Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sarenka_112
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 6 maja 2012, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

W końcu ktoś się odezwał ;:63
"rabata-skalniak" jest w pełnym słońcu. Pytasz czy woda jest na działce? Tak jest.
Czyli jednak skalniak - a nie azalie, rododendrony?:(
Ok, czekam na pomocne posty:)
Sarenka
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

Zgadzam się z poprzednikiem, całość fajnie wyglądała by z samego kamienia. Na górze pasowały by niewielkie tarasy rośliny będą wtedy ładnie wyeksponowane. Po raz pierwszy jak zobaczyłam skalniak to od razu rzuciła mi się w oczy ta drewniana podpora, jest do niczego...już lepiej wyglądała by ziemia usypana z niewielkim spadkiem.
Co do chwastów, jeśli są jakieś chwasty trwałe np, perz...bez chemii się nie obędzie, kłącza o tej porze są nie do usunięcia. Jeśli będziesz pryskać od chwastów, rośliny rosnące na skalniaku najlepiej posadzić na razie w inne miejsce. Pamiętaj tylko że takie środki mają długi okres karencji, nie można w tym miejscu nic robić przez kilka tygodni.
Włókniny bez oczyszczenia skalniaka z badyla nie zalecam kłaść, w otworach gdzie będą posadzone rośliny chwasty na pewno będą wyskakiwać. Jednoroczne można usunąć ale wieloletnie bez uszkodzenia roślin nie da się usunąć.
Awatar użytkownika
Sarenka_112
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 6 maja 2012, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Z tego co zdążyłam się zorientować to perz jest :( Więc zabiorę się teraz za skopanie i spryskanie, a potem dopiero sadzenie.
Czym powinnam spryskać tą rabatę?
Sarenka
_fox_

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

Patrząc na sam skalniaczek to proponuję chwasty wybrać ręcznie, chemię też stosuje się na określoną wysokość zielonej masy roślin, a i tak wszystkiego nie zniszczy, większe dawki natomiast zwiększają okres karencji na sadzenie roślin.
Tomek_Szczecin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2012, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

Sarenka nie przejmuj się tym skalniakiem, u mnie na dzisiaj nawet tego nie ma. Jestem na etapie biegania po placach budów i łąkach w celu zbierania otoczaków które Ty już masz. Co prawda mam działkę jako tako zagospodarowaną, mam cień, półcień i nasłonecznione miejsca, ale wiem że przez najbliższe dwa trzy lata czeka mnie dużo pracy i szukania pomysłów na optymalne rozwiązania skalniakowo - klombowe rozwiązania (drzew owocowych i trawy jest u mnie pod dostatkiem).
alibaba007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 3 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skalniak, a może podwyższona rabata?

Post »

Liliowce i trawy wyglądałyby ciekawie na podwyższeniu.
numiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2012, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja skalna rabata

Post »

Witajcie :)
Chciałabym Wam nieśmiało przedstawić mój pierwszy skalniak, a raczej skalniakową rabatę :)
Półtora roku temu wprowadziliśmy się z małżonem do mieszkania, do którego należy taras. Postanowiliśmy zagospodarować fragment tarasu i urządzić tam mini ogródek :) Z pomieszania naszych pomysłów powstało TO:

Obrazek

Po roku roślinki się nieco rozrosły, niektóre zaniknęły - wiem, że wynika to zapewne z mojego braku doświadczenia. Teraz obecnie borykam się z "rdzewiejącym" czymś oraz z rozchodnikiem który po przekwitnięciu nie wrócił do swojej świetności. Teraz skalniakowa rabata wygląda tak:

Obrazek

Jeszcze nie znam wszystkich roślin i dopiero w tym roku przysiadłam bardziej do zadbania o te zielone stwory.

Proszę zatem o opinie, wskazówki, porady Was bardziej doświadczonych :)
szyma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2013, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie takich rabat w drewnianych skrzyniach, czy można je zrobić na betonowej posadzce, wszystkie wyżej prezentowane były budowane na ziemi, mam spory betonowy plac, na którym chciałabym poustawiac takie boxy na warzywa czy to ma racje bytu?
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Musiały by być w formie dużych donic, z drewnianym dnem z dziurami żeby woda mogła wylatywać jak będZie za dużo. I wysokość też taka dostosowana do danych roślin myślę że minimalnie te 30-40 cm.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podwyższana grządka - tzw. garden boxes

Post »

Zastanawia mnie ten nakład pracy. Czy rzeczywiscie jest potrzebny. jak mam 1000 m2 pow. to wolę całość przekopać i obniżyć same ścieżki. Automatycznie tworzy to podniesione grządki wobec otoczenia.
zajzajer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 paź 2013, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grządka podwyższona- jak odnieść sukces

Post »

Drodzy Forumowicze,
kłaniam się, witam i od razu pytam :)
Szukałam podobnego wątku alem nie znalazłam. Chcę z młodzieżą małoletnią, założyć w niesprzyjających warunkach glebowych- sosna, piach- warzywniak na podwyższonych grządkach. W celu konsumpcyjnym i edukacyjnym. Mam zamiar wykorzystać drewniane skrzynki po owocach i wysiać coś ozimego. Ale co dalej? Czy je malować czymś, by zabezpieczyć, może wyłożyć agrowłókniną, czy muszę się wkopywać w grunt, czy wystarczy postawić, ew. wybić dno, wypełnić dobrą ziemią z nawozem. Czy ktoś ma doświadczenie z uprawą na tak małej przestrzeni? I żeby było trudniej, chcemy zrobić to na terenie szkoły, więc musimy rozsądnie siać, by nie przestrzelić się terminowo ze zbiorem na wakacje.
Co wy na to?
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Grządka podwyższona- jak odnieść sukces

Post »

Dno nie może być szczelne, bo w razie deszczu by się bagno zrobiło. Ja bym dała tylko folie z dziurami. Drewno niemalowane wytrzymuje krócej, al;e wiadomo - nie zaszkodzi. Ja miałam coś podobnego, ale boki z betonu, pod skosem na południe, by słońce dobrze świeciło, a na tym umieszczone stare okno (siałam wcześniej niż w gruncie), w ciepłe dni je uchylałam lub zdejmowałam.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Grządka podwyższona- jak odnieść sukces

Post »

Widzę to w formie inspektów.

Wpisz w naszą wyszukiwarkę - inspekt, pojawi się trochę tematów

Teraz na jesieni zakłada się inspekty, które są ocieplane od spodu.
Poszukaj też w necie.

Dużo na temat podwyższonej grządki jest tu :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=56726
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”