Jak sobie radzicie - opadłe liście na wyściółce z kory ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak sobie radzicie z opadłymi liści na wyściółce z kory ?

Post »

Mariola! Teraz liście na korze drażnią (no może teraz nie, bo śnieg), ale na wiosnę niewiele z nich zostanie, bo szybciutko się rozłożą. Ja dopiero uświadomiłam sobie, że też tak mam, że liscie na korę spadają ,a potem ich ...nie ma ;-)
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Eetah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 gru 2009, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Jak sobie radzicie z opadłymi liści na wyściółce z kory ?

Post »

Dopóki na liściach nie siedzą jakieś paskudztwa mącznikowate, rewisiowate czy inne cudeńka to na rabatkach sobie leżą i dzielnie służą za dodatkową izolację :)

W sumie usuwałam je tylko i wyłącznie u klientów i to tych z serii "ę" "ą" - odkurzaczem udawało się na grysie i grubofrakcyjnej korze ale już na drobno mielonej ha,ha... no ale skoro chcą i płacą :)
Awatar użytkownika
kamykkamyk2
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2010, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak sobie radzicie z opadłymi liści na wyściółce z kory ?

Post »

A po co je zbierać, jak wspomniała poprzedniczka jeżeli nie były niczym zaatakowane, to się je zostawia na tej korze. Na wiosnę się rozłożą i posłużą jako nawóz. Bynajmniej ja tak robię, wygrabiam tylko z trawnika.
Pozdrawiam kamyk

Ogród kamyka
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Jak sobie radzicie - opadłe liście na wyściółce z kory ?

Post »

Ja niestety mam liście dębowe i wybieram je z roślin ręcznie. Liście dębu rozkładają się wiele lat i gdybym je zostawiła, przykryłyby moje rośliny jak tekturą, nie dając im ani światła, ani powietrza.
ailie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2021, o 02:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sobie radzicie - opadłe liście na wyściółce z kory ?

Post »

Odświeżam temat, ponieważ kupiliśmy niedawno działkę i jest na niej rabata wyścielona ściółką z kory, pośrodku której stoi wierzba. Większość odpowiedzi w tym temacie radzi, żeby liści nie usuwać, ponieważ się rozłożą, jednak u nas obecnie wygląda to tak:

Obrazek

Praktycznie nie widać kory spod liści. Podejrzewamy, że liście mogły być dłuższy czas niegrabione, ponieważ działka była dosyć zaniedbana. Czy w takim wypadku pozostaje nam wymienić całą ściółkę? Czy tylko zagrabić większość liści i czekać, aż pozostałe się rozłożą? Czy wierzba i ściółka z kory to po prostu ogólnie złe połączenie i warto pomyśleć o innym rozwiązaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”