Jak zaprojektować ogród?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
KasiaD22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2020, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

Mój ogród zaprojektowała firma Zmoderowano. bab.... Świetnie zagospodarowana przestrzeń, w końcu mam ogród o którym tak marzyłam.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

Albo zdać się na żywioł. I nie wszystko na raz.
Powiem tak - do nas przyjechali nawet fajni ludzie, machnęli duży dom i pokaźny ogród - z projektu co to przyjeżdża firma i ci wszystko zakładają. Pięknie, nie powiem. Bajka.
Ale... Dopiero potem zobaczyli ile przy tym roboty. Same koszenie trawnika ich wykańczało.
Po paru latach kilka drzewek jednak usunęli bo na jesień pełno liści. Walczyli z bluszczem bo z początku piękny ale jak pójdzie na żywioł to rozrasta się na wszystkie strony.
Ogólnie przycinanie krzaków, rabaty, warzywniak- z czasem zmienili prawie wszystko. Na projekcie fajnie wszystko wygląda ale ich akurat to przerosło i sprzedali wszystko po pewnym czasie.
Także trzeba też patrzeć na to czy ma się czas i chęci.

Ja mam nieduże podwórko i warzywniak mam nieduży a miejsca na kwiatki tyle co przed domem.
I to też nie jest tak że jak już urośnie to potem będzie sobie rosło hehe bo o ogród jak o dom trzeba dbać zawsze.

Niemniej życzę wam powodzenia a patrzenie jak zaczyna wszystko rosnąć i ta świadomość że samemu sie tworzy swój mały kawałek nieba to coś pięknego :) Jaki by nie był.
Marim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 31 lip 2020, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

sylwekw pisze:Przepraszam, że tak przewrotnie ale jakoś dziwnie to brzmi. Jeśli chcecie mieć piękny ogród na 6000m2 to aby on był zawsze piękny potrzeba albo dużo pracy własnej (czyli czasu) albo trzeba kogoś zatrudnić do jego pielęgnacji. Jeśli jak piszesz "nie stać Was" na projektanta (jednorazowa usługa) to pewnie więc nie będzie Was stać na opłacenie kogoś do jego utrzymania. Chyba musicie to jakoś przemyśleć i jeśli faktycznie nie będziecie mogli poświęcać ani czasu ani pieniędzy na ogród to trzeba od razu założyć, że ogród ma być przede wszystkim "bezobsługowy".
Wyjąłeś mi to z ust. Ponad pół hektara to roboty kilka godzin dziennie. Mam sąsiada, który działeczkę ok 8000m2 kosi cała rodzina i czasem pracowników przywozi bo nie wyrabia. Hałasują na 4 -5 kosiarek, zamiast samemu wypocząć i sąsiadom dać wypocząć w weekend.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

Projekt ogrodu kosztuje tyle co projekt domu. Ogród kosztuje tyle co postawienie domu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

Patrzenie jak wszystko zaczyna rosnąć jest miłe, ale to ma też drugą stronę medalu, niestety bardziej ciemną.Po ok. 10 latach chciałoby się to tak zatrzymać, bo potem wiele szczególnie krzewów i drzew zaczyna się starzeć, brzydnąć, jedno w drugie zaczyna wrastać.Przycinanie sprawia trudności, psuje pokrój, nie zawsze się da to zrobić bez szkody dla drzewka.Zaczyna się wycinanie...
Mój ogród ma 30 lat, jak oglądam zdjęcia to sama się dziwię jak wielu roślin już nie ma...Po latach widzę, że łączenie na rabatach krzewów i bylin nie sprawdza się, a często tak się projektuje.Krzewy wypierają byliny, nie wszystkie należą do rodzaju, które powinny być odmładzane, dzielone, przesadzane.Obecny wygląd ogrodu mnie satysfakcjonuje, ale znów zaczynam widzieć problematyczne miejsca z którymi nie wiem co zrobić, by mnie nie 'przerosły', a tak się niestety stanie.Ogród to ciągła walka, później sił zaczyna brakować, a młode pokolenie często nie zainteresowane tematem :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

A może na części działki zrobić taki mini lasek- jeśli są samosiejki to nie wycinać, ewentualnie zrobić przecinkę, jak nie, to kupić rodzime gatunki za grosze w szkółce najbliższego leśnictwa. Teren najbliżej domu zagospodarować a reszta będzie taka "dzika"
Pozdrawiam Lucyna
Marim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 31 lip 2020, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak zaprojektować ogród?

Post »

Z mini laskiem trzeba uważać od której strony posesji. Drzewa szybko rosną i rzucają cień.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”