Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja też kompostuje świeżą trawę. Ale robię to tak że każdy kosz z kosiarki mieszam ze specjalnie przygotowaną mieszaniną ziemi, piasku ostrego (dużo), garść trocin sosnowych i trochę dolomitu. Każdą warstwę polewam mocznikiem rozpuszczonym w wodzie. Przerzucam raz w roku albo i nie bo mi się nie chce. Kompostownik mam zrobiony z palet 0,5m w ziemi i 0,5m nad ziemią. Co roku na wiosnę wybieram kompostownik przesiewam albo i nie mam gotowy kompost.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam
Czy ktoś ma kompostownik z betonu komórkowego ? Jakieś opinie, sugestie na temat kompostownika z betonu komórkowego ?
Przygotowanie takiego kompostownika wyszło by mi chyba najtaniej i z nadzieją, że byłby to trwalszy kompostownik niż marketowy plastik a dodatkowo rozmiar mógłbym dobrać do potrzeb i możliwości związanych z miejscem. Oczywiście beton komórkowy trzeba zabezpieczyć jakimś klejem.
Pozdrawiam Serdecznie
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy ja wiem... beton komórkowy jest wysoce nasiąkliwy, a do tego nie jest za twardy (jest sztywny, ale nie twardy). Nawet jeśli by zagruntować folią w płynie to i tak łatwo będą rysy powstawać przy mieszaniu/przerabianiu kompostu.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Szkoda, że nie ma u nas cattle panels:

http://www.prosperityhomestead.org/wp-c ... st-bin.jpg

Ale można zrobić coś podobnego z siatki metalowej, ewentualnie kratki zbrojeniowej. Też łatwo dobrać rozmiar i można łatwo rozebrać, przestawić.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

W juli są takie kompostowniki składane z 4-ech kratek. Można powiększać.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam,

Planuję założyć kompostownik z palet i czy na wierzch mogę położyć korę bądź słomę na to wysypać worek torfu kwaśnego a później co zbiorę z domu oraz ogródka?

Oraz czy mogę kompostować następujące rzeczy:
- trociny wraz z odchodami po świnkach morskich
- gałęzie oraz liście z winogron
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Gałęzi nie polecam,liście winorośli owszem,kora też może być ale w jakim celu torf?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja do kompostownika wrzucam wszystkie odpady oczywiście roślinne, kiedy mam już sporo odpadów, ubijam posypuję wapnem, dodaję też bo mam qówna gołębiego i nakrywam kartonami, i wrzucam odpady itd. no i oczywiście od czasu do czasu sporo wody. Tez mam kompostownik z palet.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Torfu mi zostały dwa worki z którymi nie mam co zrobić dlatego pytam czy można.
Dużo sypiesz wapna?
Czy na spód palety dawałaś słomę/gałęzie/kore?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Zastanawiam się dlaczego dodaje się wapno do kompostu ? Kilkakrotne pomiary w moim kompostowniku zawsze pokazywały odczyn zasadowy pomiędzy 7,5 a 8,5 pH.
Z tego powodu zmieniłem przesypywanie mocznikiem na dodawanie siarczanu amonu w celu przyspieszenia rozkładu. Dodanie wapna przecież zwiększy zasadowość. Wrzucenie torfu ma moim zdaniem większy sens.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pewnie zależy od tego co się wrzuca do kompostu ale jak widać pH należy kontrolować żeby dodawać albo wapno albo torf/siarczan amonu.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Moim zdaniem wapno w pewnym stopniu przyśpiesza powstawanie kompostu i jednocześnie zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych. Również niby zasłona przed gryzoniami ale to moja teoria.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie przyspiesza, dekompozycja w kompostowaniu gorącym jest domeną bakterii tlenowych i jest to najszybsza dekompozycja. One mają dość minerałów w samych resztkach roślinnych o ile jest zachowany optymalny stosunek C:N, jeśli nie jest optymalny to jedyne co się dodaje to kartony, zrębki drewniane (C) lub mocznik, azotan amonu (N).
W kompostowaniu zimnym gdzie znakomitą większość dekompozycji wykonują grzyby, dżdżownice i inne robaczki to akurat czas (wiele miesięcy) najwidoczniej dla właścicieli nie jest przeszkodą. A do wermikompostu też jest zupełnie zbędne. Wapno powinno być stosowane jedynie do uzyskania optymalnego pH, nie ma żadnego zastosowania do przyspieszania kompostowania. Co więcej mało rozsądne i uzasadnione stosowanie może skutkować zwiększonymi stratami azotu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”