Grzyby jadalne w ogródku.Amatorska uprawa

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

To zależy na czym i gdzie szczepiłeś...ja trzy lata temu szczepiłem dębinę i sosny...zeszłej jesieni borowik strzeliły jak dwie dłonie kapelusze miały....a wcześniej w tym miejscu nic nie rosło...rosło sporo nieopodal ale tu było jałowo...tyle, że było to szczepione w ziemi leśnej i dość specyficznej...wątpię, żeby coś zagadało w ogrodowej ziemi i to np. mało próchnicznej za to bogatej w minerały...no i zależy jaka firma...najlepsze są te pierwsze a właciwie jedna z nich...bo zadziałała rzeczywiście...zeszłej jesieni sadziłem niewielki młodnik również w ziemi zblizonej do leśnej w okolicy były wysypy maślaków i koźlaków...gdyż rosną tam samosiejki sosny i brzozy...ja dosadziłem ich mnóstwo w regularnych rzędach i również przy sadzeniu szczepiłem, o efektach przekonamy się za trzy lata...bo to moim zdaniem miniumum aby mikoryza przerosła i wydała owocnik...najpierw mało a w następnych latach pewnie więcej. Pod drzewka sypałem również grzyby i ziemie ze starszego baaaardzo grzybnego młodnika...więc w tym wypadku nie stwierdzę jednoznacznie czy grzyby będą zasługą grzybni czy całego zestawu...No ale trzeba sprawdzić samemu...i jeszcze jedno, na nowo sadzone drzewka szczepi się stosunkowo prosto...jeśli szczepiłeś drzewa dorosłe, to zadaj sobie pytanie czy zrobiłeś to właściwie.
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

grzybnie szczepiłem pod dęby kilkuletnie i świerki już starsze ok 12 lat. Pytałem jak mam wysypać tą grzybnie i dostałem odpowiedź żeby po prostu grzybnia była wysypana na korzenie drzewa, nie musi być konkretna odległość od pnia drzewa byle grzybnia miała kontakt z korzeniem. W pierwszym roku dużo podlewałem miejsca, w których posadziłem grzybnie. Zobaczymy . Ziemia myślę, że będzie dobra jest to nie daleko lasu i pod drzewami zrobił się taki leśny teren..
Awatar użytkownika
gatita
500p
500p
Posty: 734
Od: 15 kwie 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

Właśnie zakupiłam na Allegro nasiona kani... Czy ktoś ma może jakieś doświadczenie w tym temacie ?
Gatita I,Gatita II
Zapraszam ! Agata
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

Grzyb który ma nasiona?, czego to na allegro nie wymyślą;)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

mnie tak w ogóle zastanawia jak to sobie wiele osób kupujących wyobraża ?
kupić grzybnię , rozrzucić i czekać - tylko na co ?
aby wyrosły grzyby potrzebne jest przede wszystkim odpowiednie środowisko dla nich , nie wystarczą same drzewa , potrzeba lat aby wytworzyła się odpowiednia symbioza , musi powstać podłoże itp ...
pakowanie kasy w taki biznes osobiście uważam za stratę , u mnie w ogrodzie gdzie nigdy nie próbowałem zaszczepić grzybni mam 12letnie 2 sosny pod którymi co rok mam maślaki i bodajrze sitowce , trafi się również jakiś koźlak , a pod brzozami które rosną na środku trawnika i gdzie się kosi też skąś biorą się grzybki.
Grzybnia cały czas "lata" w powietrzu, więc jeśli trafi na odpowiednie miejsce to się zadomowi .....
Awatar użytkownika
gatita
500p
500p
Posty: 734
Od: 15 kwie 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

Mnie też to zastanawia i dlatego zainwestowałam dwadzieścia parę złotych w grzybnię. Tak z ciekawości. Wiem, że nie wszystko co jest na Allegro "ma ręce i nogi" :) ale może akurat coś mi z tego wyrośnie.... znaczy nie coś tylko piękna kania. Podzielę się z Wami moim sukcesem albo porażką.
Gatita I,Gatita II
Zapraszam ! Agata
Awatar użytkownika
gatita
500p
500p
Posty: 734
Od: 15 kwie 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

W końcu dotarła do mnie grzybnia z kanią. Jak przeczytałam instrukcję to padłam ;:223 Faktycznie to nie będzie łatwe, ale się tak szybko nie poddam 8-) A nóż widelec jednak coś mi wyrośnie ;:224
Gatita I,Gatita II
Zapraszam ! Agata
Kasencja

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

gatita pisze:W końcu dotarła do mnie grzybnia z kanią. Jak przeczytałam instrukcję to padłam ;:223 Faktycznie to nie będzie łatwe, ale się tak szybko nie poddam 8-) A nóż widelec jednak coś mi wyrośnie ;:224
A na aukcji pisze: Wystarczy zrobić w trawniku otwór, w którym umieszczamy grzybnię. Przysypujemy 3 cm ziemi i gotowe. :D
Awatar użytkownika
gatita
500p
500p
Posty: 734
Od: 15 kwie 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: grzyby w ogródku ?

Post »

Tiaaaa..... to na aukcji. A do przesyłki dołączona jest instrukcja co i jak.... załamka :evil:
Ale potraktuję to jako kolejne doświadczenie ogrodnicze :heja
Gatita I,Gatita II
Zapraszam ! Agata
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Własne grzyby na działce.

Post »

Witam
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu zakładam temat. :oops:
Co sądzicie o "wysiewaniu" czy zaszczepianiu zarodników grzybów leśnych na wybranych drzewach na ogródku czy działeczce? czy to działa? Liczne oferty pojawiają się na all...... Czy ktoś może wypróbował już wykonanie plantacji prawdziwków?
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Własne grzyby na działce.

Post »

Ja sadziłem kanie, na razie kiszka. Nie kosiłem nawet trawy i na razie nic, a miejsce sprzyja grzybom bo rosną tam zajączki. Prawdziwki hmm a masz drzewa które będą żyły z nim w symbiozie ? Bo w przypadku grzybów "leśnych" to podstawa.
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Własne grzyby na działce.

Post »

Tak mam kilkanascie drzewek typu: buki, dęby, brzozy, topole, graby itd. tyle że w doniczkach, bo moją pasją jest miniaturyzacja drzew liściastych. I pomyślałam że wrzucę im między korzonki jakiegoś grzybka. :)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Własne grzyby na działce.

Post »

Plantacja prawdziwków w doniczkach ?????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”