Jak zaaranżować wejście do ogródka,na działkę, do domu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Alexxia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2007, o 10:45

Jak zaaranżować wejście do ogródka,na działkę, do domu

Post »

Witajcie,

przed wejściem do domu pozostał mi do zagospodarowania fragment ziemi przy ścianie budynku i przy schodach, oraz wystający krawężnik, który chciałabym jakoś ukryć wykorzystując do tego rośliny (przy krawężniku jest lekki spad).
Bezpośrednio przy ścianie jest pas ok. 0,5 m przysypany kamykami, następnie cienki krawężnik i za nim fragment ziemi, gdzie posadziłam kilka iglaków.
Zastanawiałam się, jakie rośliny (byliny lub okrywowe) można by posadzić żeby ładnie wyglądało, ale nie mam pomysłu, tym bardziej, że słońce operuje od rana do około południa, później to miejsce jest zacienione. Bardzo proszę, poradźcie mi, co mogłabym tam posadzić, żeby ukryć brzydkie fragmenty betonowe i żeby przed ogólnie wejściem było ładnie??
Załączam do postu zdjęcie, żeby zobrazować o co chodzi.

Z góry bardzo dziękuję za sugestie
pozdrawiam
Alexxia
Obrazek Obrazek
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jeśli to ma być niezbyt wysokie to można rozważyć jakieś irgi, tawulec pogięty, trzmieliny… większość nie wymaga pełnego słońca.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja spróbowałbym z cisami pospolitymi. Pełne słońce nie jest im straszne, rosną całkiem szybko i oddaję się bez protestów modelować. Mogłabyś zrobić albo żywopłot albo niebanalnie je uformować. Nawet po cięciu igiełki nie mają tendencji do żółknięcia. Myślę, że świetnie zakryłyby wskazane przez Ciebie miejsce.
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

A może hosty i tu znajdziesz inspiracje?
http://papouhosta.org/photoalbum/GardenIndex.html
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja bym dała na srodek piękną hortensję a przy niej hosty,trzmieliny,płożace iglaki i wrzosy
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

anulka pisze:Ja bym dała na srodek piękną hortensję a przy niej hosty,trzmieliny,płożace iglaki i wrzosy
No tak, jeśli miałoby się przeprowadzić całkowitą rekonstrukcję zamiast uzupełnienia to wtedy faktycznie jest o wiele więcej możliwości.

Ale teraz uzmysłowiłem sobie pewien feler, otóż skoro słońce operuje tam jedynie do godz. 12 to nie wiem jak będzie z posadzonymi tam kosodrzewinami i jałowcami(?), jeśli dobrze rozpoznaję, to rośliny wyjątkowo słońcololubne. Wrzosy to chyba też ryzykowne na tak mało słoneczne miejsce, ale hortensje, hosty, trzmieliny, rododendrony, azalie japońskie (o ile to nie wschodnia Polska), cisy, tawulce, irgi, choiny. Jest wiele pięknych krzaczków.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

chwaścik pisze: Jest wiele pięknych krzaczków.
Na przykład mahonia :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Ja jestem za różą i hostą jako obrzeże i może conika by zimą było też ładnie i ciemierniki , a na wiosnę cebulaki. Pomądrzyłam sie a ty zrób po swojemu :)
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To może przypomnę jeszcze mikrobiotę :D Do cienia jak znalazł, piękny pokrój, tania, tylko trudno znaleźć szkółkę, w której jeszcze ją hodują :evil:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Jak zaaranżować wejście do ogródka,na działkę

Post »

Witam!
Chciałam zrobić na działce łuk - bramę wejściową na działkę.
Powiedzcie czy jest szansa na to aby w tym roku zakupić jakąś roślinkę i aby ona w tym roku tez już ozdabiała wejście do działki.
Chodzi mi mniej więcej o podobny efekt..

Obrazek

Widziałam kiedyś takie łuki kwitnące...
Jeśli macie jakieś propozycje albo jeszcze lepiej zdjęcia.. z przyjemnością przeczytam wasze propozycje i pooglądam :)
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Łuk, brama wejściowa na działke - czym można uzielenić wejśc

Post »

Adanie
A długo sie czeka na taki efekt jak na zdjęciu?
i ile trzeba takich krzaczków?
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łuk, brama wejściowa na działke - czym można uzielenić wejśc

Post »

Aniu! To co jest na Twoim zdjęciu, wymaga kilku lat uprawy i starannego przycinania, ale jest śliczne.
Waleria
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łuk, brama wejściowa na działke - czym można uzielenić wejśc

Post »

Aniu ja miałem 3 krzaczki, 2 z prawej 1 z lewej, ciężko mi powiedzieć jak długo czeka się na efekt bo były tam jak się już urodziłem, ale myślę że z 2-3 lata na pewno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”