Rośliny zadarniające

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Basiu więc masz już sadzonki może posadź tak : gajowiec przy ogrodzeniu a przed nim barwinek. Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Janek pisze:u mnie barwinek dobrze znosi suszę... nie ma problemów... ale popieram tez pomysł z rogownicą
Z tego co czytałam, barwinek lubi miejsca cieniste i ziemie wilgotną, ale wiadomo, ze nie wszystko co w książkach piszą, opotwierdza się w praktyce.
Mam barwinka niezbyt długo, więc mozesz mieć całkowitą rację :D To w takim razie moze ja niepotrzebnie zużywam na niego wodę? ;)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Chatte! Chyba wszyscy mają rację. Dopóki barwinek młody, warto o niego zadbać, ale jak się dobrze ukorzeni, to nic mu nie straszne. Miałam go pod czereśnią, a ponieważ ścięłam czereśnię, a rabatka z barwinkiem kształtem przypominała grobowiec rodzinny [ wg opinii mojego syna], to zabrałam się za likwidację barwinka.
Posadziłam oczywiście go w małej ilości w innym miejscu. Obdarzyłam też sąsiadów.
Co ja miałam z tym kopaniem! Rozgałęziony, poplątany, a w dodatku olbrzymie korzenie. Nigdy go - dorosłego- nie podlewałam.
Mimo starannego przekopania jeszcze ukazuje się gdzie-niegdzie na starym miejscu.
Waleria
Awatar użytkownika
Jagodzianka
100p
100p
Posty: 122
Od: 16 sie 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Cześć Dziewczyny,
Bardzo Wam dziękuję za tak liczny odzew i wszystkie propozycje.
Z tego co poczytałam na necie wynika mi co następuje:
floks - OK, ekspansywny, warunki odpowiednie,
barwinek - OK pod warunkiem, że zadomowi się w pełnym słońcu
rogownica - OK, szybko rośnie lubi d. słońca
macierzanka - OK
gożdzik kropkowany - OK

gajowiec - za wysoki i lubi zarośla (lasy)
czyściec - czy ja wiem...? niby tak ale ze zdjęc to jakiś taki nijaki
gęsiówka - warunki OK ale słabiej się rozrasta,
dąbróka rozłogowa - powiedzmy, że OK
rozchodnik ostry - ewntualnie

Spróbuję 5 pierwszych - o ile uda mi się je nabyć. Te wyższe dam przy ogrodzeniu, te niższe od strony drogi.
Ciekawe, która z nich okaże się najwytrwalsza ...
Pozdrawiam
Jagoda
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Roślinki zadarniające

Post »

mam wysadzoną kompozycję z berberysów 'atropurpurea' (odległość pomiędzy szt. ok.0,85-1,00m) i obok rośnie brzoza brodawkowata 'Youngii'- stanowisko słoneczne. Wszystko jest jeszcze młode i żona proponuje mi by zadarnić na razie jakimiś niskimi roślinkami o żółtym zabarwieniu bądź kwiatkach by zielsko się nie rozrastało.
czy w ogóle mogę zadarniać teren pomiędzy berberysami nie szkodząc im?
czy moglibyście mi polecić jakieś gatunki?
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

