Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
cesary4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 mar 2011, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PL 64-225 Kopanica

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Roumiem, ze pomidory sadze obok rowku z obornikiem... czy na tym rowku?? :idea:
Zakladam, ze obok rowku i wtedy w ten rowek leje wode, czy tak?? :idea:
POzdr :wit

Proszę wciskać ikonkę Odpowiedz, zamiast cytuj... Z góry dziękuję. Nalewka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:Po kolei więc :
-do czego chcesz używać odkwaszonego torfu, który zostanie Ci po borówkach ?. Nie sądzę, byś go uzywał samego, bez dodatków do hodowli roślin, bo byłby to błąd (...)
Czy dobrze się domyślam, że do borówek torfu się nie odkwasza? O ile wiem, borówka wysoka lubi podłoże kwaśne, a nie odkwaszone...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

@ nalewka

Przypomnę Panu/ ni :
Jankiel pisze:Część torfu użyje do borówek, a cześć będę odkwaszał wapnem hydratyzowanym.
A tu moje pytanie:
forumowicz pisze: -do czego chcesz używać odkwaszonego torfu, który zostanie Ci po borówkach ?
czy z tej wymiany zdań wynika, że torf pod borówki sie odkwasza ?.
Czy ja namawiam kogokolwiek do odkwaszania torfu do borówek ?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

cesary4

Pomidory sadzisz w miejscu gdzie byl dany obornik, czyli wzdłuż wcześniej kopanego rowka , a nie obok. Jeśli chodzi o podlewanie pomidorów ,to młode krzaczki po posadzeniu do czasu zawiązania owocow na I gronie najlepiej podlac w pobliżu krzaczka/ słabo jeszcze rozgałęzione na boki korzenie/ potem możesz podlewac miedzy rzędy .

Pozdrawiam

Zakładam, że wiesz, iz pod folia nie mozesz podlewać zimna woda. Woda musi miec temperature zbliżoną do temperatury gleby.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:Chcac przygotowywac podloże z torfu należy do niego najpierw wprowadzic mikroelementy w zakwaszonej wodzie a dopiero potem odkwaszać kredą po upływie tygodnia.
-
Dzięki za rady. Rozumiem teraz różnicę między wapnem, kreda i dolomitem jako substratami do odkwaszania.

Odkwaszonego torfu planowałem użyć jako dodatek dla poprawy jakości gleby. Myślałem o odkwaszeniu i rozrzuceniu na kwarterze warzywnej, mniej więcej 250l odkwasznego torfu na 30m2 rabaty warzywnej i przekopaniu na głębokość szpadla. Ale nic na siłę, bo równie dobrze mogę torf wymieszać z dolomitem i niech czeka do jesieni.

Mógłbyś podpowiedzieć w jakiej formie podać mikroelementy do torfu?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jeżeli chciałeś użyc torfu do poprawy jakości gleby, to nie znaczy, że musi on byc wstepnie odkwaszony. Decyzja zależy od typu gleby. Jeżeli jest to gleba typu kredowego jak np rędzina szkieletowa/ rędzina zawierajaca w warstwie ornej wtrącenia kamienia wapiennego/ torf nie musi być odkwaszony. Takie gleby sa nawet lekko alkaliczne/ pH nawet do 8,0/. Musisz oznaczyc pH swojej gleby/ oczywiście zgodnie z instrukcją nie z jednego punktu działki/ i dopiero myśleć o torfie i o ewentualnym jego odkwaszeniu. Musisz wziąć pod uwage równiez i ten fakt, że gleba nie zmienia natychmiast swojego pH z kilku względów. To jest proces rozłozony w czasie. Podaj mi pH Twojej gleby, jej rodzaj/ piasek, glina, less, mada, gleba o szkielecie torfowym/ a wtedy sie wspólnie zastanowimy czy ten dodatek torfu jest wogole celowy, kiedy i czy go wstepnie odkwaszać. W ostatniej chwili wpadł mi do głowy pewien pomysł. Jeżeli masz dylemat z torfem proponuje go skopostowac z obornikiem i kredą- bedziesz miał na lata świetne podloze do produkcji rozsad.
Co do mikronawozu mozesz uzyc dowolnego nawozu zawierajacego mikroelementy rozpuszczonego w wodzie zakwaszonej najlepiej kwasem siarkowym. Tym roztworem spryskuje sie torf. :wit
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:(...)czy z tej wymiany zdań wynika, że torf pod borówki sie odkwasza ?.
Tak, z tego wynika właśnie to, co napisałam. W innym przypadku nie napisałabym tego, co jednak napisałam :lol:

