Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nie trzeba odkrywać, kiedy świeci słonce, czy księżyc wznosi się , bądź opada. Wszystkie te zjawiska sprzyjają , czy niekorzystnie wpływają na rozwój roślin. Zauważono jednak, że w dniach roślinnych bardziej rozwijają liście, a w kwiecie i owocu rośliny mają tendencje na rozwój owoców i kwiatów. Także, gdy opada księżyc warto wówczas siać, bo bardziej ziemia jest wilgotniejsza. Zaś w czasie wznoszenia, można zauważyć, że część nadziemna jest bardziej uwodniona, owoce mają w tym czasie więcej soku.
Pomagając kalendarzem https://www.rytmnatury.pl/kalendarz-bio ... arzec-2018 można określić, że do 7 marca były korzystne dni do wysiewów, a potem od 23 marca znów księżyc będzie opadał, co dje ponownie korzystne dni do wysiewów i prac w glebie, jak sadzenie. Można jeszcze wziąć pod uwagę rytmy kiedy jaka część rośliny bardziej się rozwija, jak np.23 marzec - liście (siew: kapusta, sałata), 27 marzec, owoc .
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tym wznoszeniem i opadaniem księżyca. Ruch ekliptyki powoduje, że księżyc "wznosi się i opada" w cyklu rocznym. Chyba zauważyliście, że pełnia w zimie świeci niemal w zenicie, a w lecie dosyć nisko. Za 13000 lat będzie na odwrót. Natomiast nie ulega wątpliwości że kwadry księżyca zmieniają pogodę. Szkoda tylko że nie wiadomo nigdy w którym kierunku. Też swego czasu "bawiłem" się w te kalendarze, ale nie zauważyłem konkretnego ( wyraźnego ) skutku. Natomiast mogę poinformować: czerwona wstążeczka chroni przed Zmorą, a pisanka w kołysce odpędza Jędzę. Dodatek ogrodniczy; trochę już za późno, ale; W Nowy Rok idzie się z siekierą do sadu, przykłada do pnia i wrzeszczy: " będziesz rodziła ch...ro? Jak nie to pójdziesz na opał." Według mojej (świeć Panie nad jej duszą) babci skutek gwarantowany! ;:306
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

No to odpowiem o co chodzi z tym wznoszeniem i opadaniem.
Wiadomo że TM była kobietą więc podlegała cyklom księżyca - no i jej się wznosiło i opadało.
Moja babcia uczyła mamę że jak są te dni to się nie sieje, sadzi i się nic nie zaprawia. Również z gotowaniem i pieczeniem należy uważać.
Magda Gessler : Z doświadczenia mogę powiedzieć, że miesiączkującej kobiecie zawsze zwarzy się majonez."

Jako facet mam kalendarz bio-logiczny czyli dla mnie ważna jest temperatura gleby oraz wilgotność.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
panidora
50p
50p
Posty: 54
Od: 7 mar 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

dziad_Jag pisze:Zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tym wznoszeniem i opadaniem księżyca. Ruch ekliptyki powoduje, że księżyc "wznosi się i opada" w cyklu rocznym. ;:306
Słońce w lecie jest najwyżej na niebie, a w zimie najniżej. Podobnie jest z Księżycem, z tą różnicą, że cykl słoneczny trwa cały rok, a księżycowy ? miesiąc. Najwyższą pozycję osiąga, gdy znajduje się na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Wznoszenie to droga od Strzelca do Bliźniąt, a droga od Bliźniąt do Strzelca to opadanie. Teraz właśnie księżyc jest w gwiazdozbiorze Strzelca czyli najniżej więc w najbliższych dniach czy godzinach zacznie się wznosić aż znowu dojdzie do Bliźniąt.
Dorota
igaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 27 lis 2019, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 6B

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nie kupiłam kalendarza, powiedzcie mi proszę co można robic dzis i w najbliższych dniach, a może ktoś wstawi zdjęcie na najbliższy tydzień. Bardzo proszę :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

igaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 27 lis 2019, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 6B

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

dziękuję bardzo, czy Ty się nim posługujesz?
Pytam, bo znalazłam inny, ale mnie nie przekonał, zobacz jaka jest roznica do 28go, jeden pokazuje ze jest dobry okres na wysiewy a ten ktory znalazłam, tu ciągle pisze zeby nic nie robic :) podaję linka potem wykasuję
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Sugeruję się intuicją, ale zaglądam do niego, żeby zorientować się do kiedy księżyc wznosi, bądź opada itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”