Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja też mam kompostownik betonowy a na dnie ułożone są krawężniki na płasko, aby móc łatwo wybierać zawartość.
Wbrew temu co się mówi i pisze, że kompostownik powinien być przewiewny mój doskonale spełnia zadanie.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czyli śmiało dno można robić? Myślałem że to musi mieć jakiś kontakt z podłożem. Zostaje jeszcze pytanie o położenie względem sąsiada, jak blisko mogę postawić granicy żeby za chwilę nie okazało się że muszę go rozbierać czy też przestawiać?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jak wygląda mój to wygrzebałam go na str 36.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

coron3r przynajmniej metr od sąsiada
i w zacienionym miejscu.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jeżeli już, to zgodnie z:

"§ 36. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej ni˝ 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej (?kompostowników):
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych ? 15 m,
2) od granicy dziadki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego ? 7,5 m."

Jeżeli dogadasz się z sąsiadem to kompostownik możesz postawić nawet w granicy.

Lepsze warunki do kompostowania panują wtedy, gdy kompost ma bezpośredni kontakt z podłożem - umożliwia bezpośrednią migrację mikroorganizmów, dżdżownic itd, które w znaczny sposób wspomagają przerabianie kompostu. Niestety płyta betonowa będzie stanowić barierę. Można było by zastosować płytę betonową płytę ażurową.
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

mkgrr pisze:) od granicy dziadki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego ? 7,5 m."
.
7,5m to trochę słabo
Mariola54 pisze:Jeżeli dogadasz się z sąsiadem
te dwa słowa nie idą w parze w tym przypadku
Mariola54 pisze:Można było by zastosować płytę betonową płytę ażurową.
No właśnie bardzo blisko jest rozsączenie szamba ekologicznego i nie chciałbym aby to miało kontakt jedno z drugim
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kontakt z podłożem musi być,jak inaczej dżdżownice i mikrorganizmy mają się tam dostać?
Rozłożyć to się rozłoży nawet w szczelnym słoiku ale efekt będzie gorszy.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jest dokładnie tak jak napisał Ogrodnik88, kontakt z podłożem musi być.

Nie za bardzo wiem, co ta płyta betonowa miała by izolować (oprócz możliwości przedostania się dżdżownic :) )

Zrezygnuj z płyty betonowej oddzielającej podłoże. Poczytaj o dżdżownicach kalifornijskich i jak będziesz już miał częściowo przerobiony kompost to postaraj się o takie dżdżownice. (częściowo przerobiony - aby dżdżownice mogły przeżyć i się rozmnażać.)
Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Płyta betonowa nie jest przeszkodą dla dżdżownic, wystarczy deszcz i znajdą drogę,a dzięki płycie przynajmniej kret nie będzie się stołował na twoich robakach. Wiele osób wylewa beton z odstojnikiem na wodę spływająca z przerobionego kompostu, ponoć najlepszy nawóz z możliwych.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A co powiecie o takim kompostownik u obrotowym z beczki. Jest masa filmików na YouTube jak to tanim kosztem zrobić. Wydaje się wygodne, niektóre mają ponawiercane otwory, inne mają wprowadzone rury PCV z dziurkami dające powietrze, kolejne mają przegrody w środy (chyba na wstępnie przerobiony kompost i taki starszy). Nie trzeba przerzucać ręcznie, wystarczy raz ręcznie zakręcić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

[quote="dedert"]A co powiecie o takim kompostownik u obrotowym z beczki. Jest masa filmików na YouTube jak to tanim kosztem zrobić. Wydaje się wygodne, niektóre mają ponawiercane otwory, inne mają wprowadzone rury PCV z dziurkami dające powietrze, kolejne mają przegrody w środy (chyba na wstępnie przerobiony kompost i taki starszy). Nie trzeba przerzucać ręcznie, wystarczy raz ręcznie zakręcić.
U mnie ta beczka musiała by być taka "over 2k" i to co najmniej 2k. :-)
Choć pomysł w sumie całkiem, całkiem. BTW - w temacie produkcji robaków dla wędkarzy the best. :-)
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

To prawda 200l to mało, a stawianie takich kilku stojaków to ani ładnie, ani praktycznie.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Można użyć beczek 250 L (oczywiście wiadomo że cała przestrzeń nie będzie wykorzystana) i zrobić jeden nad drugim na wspólnym stelażu. Ten na dole na obrotowych rolkach a górny na rurce z PCV idącej osiowo. Jeśli obracanie znacznie przyspiesza kompostowanie to wydaje mi się że często można opróżniać taki gotowy kompost więc przestrzeń nie powinna tu odgrywać znacznej roli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”