Rośliny - jakie posadzić

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
johnu77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 wrz 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co przy ścieżce ??

Post »

Witam, nie wiem czy w dobrym dziale pytam, ale jestem nowy na forum i nie mogę odszukać właściwego, jeśli jest to błędne to proszę o przesunięcie do właściwego działu.
Mam już prawie wszystkie krzewy i drzewka wokół ogrodzenia na swojej działce przy domu, jednak pozostała mi ścieżka od furtki do wejścia budynku, jest kręta i ma długość około 15 m, początkowo chciałem posadzić co około 1.2 m Konikę, mam 7 fajnych okazów o wysokości około 1,8 m a pomiędzy nimi jakieś Tawułki lun inne małe krzewy, jednak po prawej stronie patrząc od ścieżki jest teren z trawą i nie chciał bym zrobić sobie takiego "muru" zieleni który zasłonił by ten trawnik przy ścieżce. Czy mógł by mi ktoś zaproponować jakie roślinki zasadzić, chodzi o takie przedzielenie trawnika od ścieżki z kostki brukowej. Może posiadacie jakieś przykładowe fotki jak to można fajnie zagospodarować, był bym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. Jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo, więc proszę mi wybaczyć brak jakiejkolwiek wiedzy ale chyba jak wszyscy tutaj bardzo lubię zieleń i mam nadzieję że uda mi się uzyskać pomoc. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
izabeza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 kwie 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołowo Budz/Wielkopolska
Kontakt:

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Witam :wit nie jestem ekspertem, też ogrodnikiem amatorem raczej :) wydaje mi się, że lawenda byłaby dobrym rozwiązaniem, toczy się nawet wątek na temat lawendy, jest tam zdjęcie właśnie wzdłóż chodnika. Nie wiem czy uda mi się wstawić link :oops: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14 ooo, udało się, zerknij, może Ci się spodoba. Lawenda oprócz tego, że ślicznie wygląda, cudownie pachnie :wink:
W życiu piękne są tylko chwile....... ale i tak warto żyć :)
johnu77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 wrz 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Dzięki za zainteresowanie tematem. Właśnie o czymś takim myślę, przy samym krawężniku to jest fajny pomysł, jeszcze tylko do kompletu jakieś wyższe krzewy, tak aby nie było "łyso". Ogólnie wszędzie mam bardzo różnorodną zieleń tutaj chciał bym jakoś to urozmaicić, tak więc lawenda jak najbardziej, może nie na całej długości, może w kilku odcinkach z przerwami. Sam nie wiem jak to zrobić, przeglądam najróżniejsze fotki ale nic nie mogę dopasować.
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Sama lawenda byłaby za monotonna moim skromnym zdaniem.
Pewnie ile głów tyle pomysłów ... berberysy :wink: Mają różne kolory i formy ;:108
Ale zalożę się, że zaraz ktoś podpowie żurwaki :wink:
majkamaj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sie 2011, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie wschodnie

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Ja proponuję jukę karolińską.
Pozdrawiam, Marzanna
Awatar użytkownika
ellap75
200p
200p
Posty: 232
Od: 5 lip 2010, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Lawenda, niskie róże wielokwiatowe, małe kosodrzewinki aby zimą jakoś wyglądało i jak dla mnie 3 kępki rozplenicy japońskiej. Obok lawendy i róż jakies cebulowe bo obie paskudnie wyglądają wiosną np: narcyzy. jeśli to droga do domu to też nic tak nie cieszy w paskudnym marcu jak kilka ranników, przebiśniegów lub krokusów.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Witam,
Ze swojej strony mogę zaproponować tawuły japońskie np. 'Japanese Dwarf' lub 'Golden Princess' - poprzeplatane lawendą, rozchodnikami oraz szałwią wyglądałyby bardzo ładnie na tak długim pasie. Bardzo ładna także, jednak trochę wyższa od wymienionych jest także Tawuła brzozolistna (kwitnie dla odmiany na biało). Berberysy odradzam przy ścieżce z uwagi na kolce, a Żurawki nie będą dobrze się czuły na bezpośrednim słońcu.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

LeroyMerlin pisze: a Żurawki nie będą dobrze się czuły na bezpośrednim słońcu.
Nie wszystkie, nie wszystkie ;:108 Mam obwódkę z żurawek w pełnym słońcu i pięknie rośnie. Są odmiany na słońce :uszy
A z berberysów taki Admiration dajmy na to ;:224 Piękny jest mam drugi rok przy chodniczku i nie wadzi, a wzrok przyciąga :D
Rośnie pomału do wysokości 0,5 m.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

NIC :D

Zaplanować sensownie CAŁY ogród. A rabatę z jakimiś tam nasadzeniami dalej od ścieżki.
Gdzie będziesz ze ścieżki i podjazdu zimą zwalał śnieg? Na roślinki?
No, zawsze i owszem wywozić można... przyczepką. :wink:
Awatar użytkownika
miki___
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

gdzieś ostatnio widziałam taką ścieżkę do domu z jednej strony obsadzoną jukami ogrodowymi a z drugiej strony berberysami żółtolistnymi (nic między tym). Stałam, stałam i patrzyłam... Ciągle w głowie mam ten obrazek i zastanawiam się gdzie go u siebie zastosować. ;:224
a wracając do tematu to może coś z jałowców płożących albo dereń biały 'Ivory halo' między tą lawendą?
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

Mirek ma rację - będzie kłopot ze śniegiem.
Chyba lepiej wyglądałaby kulista, owalna, lub w kształcie nerki rabata na trawniku oddalona trochę od ścieżki.

Johnu77 - postaraj się uściślić o jaki efekt ci chodzi.
Posadzić można mnóstwo różnych bylin i krzewów ale nie wiemy czy chcesz mieć np. rabatę z krzewami o różnych kształtach, wysokościach i kolorach liści czy coś bardziej jednorodnego ( szpaler ).
Czy zależy ci na kwiatach ?
No i według mnie co najmniej połowa nasadzeń powinna być zimozielona.
Wszystko jest kwestią gustu ale wolę patrzeć na ładne rośliny niż na trawnik :wink:
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

A może drzewo lub drzewa ładnie wyglądałyby wzdłuż ścieżki.
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co przy ścieżce ??

Post »

A może drzewka strzyżone na pieńku? Różne typy wierzb...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”