Porosty na drzewach i krzewach

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

U mnie też dużo tych porostów , najwięcej na klonie flamingo , na owocowych ,na starym różaneczniku na prawie wszystkim więcej lub mniej . Ja mam dwa sposoby , pierwszy to pod dużym ciśnieniem wody zmywam to dziadostwo ,oczywiście tam gdzie sięgnę wężem ,drugi to bielę wapnem bardzo gęstym i po pół roku nie ma wapna i nie ma porostów ( tak zlikwidowałam na lilakach i katalpie ,klonie .)Właśnie tydzień temu to zrobiłam i chociaż śmiesznie wyglądają pobielone drzewka ozdobne to za kilka miesięcy to spłynie .
Pozdrawiam :wit Beata
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Jest ich dużo, bo mieszkasz w czystym rejonie Polski. Ja bym się cieszył gdybym zobaczył coś takiego u siebie. Coraz bardziej podoba mi się różnorodność życia a nie tylko "czyste" wypielęgnowane rośliny. A tym bardziej po co usuwać coś co jest nieszkodliwe?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Na 100% nie jestem przekonana że one są nieszkodliwe , widziałam świerki oblepione tym świństwem , które nie miały igieł do połowy drzewa , Drzewo podatne jest wtedy na inne choroby . Rozumiem jak jest 2-3 wykwity , mogą być ozdobą a jak jest całe drzewo tym pokryte i to w dwóch kolorach szarym i żółtym . Czytałam , że klony jesionolistne są na to podatne i dlatego są krótkowieczne . Zauważyłam ,że porosty częściej atakują drzewa przycinane . U mnie nawet są na kamieniach .
Pozdrawiam :wit Beata
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

No to skoro są również na kamieniach te same które są na drzewach to jednak znaczy że drzewa traktują jako miejsce przytwierdzenia, czy może szkodzą również kamieniom?

A odpowiedź na oklejone świerki masz tutaj:
skittles pisze:Jak dla mnie patrzysz na problem od złej strony - porosty prawdopodobnie pojawiły się na gałęziach już próchniejących, gdzie panuje większa wilgotność, co tworzy dla nich dogodne warunki. Myślę, że co innego zabija te drzewa.

Porosty to po prostu grzyby w symbiozie z glonami lub sinicami. Wszystkie potrzebne im do życia składniki otrzymują właśnie dzięki tej symbiozie, a rośliny służą im tylko za podłoże, na którym rosną. W istocie porosty zasiedlają praktycznie każdy rodzaj terenu - od kory drzew, krzewów, przez glebę, po nagie skały czy budynki.
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Jak się patrzy na takie porosty to się nie chce wierzyć że są nieszkodliwe

Obrazek
Pozdrawiam ED.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Czytając wątek dochodzę do wniosku, że nt. porostów nic w necie nie napisano. Przecież organizmy te korzystają z substancji zawartych w powietrzu. Fakt, że tak chętnie wybierają drzewa osłabione świadczy, że najczęściej toczy je choroba grzybowa powodująca zgniliznę drewna lub kory, a to jest powodem, że związki budulcowe białek są na miejscu i w odpowiednim stężeniu. Okamieniach można powiedzieć tylko, że to, co tam /pod nimi się dzieje/ to jedna fabryka chemiczna, a 'odpady' fabryczne są w powietrzu.
Już starożytni zauważyli, że: gutta cavat lapidem... et cetera.

Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Porosty nie zabijają drzew, tylko zasiedlają dla nich dogodne, czyli obumierające gałęzie itp.
plhanibal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2014, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiśnia i coś na niej

Post »

Obrazek
Obrazek

W moim Sadzie dzieje się to samo :( Orzechy włoskie padły pierwsze ofiarą tego ustrojstwa potem przeniosło się to na czereśnie jabłoń. Czy nie ma na to jakiegoś oprysku ? :(
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

To złotorost ścienny. Rośnie na murach i czasem drzewach. Skoro do życia wystarczy mu mur lub kamień, to jak ma szkodzić drzewom?

Ciekawostka: w odróżnieniu od pustułki pęcherzykowatej, która rośnie prawie wszędzie - złotorost lubi środowisko zaazotowane. Masz więc powietrze zanieczyszczone tlenkami azotu NOx. Czy mieszkasz przy ruchliwej ulicy gdzie dużo spalin, albo przy jakichś wielkich kominach?

poza tym porosty mają korzystny wpływ na drzewa - potrafią wydzielać związki grzybobójcze!

Często widzimy porosty zasiedlające drzewa, które niebawem zamierają. Nie jest to wina porostów. One po prostu dobrze się czują na takich drzewach i tam się pojawiają, ale nie są przyczyną zamierania rośliny.
skittles
50p
50p
Posty: 61
Od: 13 maja 2013, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Inna kwestia to to, że sporo groźnych grzybów może wyglądać, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jak porosty. Przykładowo rodzaj Skórnik (Stereum):
Obrazek

Wygląda niepozornie, trochę porostowato, a wywołuje białą zgniliznę, szczególnie na osłabionych, poranionych drzewach.
plhanibal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2014, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mchy i porosty na drzewach i krzewach - nieszkodliwe!

Post »

Czyli niczym tego nie pryskać nie ma żadnego oprysku na to. Mieszkam na Wsi co dziwne wspomina Pan o zanieczyszczonym powietrzu hmm. Może bardziej ten tlenek azotu z tych oborników składowanych za oborami.
puwka264
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 kwie 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

witajcie :)

Mam problem z rozpoznaniem tej choroby na drzewach owocowych, gruszy, brzoskiwy, śliwy,
Czy to jakiś grzyb, z jakiego rodzaju?

Pozdrawiam serdecznie :)
http://images64.fotosik.pl/894/4d6d958ce3542ead.jpg
http://images62.fotosik.pl/893/3a54b9203b3e7473.jpg
http://images65.fotosik.pl/894/12b67234a0f34b05.jpg
http://images63.fotosik.pl/892/d7e5a5524ef3d550.jpg
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Porosty

Post »

Wg mnie to porosty. Znaczy się - powietrze czyste masz, bo w zanieczyszczonym środowisku nie rosną :D . Dla drzewa tez nieszkodliwe.
Pozdrawia cynia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”