Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Przecież to jest tylko forum na którym opisujemy własne doświadczenia i nikt nikogo do niczego nie zmusza. Każdy ma swój rozum oraz rożne potrzeby i zamiłowania, więc należy to uszanować. Komu uprawa z sugestią księżyca nie pasuje to jej nie stosuje i też jest OK. Ja lubię ekologię, więc szukam różnych sposobów, żeby realizować uprawę w moim własnym ogrodzie w zgodzie z naturą. Dążę do uprawy różnych roślin i tych co jemy i tych które oglądamy i wąchamy (warzywa,owoce,kwiaty) w sposób jak najbardziej naturalny. Nie widzę w tym niczego złego. Miło jest podyskutować z kimś, kto ma podobne doświadczenia i uważam, że po to jest to forum.Jak ktoś ma potrzebę to może nawet się pochwalić gdzie był, co widział i na co go stać :wink: .
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Przybiegłam z kwiatkiem, który "nabiera mocy" ;:138 a najgorsze to to, że znowu księżyc zmierza do pełni. I jak tu żyć.
Może takie piękne hippeastrum rozładuje niepotrzebne napięcie.
Czerwona wstążeczka by się przydała. :wink:


Obrazek

asprokol taka podkowa to fajna ozdoba i jak tylko będę w górach to pokażę, że ją nawet mam.

;:4
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Przeczytałem cały wątek i po trudach doszłem że najlepiej będzie zakupić kalendarz M. Thun.Dobrze rozumuje?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nigdy nie miałem styczności z czymś podobnym.Więc opisuje on kiedy w jakie dni i w jakich godzinach co siać bądź sadzić np.12 maja od 7.42 do 15.45 najlepiej siać ogórki tak?odpowiedźcie prosze.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Mi kalendarz pomaga z prognozować pogodę . Np wynika z tego, że powinna około 25 marca pogoda załamać się, iść na ochłodzenie . Chyba, że powieje ciepły wiatr z południa, to się wówczas nie sprawdzi.
12 maj, według mnie to ryzyko, akurat po wzejściu mogą wystąpić bardzo chłodne noce, ale to tylko prognoza. Zawsze korzystniejsze dni do siewu, to opadanie księżyca.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

zamówiłem Dni Siewu M.Thun.Zobacze co to takiego i czy się sprawdzi.A wy co macie?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Ekopom może Ty mi odpowiesz na moje pytania bo jakoś się udzielasz najbardziej na tym wątku.
Mam kalendarz przed sobą i moje pytania to:
-kiedy uprawiać glebe (spulchniać,odchwaszczać,nawozić) np.przy ogórkach?Gdy jest dzień owocu w czasie sadzenia czy też w czasie nie sadzenia?
-Kiedy podlewać?kiedy potrzeba?
-czy czas sadzenia to też czas siania?
-a teraz sprawdź mnie.najkorzystniejszy dzień siewu dla ogórka i fasoli to 18 maj,a dla buraka i cebuli 19 kwiecień lub 24 maj?
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

;:306 Już moja babcia ogórki zawsze siała w wigilię Stanisława, taka sama skuteczność, jak i pozostałe prognozy :wink:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

A więc mamy do wyboru 10 kwietnia, 4 maja i 7 maja :uszy
Termin kwietniowy to pewnie rozsada, a majowe do gruntu :D
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Proponuję po dwa nasionka ogórka sadzić codziennie od 1 maja do 20 maja - wydatek żaden.
Jednak zdobyta wiedza bezcenna ! :tan
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

asprokol pisze:Jednak zdobyta wiedza bezcenna !

I tak narodzi się trzeci kalendarz Bio. ale już na miarę XXI wieku. :D
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nie trzeba odkrywać, kiedy świeci słonce, czy księżyc wznosi się , bądź opada. Wszystkie te zjawiska sprzyjają , czy niekorzystnie wpływają na rozwój roślin. Zauważono jednak, że w dniach roślinnych bardziej rozwijają liście, a w kwiecie i owocu rośliny mają tendencje na rozwój owoców i kwiatów. Także, gdy opada księżyc warto wówczas siać, bo bardziej ziemia jest wilgotniejsza. Zaś w czasie wznoszenia, można zauważyć, że część nadziemna jest bardziej uwodniona, owoce mają w tym czasie więcej soku.
Pomagając kalendarzem https://www.rytmnatury.pl/kalendarz-bio ... arzec-2018 można określić, że do 7 marca były korzystne dni do wysiewów, a potem od 23 marca znów księżyc będzie opadał, co dje ponownie korzystne dni do wysiewów i prac w glebie, jak sadzenie. Można jeszcze wziąć pod uwagę rytmy kiedy jaka część rośliny bardziej się rozwija, jak np.23 marzec - liście (siew: kapusta, sałata), 27 marzec, owoc .
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tym wznoszeniem i opadaniem księżyca. Ruch ekliptyki powoduje, że księżyc "wznosi się i opada" w cyklu rocznym. Chyba zauważyliście, że pełnia w zimie świeci niemal w zenicie, a w lecie dosyć nisko. Za 13000 lat będzie na odwrót. Natomiast nie ulega wątpliwości że kwadry księżyca zmieniają pogodę. Szkoda tylko że nie wiadomo nigdy w którym kierunku. Też swego czasu "bawiłem" się w te kalendarze, ale nie zauważyłem konkretnego ( wyraźnego ) skutku. Natomiast mogę poinformować: czerwona wstążeczka chroni przed Zmorą, a pisanka w kołysce odpędza Jędzę. Dodatek ogrodniczy; trochę już za późno, ale; W Nowy Rok idzie się z siekierą do sadu, przykłada do pnia i wrzeszczy: " będziesz rodziła ch...ro? Jak nie to pójdziesz na opał." Według mojej (świeć Panie nad jej duszą) babci skutek gwarantowany! ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”