Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zrobiłem ze słupów i betonowych płyt ogrodzeniowych. Wyszło nawet tanio. 4 słupy i 6 płyt ( 2 przeciąłem na pół na długości). Jest wieczny.
Obrazek
Zaletą jego jest trwałość. :D
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Raczek pisze:[...]
Hmmm,ale ty chyba pisałeś o drenażu z gałązek już w samej pryzmie.
Popiół to chyba tylko użyźni kompost..
Czytałam,że jak jest drenaż z gałęzi wewnątrz pryzmy to już się go nie przerzuca.
Chyba Hania o tym pisała w swoim wątku.Napełnia się kompostownik i czeka na świeżutki kompost.
W tym czasie napelnia się drugi kompostownik. :D :D :D
Drenaż zrobiłem na spodzie, a później w miarę dorzucania rzeczy pojawiały się również gałązki, które wrzucałem na bieżąco. Może i były rusztem, ale jednocześnie też spoiwem całego kompostu, którego później widłami amerykańskimi nie można było ruszyć. :evil: Namęczyłem się przy wyciąganiu na odrębną pryzmę, żeby sobie dojrzewał. Kiedy doszedłem do warstwy spodniego drenażu zostawiłem go pod tegoroczny kompost. A w tym roku staram się nie dorzucać zdrewniałych gałązek. Wolę je palić. Wymyśliłem sobie, że do przewietrzania powinny wystarczyć uschnięte łodygi bylin, ew. wyłamane zielone wilki z drzew, skorupki jajek, rolki od papieru itp.
Gdybym robił jeszcze raz kompostownik, to wolałbym dwa mniejsze, niż jeden duży. I jak ten się rozleci to następne zrobię właśnie tak.
A pryzmę, którą ułożyłem na wiosnę tego roku z zeszłorocznych odpadków zamierzam przesiać następnej wiosny. Póki co jeszcze nie używałem własnego kompostu, na razie "się robi"
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przed ułożeniem pryzmy kompostowej dobrze jest na dno położyć kilka gałęzi by był dostęp powietrza od spodu. Nie będą wtedy zachodziły "zmiany gnilne" kompost będzie sie szybciej przerabiał. Przerzucam 2-3 razy w ciągu roku.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

Hej
Czy są jakieś przeciwwskazania co do zrobienia kompostownika z brzozowego drewna, chodzi mi o to czy kora nie będzie źle wpływać na kompost?
Kompost należy później przesiewać? Po co?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Kora nie będzie źle wpływać, ale drewno brzozowe w tych warunkach dosyć szybko zbutwieje.
Kompost się przesiewa, ponieważ nie wszystkie składniki rozkładają się tak samo szybko, i w kompoście zdarzają się większe, nierozłożone całkowicie części
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

To z jakiego drewna polecasz?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Z impregnowanego :-)
A na poważnie: nie powiedziałem, ze nie polecam drewna brzozowego, stwierdziłem jedynie, że dosyć szybko zbutwieje. Jednak jeśli masz nadmiar brzozowych palików :wink: i nie przeszkadza Ci robienie kompostownika co 2-3 lata od nowa, to zrób z brzozy. Albo chociaż okoruj te paliki, zawsze troszkę trwalsze będzie
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

Chciałem z brzozowego drewna bo ładnie by wyglądało:). Każda ze ścian ułożona z patyków sr 3 4 cm poziomo:)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Nadal walczę z moim pierwszym kompostownikiem.
Na dno pryzmy położyłam gałęzie różnej długości.
Nie wiem,czy nie za dużo ich nawkładałam?
Widać tylko gałęzie pod polową pryzmy,drugą część już zasypałam.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

I jeszcze mam pytanie odnośnie niezadrukowanych części tekturowych pojemników od jajek
i środków od rolek od papieru toaletowego.
Czy wrzucacie je w całości do kompostu,czy pocięte na mniejsze kawałki?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja daję w całości, ale na cały rok przerabiania w kompostowniku. Można też ciąć, ale można i rozmoczyć w wodzie i dać coś w pulpy, takiej mokrej masy papierowej, jeśli chcemy, żeby szybciej się to-to rozłożyło.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja też daję w całości. Po roku nie ma po tym śladu :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
endemitek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2007, o 22:03
Lokalizacja: Myszków

Post »

Witam
Przeczytałam wszystkie wasze wypowiedzi na temat kompostownika i mam jeszcze parę pytań
W chwili obecnej posiadam dwa kompostowniki: jeden termokompostownik, w który zainwestowaliśmy w zeszłym roku i drugi domowej roboty - taki bardzo prowizoryczny z uwagi na brak "mocy przerobowych" pierwszego (bardoz duża ilość skoszonej trawy).
Ale coś z tym kompostowaniem jest chyba nie tak.

Powiedzcie mi jak układacie warstwami wszystkie warstwy wg określonej kolejności???
Trawę i owszem można przesypywać warstwą ziemi, patyczków ale co z pozostałymi rzeczami? Ja dorzucałam: resztki organiczne, chwasty wtedy kiedy mam je akurat na zbyciu, czy nie tak powinnam robić???
U kogoś (nie pamiętam użytkownika) przeczytałam kolejność warstw stosowanych w kompostowniku, tzn. że przechowywujecie je w pojemnikach i dopiero w zależności od potrzeby wrzucacie do kompostownika?

I jeszcze jedno czy przy koszeniu świeżej trawy jaką warstwę trawy trzeba przesypywać? i co to może być oprócz ziemi???

pozdrawiam
Asia
życie jest piękne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”