
ja proponuję Picea omorica 'Nana' - karłowy świerk, pokrój regularny, bardzo reprezentacyjny, kolorystyka zielono-jasnoniebieska.
Bardzo ładny jest też Picea pungens 'Glauca Globosa' - regularny, mocno niebieskosrebrny, dorasta do 2-3m. A jeżeli przed domkiem jest cień, to może być sosna 'Pal Maleter' - karłowa, wolno rosnąca, przyrosty kremowo białe. Także bardzo reprezentacyjna. Pozdrawiam :uszy
Blog ogrodowy o moim ulubionym zakątku świata i nie tylko :)
ogrodoweprojekty.blogspot.com
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

a co myślicie o żywotniku WSCHODNIM ?
duduś
Blazek22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 11 wrz 2011, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Bardzo ozdobna i oryginalna jest jego nowa odmiana 'Franky Boy' :)
Blog ogrodowy o moim ulubionym zakątku świata i nie tylko :)
ogrodoweprojekty.blogspot.com
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Na tak eksponowane miejsce proponuję Taxus baccata Dovastonii Aurea.
Piękna odmiana cisa z przewieszającymi się pędami. Młode przyrosty mają złocistą barwę.
Roślina zdrowa, długowieczna, nie rudzieje, nie łysieje od środka, niezwykle oryginalna.
Z czasem można ją formować, bo jak każdy cis lubi cięcie.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

ten
Taxus baccata Dovastonii Aurea piękny jest ale b. duży rośnie :(
duduś
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Proponuję świerk pospolity odmiana Barryi .Mój po kilkunastu latach nie przekracza 1 metra .Wygląda jak miniaturowa choineczka.
Pozdrawiam Barbara
Mój Mały Raj-Ogród Donny
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

miki___ pisze: Popieram Firletkę. Np kosodrzewina- super, niekłopotliwa, wygląda ładnie i reprezentacyjnie, kształt można lekko korygować wyłamując połowę przyrostów co daje też efekt zagęszczenia.

tak, lekko , tylko... pod warunkiem,że wybierzesz kosodrzewinę, a nie jakąś sosnę, która naturalnie dorasta do nieba, w nadziei ,że "tak, na pewno co roku będę wyłamywała jej przyrosty". Wystarczy,że pewnej wiosny z jakichś powodów ( brak czasu, inne zajęcia itp) nie dasz rady tego zrobić i drzewko pójdzie na całość tracąc pierwotnie założony pokrój.
Ja tak właśnie zrobiłam z moją samosiejką ,pinus sylvestris - taka zwykła , która była piękna dopóki w tym roku zaniedbałam wyłamywanie.Wybujała kilkanaście cm, jakby chciała nadrobić straty. Nie jest już taka "kompaktowa", jak w zeszłym roku.
Zniechęca mnie też jej wielkość,bo , mimo,że zostawiam jej co roku tylko 1cm-owe przyrosty , to mam już kłopoty z dosięgnięciem czubków na samej górze. Nie wspomnę o czasie, jaki trzeba temu poświęcić - co roku trwa to dłużej , bo przybywa "pomponów".
Teraz wygląda tak:

Obrazek

i nie wiem, czy da się jeszcze ją przystrzyc bez szkody dla jej wyglądu...ale to już temat na inny wątek.

Także dobrze się zastanów nad wyborem odmiany. ;:108
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Firletko, jaka cudna. Myślisz ze mogłabym tak potraktować sosnę czarną?
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: bardzo ozdobny iglak

Post »

Witaj.
Ja bym proponowała kilka kulek z bukszpana ( różne wielkości) i ze trzy stożki z cisa, najlepszy do cięcia T.baccata do tego niezawodne żurawki jako wypełnienie lub jakieś miniaturki róż.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”