Towarzystwo dla cebulowych

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Ja tulipany wykopuje co dwa lata mniej więcej i kwitną niezmordowanie :)
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Gdy po raz pierwszy tej jesieni sadziłam cebulki, nasunęło mi się dokładnie to samo pytanie: co tu zrobić, żeby po cebulowych też było ładnie. W moim przypadku jest to o tyle istotne, że obsadziłam nimi całą południową rabatę, która notabene jest reprezentacyjną częścią ogrodu za oknem. Reszta ogrodu jest zagospodarowana inaczej, np. krzakami bądż trawnikiem, a ja nie miałam jakieś spójnej koncepcji, by podejmować się większych zmian w zeszłym roku. Wpadłam więc na pomysł, by podosadzać jednoroczne, których będę miała mnóstwo z nasion (zresztą sytuacja tego wymaga, ponieważ one też preferują miejsca słoneczne), np. bratki, petunie, gazanie. Jedyne co mnie martwi to właśnie to wykopywanie, bo nie wiem jeszcze do końca, kiedy to należy robić, a najprościej byłoby najpierw wykopać cebule, a następnie wszystko na nowo powsadzać... Gdyby się jednak okazało, że okres wegetacyjny niektórych cebulowych jest dłuższy niż np. do maja/czerwca, to ostatecznie mogłabym wszystko posadzić w doniczkach i je pomiędzy tymi liśćmi poustawiać.
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Powiem Ci jak ja robiłam do tego czasu (bo teraz będą zmiany w ogródeczku).Sadziłam na ten cały tulipanowy bałagan aksamitki.Gdy zbliża się pora wykopywania cebul, wybierasz pochmurny chłodniejszy dzień wyrywasz aksamity, wybierasz cebule i sadzisz kwiatki te same znów.Jak na razie nic lepszego nie znalazłam.A raczej nie próbowałam. Najlepiej posadzić je gdzieś na środku rabaty i naokoło powtykać coś co później rozpoczyna wegetację.Zasłoni badyle w miarę wzrostu, a potem łatwo wykopać
Używaj szukajki :wink: np: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=31&t=9768
Awatar użytkownika
LadyBird
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 paź 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z wyspy

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Moje pierwsze w zyciu cebule narcyzow i tulipanow powedrowaly na rabatke mieszy hortensje i trzmieline, na kolejna wkolo piwoni i krzaczkow pigwowca i pigwy oraz na wrzosowisko.
Hiacynty rosna cala roznokolorowa gromada na skraju jednej z rabatek a krokusy rozsadzilam ''kepami'' w naroznikach ogrodu, w kolo slupkow ogrodzeniowych oraz od strony frontowej domu w kolo clematisow. Efektu podczas kwitnienia jak wiecie jeszcze nie widzialam bo to moj pierwszy roczek ale juz doczekac sie nie moge.
Teraz pora na prymulki, bratki, pachnacy groszek. Wszystko zagosci gdzies pomiedzy reszta w celach ''zakrywajaco-maskujacych'' i nie wydaje mi sie by roslinki sobie nawzajem mialy przeszkadzac.
Podsumowujac - popieram pomysl a o moich efektach na pewno napisze.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Z pewnością będzie pięknie, tylko mogą pojawić się problemy przy wykopywaniu tulipanów, bo warto je przynajmniej co drugi rok wykopać, by nie drobniały. Hiacynty mogą, a nawet powinny jak najdłużej pozostawać na tym samym miejscu. Dostałam kiedyś od sąsiada hiacynty, i początkowo miały rzadziutkie kwiatostany, niewielkie, a po kilku latach stały się okazałe.
Waleria
Awatar użytkownika
LadyBird
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 paź 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z wyspy

Re: Towarzystwo dla cebulaków

Post »

Szczerze powiem ze sadza je myslalam ze to juz na stale. ALe jak teraz pomysle to faktycznie przypominam sobie jak babcia wykopywala tulipany.
Jakos to bedzie, w przyszlym roku pozaznaczam miejsca i nic tam nie posadze.
Dziekuje za podpowiedz ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”