Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Raczej dłużej niż rok. Kompost najlepiej przerabia się w cieniu.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pewnie masz rację, teraz już bardziej zwracam na to uwagę, każdy rok śmieci kładę na osobną kupkę :lol: Te z jesieni jeszcze niemal w idealnym stanie. Fajnie, że tak przypadkiem trafiliśmy w sedno, chodziło tylko o to, żeby miejsce było jak najmniej widoczne...
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Najmniej widoczne miejsce będzie pod ziemią. :D Można zrobić "wieżę dżdżownicową" jak tu jest przykładowo pokazane http://www.plantpost.co.uk/simple-diy-w ... tSMe8Nuapq

A to moja zeszłoroczna mini wieża z podziurkowanego wiaderka, zawartość już częściowo przerobiona

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Pomysł fajny, tylko ile to by trzeba było wiader na wszystkie odpady...
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Rzeczywiście daję dużo trawy do kompostownika. Mam 450 m2 trawnika, od roku używam kosiarki z mulczowaniem, ale jak dłużej nie skoszę trawy, to czasami koszę klasycznie i wrzucam do kompostownika skoszoną trawę. Aby nie przesadzić z azotem, dodaję węgla, tj. zmielone gałęzie. Miałem w zeszłym roku zapas worków z początku sezonu wypełnionych "mielonką" ściętych wówczas gałęzi [w tym roku już też mam odłożone gałęzie do zmielenia]. I tak daję warstwę trawy, przesypując gałęziami. Na jesieni doszło trochę liści, ale niedużo, bo mulczowanie świetnie je mieliło na trawniku....
No nic, będę mieszał kompost świdrem. I informował o postępach. Może przerzucę jakoś zawartość z jednej komory do drugiej, zmieniając porządek zawartości. Zobaczymy, jak to wyjdzie, bo chcę to zrobić od góry. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że każda z komór jest wypełniona w 3/4....
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

@clem3 Nie muszą być wiadra, może być coś większego, np. dół wypełniony siatką.

@WAKWAK Moja propozycja: wyrzuć to na zewnątrz, zrób ten tymczasowy kompostownik z siatki, poświęć się trochę i przerzuć te kilka razy. Potem wrzuć z powrotem do stałego kompostownika, niech sobie dojrzewa. Te folię czarną może zdejm.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

To nie folia. To membrana dachowa Corotop ;-) Pozostałość po budowie domku. Przepuszcza powietrze (?), zatrzymuje wilgoć i ciepło (to ostatnie o tyle. o ile...). Kompost nie styka się z tą membraną. Styka się z naciągniętą wewnątrz siatką, która jest w odległości 5 cm od membrany. Chodzi o obieg powietrza wokół ścianek... Teoria mówi, że ta konstrukcja powinna działać... ;-)
Jeśli chodzi o wyrzucenie kompostu na zewnątrz na dłuższy czas - nie mam miejsca. Poza częścią gospodarczą za domkiem pozostała część działki jest "reprezentacyjna" i kompost tam mocno nie pasuje. Może się zmobilizuję i wyrzucę kompost na folię, aby zaraz wrzucić go ponownie. Dwa dni? Albo racjonalizatorski świder... ;-) ;-) ;-)
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja też kompostuje świeżą trawę. Ale robię to tak że każdy kosz z kosiarki mieszam ze specjalnie przygotowaną mieszaniną ziemi, piasku ostrego (dużo), garść trocin sosnowych i trochę dolomitu. Każdą warstwę polewam mocznikiem rozpuszczonym w wodzie. Przerzucam raz w roku albo i nie bo mi się nie chce. Kompostownik mam zrobiony z palet 0,5m w ziemi i 0,5m nad ziemią. Co roku na wiosnę wybieram kompostownik przesiewam albo i nie mam gotowy kompost.
mkgrr
100p
100p
Posty: 121
Od: 7 mar 2015, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam
Czy ktoś ma kompostownik z betonu komórkowego ? Jakieś opinie, sugestie na temat kompostownika z betonu komórkowego ?
Przygotowanie takiego kompostownika wyszło by mi chyba najtaniej i z nadzieją, że byłby to trwalszy kompostownik niż marketowy plastik a dodatkowo rozmiar mógłbym dobrać do potrzeb i możliwości związanych z miejscem. Oczywiście beton komórkowy trzeba zabezpieczyć jakimś klejem.
Pozdrawiam Serdecznie
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy ja wiem... beton komórkowy jest wysoce nasiąkliwy, a do tego nie jest za twardy (jest sztywny, ale nie twardy). Nawet jeśli by zagruntować folią w płynie to i tak łatwo będą rysy powstawać przy mieszaniu/przerabianiu kompostu.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Szkoda, że nie ma u nas cattle panels:

http://www.prosperityhomestead.org/wp-c ... st-bin.jpg

Ale można zrobić coś podobnego z siatki metalowej, ewentualnie kratki zbrojeniowej. Też łatwo dobrać rozmiar i można łatwo rozebrać, przestawić.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

W juli są takie kompostowniki składane z 4-ech kratek. Można powiększać.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Papciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam,

Planuję założyć kompostownik z palet i czy na wierzch mogę położyć korę bądź słomę na to wysypać worek torfu kwaśnego a później co zbiorę z domu oraz ogródka?

Oraz czy mogę kompostować następujące rzeczy:
- trociny wraz z odchodami po świnkach morskich
- gałęzie oraz liście z winogron
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”