Połączyłeś w jednym pytaniu dwie różne sprawy, borówki i odkwaszony torf, które w opisie były potraktowane rozłącznie, a to może wprowadzać w błąd tych, którzy wiedzy nie mają (jeszcze :)), albo czytają mniej uważnie wszystko, co napisano wcześniej.
Czy ja namawiam kogokolwiek do odkwaszania torfu do borówek ?
Właśnie dlatego pozwoliłam sobie na zwrócenie twojej uwagi... Mam nadzieję, ze tego nie robisz, ale można to tak odczytać :P
A przecie piszemy tu nie dla siebie, a dla innych czytających, prawda?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
cesary4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 11 mar 2011, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PL 64-225 Kopanica

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:cesary4

Zakładam, że wiesz, iz pod folia nie mozesz podlewać zimna woda. Woda musi miec temperature zbliżoną do temperatury gleby.

Mam zamiar postawic plastikowa beczke do srodka, wiem ze nie mozna podlewac zimna woda (to jeszcze szkola babci). Babcia radzila mi kopac dolki do srodka obornika, na to troche piasku i pomidor.. ale to juz jest poza tematem kompletnie.

Generalnie dowiedzialem sie poki co, to co chcialem, zabieg wapnem wykonany, jak zamienic trawnik na ogrodek wyczytalem w jednym z postow Pana Tadeusza
O pomidorach pocztam na forum, widze z sporo tego jest.
POzdrawiam serdecznie i dziekuje bardzo za rady.
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Przypomnę Panu/ ni :
Jankiel napisał(a):
Część torfu użyje do borówek, a cześć będę odkwaszał wapnem hydratyzowanym.

A tu moje pytanie:
forumowicz napisał(a):
-do czego chcesz używać odkwaszonego torfu, który zostanie Ci po borówkach ?

czy z tej wymiany zdań wynika, że torf pod borówki sie odkwasza ?.
Czy ja namawiam kogokolwiek do odkwaszania torfu do borówek ?
nie wynika ani jedno ani drugie,ale twoje pytanie jest nieprawdziwe,gdyz jankielowi nie zostaje torf po borówkach.
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

No ,jest logicznie zle skonstruowane pytanie i wszystko. Wiadomo o co chodzi. Kupił gośc powiedzmy dwa worki torfu z myślą o borówkach. Kupil za dużo. Jeden zuzył pod borówki ,drugi mu został. A ze jest kwaśny więc chce go odkwasic i do czegos innego zuzyc. W konsekwencji chce użyc odkwaszonego torfu. A skąd on sie wziął/ ten torf/ ?. Z odkwaszenia reszty , która mu została po sadzeniu borówek.

seba, jak by ktoś chciał sie przystawiać do każdego tekstu tu edytowanego, to by z forum ogrodniczego zrobiło sie forum językowe. Ja juz przemilczałem post Moderatora a Ty znowu zaczynasz od początku.

życzę miłego dnia :wit
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

oki,luzik..nie zapędzajmy się w kozi róg,skoncentrujmy się na merytoryce ;:132
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

forumowicz pisze:(...)jak by ktoś chciał sie przystawiać do każdego tekstu tu edytowanego, to by z forum ogrodniczego zrobiło sie forum językowe. Ja już przemilczałem post Moderatora a Ty znowu zaczynasz od początku.

życzę miłego dnia :wit
1) Przemilczałeś, bo takie jest twoje prawo i taki jest twój obowiązek :P
2) Ja się nie "przystawiam", tylko dbam o informowanie a nie dezinformowanie forumowiczów, którzy tu zaglądają z jakiegoś powodu - bo nie wiedzą co i jak... :P
3) "do każdego tekstu" - no a moderator musi... eh, ależ to robota, tak czytać i prostować, czytać i prostować, czytać i znowu prostować... :uszy A niektórzy to nawet więcej niż przeciętnie roboty moderatorowi przysparzają... :uszy

A na koniec szepnę słabym głosem, że on nie kupował tego torfu pod borówki, więc nie mogło mu zostać spod borówek... Jankiel po prostu kupił torf nieodkwaszony, z czego część przeznaczył na ... itd itd...

No i po co było dyskutować? :;230
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Jankiel pisze:forumowicz, kupiłem torf wysoki, nieodkwaszony. pH nie mierzyłem, ale zmierzę, w każdym razie wynosi pewnie około 4.0. Część torfu użyje do borówek, a cześć będę odkwaszał wapnem hydratyzowanym.
To zaiste jakiś masochista z tego Jankiela W handlu osiągalny jest zarówno torf nieodkwaszony jak i odkwaszony. Skoro kupił nieodkwaszony, to chyba z myślą sadzenia borówek. Pani sobie sama zadaje niepotrzebnie pracy- Pani Moderator.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”