Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kontakt z podłożem musi być,jak inaczej dżdżownice i mikrorganizmy mają się tam dostać?
Rozłożyć to się rozłoży nawet w szczelnym słoiku ale efekt będzie gorszy.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jest dokładnie tak jak napisał Ogrodnik88, kontakt z podłożem musi być.

Nie za bardzo wiem, co ta płyta betonowa miała by izolować (oprócz możliwości przedostania się dżdżownic :) )

Zrezygnuj z płyty betonowej oddzielającej podłoże. Poczytaj o dżdżownicach kalifornijskich i jak będziesz już miał częściowo przerobiony kompost to postaraj się o takie dżdżownice. (częściowo przerobiony - aby dżdżownice mogły przeżyć i się rozmnażać.)
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Płyta betonowa nie jest przeszkodą dla dżdżownic, wystarczy deszcz i znajdą drogę,a dzięki płycie przynajmniej kret nie będzie się stołował na twoich robakach. Wiele osób wylewa beton z odstojnikiem na wodę spływająca z przerobionego kompostu, ponoć najlepszy nawóz z możliwych.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A co powiecie o takim kompostownik u obrotowym z beczki. Jest masa filmików na YouTube jak to tanim kosztem zrobić. Wydaje się wygodne, niektóre mają ponawiercane otwory, inne mają wprowadzone rury PCV z dziurkami dające powietrze, kolejne mają przegrody w środy (chyba na wstępnie przerobiony kompost i taki starszy). Nie trzeba przerzucać ręcznie, wystarczy raz ręcznie zakręcić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

[quote="dedert"]A co powiecie o takim kompostownik u obrotowym z beczki. Jest masa filmików na YouTube jak to tanim kosztem zrobić. Wydaje się wygodne, niektóre mają ponawiercane otwory, inne mają wprowadzone rury PCV z dziurkami dające powietrze, kolejne mają przegrody w środy (chyba na wstępnie przerobiony kompost i taki starszy). Nie trzeba przerzucać ręcznie, wystarczy raz ręcznie zakręcić.
U mnie ta beczka musiała by być taka "over 2k" i to co najmniej 2k. :-)
Choć pomysł w sumie całkiem, całkiem. BTW - w temacie produkcji robaków dla wędkarzy the best. :-)
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

To prawda 200l to mało, a stawianie takich kilku stojaków to ani ładnie, ani praktycznie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Można użyć beczek 250 L (oczywiście wiadomo że cała przestrzeń nie będzie wykorzystana) i zrobić jeden nad drugim na wspólnym stelażu. Ten na dole na obrotowych rolkach a górny na rurce z PCV idącej osiowo. Jeśli obracanie znacznie przyspiesza kompostowanie to wydaje mi się że często można opróżniać taki gotowy kompost więc przestrzeń nie powinna tu odgrywać znacznej roli
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja raczej zgadzam się z przedmówcami, ale może zrób sobie taki jeden lub kilka kompostowników i po paru sezonach użytkowania daj znać czy ten sposób jest godny polecenia.
Wracając jeszcze do samej konstrukcji tego rozwiązania to dużą wadą jest tutaj brak naturalnego "wejścia/wyjścia" dla dżdżownic i wody. Trzeba to będzie samemu regulować co wymaga więcej pracy niż przy standardowym praktycznie bezobsługowym kompostowniku (i.e. kompost się sam robi bez dotykania go tylko trzeba wtedy więcej czasu).
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

To jest wada? Ja mam swoje dżdżwonice kalifornijskie, które w kompostowniku stojącym na ziemi mogą zostać pożarte lub zwabione przez krety. Więc na mój rozum to raczej zaleta. Kolejna sprawa wody - beczka podziurkowana więc wszelki nadmiar wody będzie z niej uchodził, na dodatek czytałem że taki odciek z kompostu ma korzystne właściwości dla roślin więc pod beczką można umieścić jakąś rynienkę i ten odciek zbierać i podlewać rośliny. Czy to nie zaleta?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Dżdżownice to wystarczająco inteligentne zwierzęta by wiedzieć gdzie jest im dobrze a gdzie nie. Jeśli uciekają to znaczy, że warunki są dla nich mało odpowiednie (np. jest za mokro, za sucho, za dużo "zielonych" materiałów, nie ma jedzenia itp). U mnie dżdżownic w "aktywnym" kompostowniku są setki jeśli nie tysiące, a nigdy w życiu ich tam nie wsadzałem. Natomiast w kompoście rocznym, który niedługo będę przesiewał, nie ma praktycznie ani jednej dżdżownicy, więc zakładam, że tam już nie ma co jeść i się stamtąd wyniosły. I to jest właśnie kwestia tego naturalnego wejścia/wyjścia, bo jak wyciągniesz z tej beczki gotowy materiał bez dżdżownic? Jeśli chodzi o wodę to jak ją dostarczysz do beczki? Moim zdaniem zwykły kompostownik/pryzma nie ma tych problemów i właśnie dlatego te rozwiązania są tak popularne.
Jeśli chodzi o kreta to jest dużo rozwiązań (np siatka pod kompostownikiem lub tak jak u mnie absolutny zakaz wstępu na posesje dla kretów).
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

U mnie krety też mają absolutny zakaz, tylko nic sobie z tego nie robią.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Dostarczyć wodę to chyba nie problem. Widziałem jeszcze rozwiązanie z przegrodą gdzie po jednej stronie byl świeży kompost a po drugiej bardziej przerobiony więc dżdżownicę mogą sobie migrować. Były też rozwiązania siatek bocznych którymi można od razu przesiać przerobiony kompost
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Skoro tak to do pracy i daj znać jak już to przetestujesz. Powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”