Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Lepiej jednak chyba dać korę alb jakieś zrębki, każda roślina utrudni zbiór owoców a chwasty i tak będą rosły.
Zanim dasz korę to bardzo dokładnie pozbądź się chwastów i pilnuj szczególnie pierwszy sezon usuwając każdy chwaścik jaki się pojawi
Korę lepiej grubszą, podobno dłużej się rozkłada.
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Jeżeli koniecznie chciałabyś coś posadzić w bezpośrednim sąsiedztwie malin to mogą to być niezapominajki (odstraszają kistnika malinowca). Odpada natomiast całkowicie towarzysrwo truskawki i jeżyny.Z uwagi na płytki system korzeniowy malin, zalecane jest ściółkowanie korą lub skoszoną trawą. Poprawia to strukture gleby i zatrzymuje wilgoć w jej górnej warstwie. :)
Pozdrawiam - Krzysztof
Daga03
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 sty 2012, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Czy maliny można ściółkować , zwykłą skoszoną świeżą trawą??
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Jeżeli świeżo skoszoną to cienką warstwą aby mogła przeschnąć pod malinami, grubsza warstwa szybko uległaby zaparzeniu i gniciu, a od tego jeden krok do chorób . :)
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Lukas99
100p
100p
Posty: 134
Od: 22 paź 2013, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Witam, mam takie małe pytanie odnośnie nasłonecznienia agrestu, porzeczek itp. Zasadziłem sobie sad i mam spore odległości między drzewami, ok. 8m. Wiadomo że sad kiedyś urośnie i będzie tam mało światła. Stąd moje pytanie czy jest to dobre miejsce do sadzenia tego typu roślin, czy raczej wybrać im inne?

Pozdrawiam
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie...
Głupiec i mędrzec nie widzą tego samego drzewa.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny, jeżyny, porzeczki, aronia co pod nimi?

Post »

Można wyściółkować matą anty-chwastową. Zabezpiecza przed chwastami i można ją pokryć zrębkami ozdobnymi. Dotyczy porzeczki i aronii.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Fragokov
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 sie 2015, o 00:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Ściółkowanie drzewek owocowych

Post »

Witam
Mam plan wy ściółkować wszystkie drzewka owocowe m.in Jabłonie, wiśnie, czeresnie, śliwy, brzoskwinie itp. Chcę zrobić to z tego powodu, że mam lekkie ziemie, i chcę również zapobiec utracie wody oraz rozwojowi chwastów. Posiadam duże ilości słomy z żyta i tu moje pytanie czy jeśli zrobię sciółkę pod te drzewka to czy im to nie zaszkodzi ? :wink:
Sady czyli najpiękniejsza rzecz jaka mogła mnie spotkać :)
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ściółkowanie Drzewek owocowych

Post »

Założysz kolonię nornic, proponuję przekompostować i dopiero wysypać pod drzewa.
Słomę zwilżyć dodać, dodać jakiegoś preparatu do kompostowania, trochę nawozu azotowego ( po tygodniu będziesz mógł jajko w środku ugotować ). Na wiosnę już będzie mocno przerobiony i wtedy pod drzewa.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

kora sosnowa pod drzewka owocowe

Post »

Witam
Mam pytanie, czy podsypujecie swoje drzewka owocowe korą sosnową kompostowaną? Drzewka są 3-4 letnie czereśnie, wiśnie, śliwy, grusze, morele. Teren wokół mam wypielony i spulchniony. Nie będę dawał agrowłókniny bo mam problemy z nornicami, wolałbym podsypać samą korą.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Ściółkowanie drzew owocowych (czym) czy nasadzenia

Post »

Odkopuję stary temat bo mam zagwozdkę. Oczyściłem kawałek lasu z kruszyny i zastanawiam się czy po zmieleniu na zębki nie nadała by się do wyłożenia kilku drzewek. Niby ma właściwości lecznicze, owoce (których teraz nie ma) mogą być trujące, ale czy to się tyczy też łodyg? Zmielonych i wyschniętych?
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Ściółkowanie Drzewek owocowych

Post »

Czy mogę skoszoną trawą wyściółkować wokoło drzewek owocowych? (Jabłonki, wiśnie)
Po to aby ograniczyć chwasty itp.
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8623
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ściółkowanie drzew i krzewów owocowych (czym)

Post »

Ja ściółkuję , minusów nie zauważyłam .
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ściółkowanie ogólnie

Post »

Słomę, chwasty , itp. lepiej ściółkować pod drzewa i krzewy - w kompostowniku część składników wypłynie do ziemi. Poza tym od razu mamy wszystkie stworzenia w miejscu docelowym. Do kompostownika wrzucam tylko wtedy gdy nie mogę w miejsce docelowe, czyli jak ma gdzieś być ładnie i czyściutko.

Może warto się zastanowić nad ściółkowaniem grubym żwirem. Podobno nieźle wpływa na pH i to w dłuższej perspektywie i dość dobrze ogranicza wzrost roślin, przynajmniej przez kilka lat. Na przykład drzewa i krzewy owocowe żwirem wapiennym wapiennym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”