można - ale nie przy samych berberysach
moja propozycja:
ziemie przy samych krzewach obsyp korą tak by każdy berberys rósł jakby w kółku z kory o średnicy ok 40cm (koła zapewne się połączą, tak więc możesz z kory usypać równy pas przy krzewach lub stworzyć jakieś bardziej fantazyjne kształty - kora jest dobra bo łatwiej będzie roślinkom utrzymać wilgoć i nie będą przerastały chwasty)
natomiast w dalszej odległości, czyli jakieś 30 cm od berberysów polecam Ci posadzić byliny takie jak:
Tojeść rozesłana odm. 'Aurea' - jasne żółte liście, kwiaty żółte, roślinka niska, płożąca, pędy co 50zm długości, "pełznące" po ziemi, stanowisko słoneczne,, kwitnie czerwiec-lipec, wymaga dość wilgotnego stanowiska (będzie pasowała, bo młodych berberysów zasuszać nie wolno), sadzić po 7 roślin na m2.
Bodziszek korzeniasty w odmianie 'Album'- kwiaty białe z różowymi pylnikami, wys. do 40cm, kwitnie maj/czerwiec, sadzić po 8-10 roślin na m2
Rogownica kutnerowata - silnie rosnąca bylina rozłogowa - od krzewów najlepiej oddzielić ją niską, wkopaną w ziemię plastikową obwódką - wysokość do 15 cm, kwiaty liczne, białe, sadzić po 12 roślin na m2, uwaga, bo się bardzo rozrasta ;)

chyba tyle ode mnie... ładnie będą tam wyglądały rośliny z białymi kwiatami nie tylko z żółtymi... nic więcej mi do głowy nie przychodzi żeby dobrze się czuło w słonecznym ale nie suchym stanowisku i nie było wysokie... jak mi coś przyjedzie jeszcze do głowy to napisze :)
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Bardzo fajny pomysł. szczególnie ten z tojeścią.
a co sądzicie na temat trzmieliny 'Emerald'n Gold'? czy mogłaby być?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jak najbardziej! Można ją przycinać dowolnie :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

a jak gęsto musiałbym ją posadzić by chwasty nie rosły?
i jaka musiałaby być minimalna odległość od berberysów i brzozy?
Awatar użytkownika
Ole!
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sie 2008, o 16:45
Lokalizacja: Kraków

Zadarnianie...

Post »

Na zadarnianie polecam też irgę płożącą, runiankę, barwinek (minor lub major) i wczesniej wspomnianą trzmielinę... Są zimozielone więc w zimie też wyglądają atrakcyjnie.

Berberysy, jeśli nie będą cięte, to rozrasną się do sporych rozmiarów, nie radzę więc sadzić czegoś blisko, chyba że tymczasowo. Ale jeśli np. posadzicie trzmielinę tuż pod brzoza to mało że będzie zadarniać to wespnie się jeszcze lekko na pień drzewa. Barwinek zaś ładnie kwitnie wiosną, zazwyczaj na niebiesko.

Nie polecam jednak sadzenia odmian żółtych blisko bordowych berberysów, wiem że to popularne, ale moim zdaniem za bardzo będą ze sobą kolorystycznie konkurować i przypominać ogródki McDonalda.

Pod brzozą ciekawie mogą wyglądać też paprocie.



Pozdrawiam.
Gdy nie ma gdzie zawrócić, trzeba iść naprzód.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

dzięki. zdecydowałem się już na trzmielinę tylko nie wiem jak gęsto ją rozsadzić i czekam z wysadzeniem bo nie chciałbym przesadzać. oddalę ją od berberysów.

Napisane: Śr 27 sie 2008 10:25

Dziękuję już znalazłem. Napisano, że od 7-10 szt/m2.
Pozdrawiam. Mirek.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

szybko zadarniająca roślina

Post »

witam,
mam kawałek rabaty, na której są posadzone rośliny w większych odległościach bo docelowo będą to sporych rozmiarów rośliny, ale dopóki tak się nie stanie to podpowiedzcie jakie rośliny polecacie, którymi mogłabym szybko zadarnic tę rabatę żeby nie odchwaszczać. Tak sobie myślę, że mogłabym powoli usuwać tę roślinę w miarę rozrastania się roślin na stałe posadzonych. Nie za bardzo chcę wykładać folię i sypać korą.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szybko zadarniająca roślina

Post »

Istotne jeszcze, czy cień, czy słoneczko.
I widzę pewną naturalną sprzeczność.
Rośliny szybko zadarniające, ekspansywne są trudne do stopniowego usunięcia- właśnie dlatego, że takie są :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”