Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Tadeuszu, mam do Ciebie pytania:

1) Czy w folii, do której wkładasz trawę, robisz jakieś dziurki? Czy ta półpłynna masa bardzo śmierdzi? Czy najpierw wybierasz tę masę a potem sypiesz nową porcję skoszonej trawy?
Na zimę jakoś to przykrywasz? Mam już za dużo ściętej trawy i muszę, oprócz ściółkowania, coś z nią zrobić.

2) Czy zostawiasz tę ściętą trawę wokół drzew na zimę, czy ją likwidujesz? Ktoś tutaj napisał, że
bardzo dużo nornic przez nią zalęgło się. Kiedy ostatni raz dorzucasz ściółki pod drzewa?

I pytanie do wszystkich:

Wiosną będę sadzić krzewy wzdłuż płotu. Wymyśliłam sobie, że dobrze będzie sypać tam trawę,
aby ziemia nie zarosła chwastami, była wilgotna i może trochę rozluźniona, trochę lepsza do
kopania dołków (jest tam okropna glina, więc będę chyba musiała zmieszać ją jeszcze z piaskiem). Czy może byłoby dobrze rozłożyć najpierw obornik a na to trawę? Czy lepiej podlewać to gnojówką, żeby szybciej trawa się rozkładała i żeby nawieźć to miejsce? A może lepiej wiosną
przekopać trochę tę ziemię z obornikiem? Albo tylko wsypać obornika w dołki pod krzaczki?
Już sama nie wiem, jak najlepiej zrobić.

Wiem tylko jedno - przypadkiem zostawiłam większą kupkę ściętej trawy na łące i potem
dzięki temu nie miałam problemu, żeby wykopać tam dołek i posadzić krzaczek. :D A normalnie
jest to dla mnie wielki problem.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Do ściółkowania dobra jest tez słoma najlepiej trochę posiekana bo wtedy szybciej się rozłoży użyźniając glebę po za tym można też używać liści,które przynajmniej według mego gustu dużo ładniej wyglądają niż słoma.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Wisienka pisze:Tadeuszu, mam do Ciebie pytania:

1) Czy w folii, do której wkładasz trawę, robisz jakieś dziurki? Czy ta półpłynna masa bardzo śmierdzi? Czy najpierw wybierasz tę masę a potem sypiesz nową porcję skoszonej trawy?
Na zimę jakoś to przykrywasz? Mam już za dużo ściętej trawy i muszę, oprócz ściółkowania, coś z nią zrobić.

2) Czy zostawiasz tę ściętą trawę wokół drzew na zimę, czy ją likwidujesz? Ktoś tutaj napisał, że
bardzo dużo nornic przez nią zalęgło się. Kiedy ostatni raz dorzucasz ściółki pod drzewa?

I pytanie do wszystkich:

Wiosną będę sadzić krzewy wzdłuż płotu. Wymyśliłam sobie, że dobrze będzie sypać tam trawę,
aby ziemia nie zarosła chwastami, była wilgotna i może trochę rozluźniona, trochę lepsza do
kopania dołków (jest tam okropna glina, więc będę chyba musiała zmieszać ją jeszcze z piaskiem). Czy może byłoby dobrze rozłożyć najpierw obornik a na to trawę? Czy lepiej podlewać to gnojówką, żeby szybciej trawa się rozkładała i żeby nawieźć to miejsce? A może lepiej wiosną
przekopać trochę tę ziemię z obornikiem? Albo tylko wsypać obornika w dołki pod krzaczki?
Już sama nie wiem, jak najlepiej zrobić.

Wiem tylko jedno - przypadkiem zostawiłam większą kupkę ściętej trawy na łące i potem
dzięki temu nie miałam problemu, żeby wykopać tam dołek i posadzić krzaczek. :D A normalnie
jest to dla mnie wielki problem.
Witaj WISIENKO- w ogrodzie mam dwa kompostowniki, jeden, tylko i wyłącznie na ściętą trawę, drugi na chwasty i odpady z warzywnika i rabat z roślinami.

Kompostowniki mam wykonane z drewna- krąglaków, by szybko nie gniły w kontakcie z składowaną trawą, w środku ściany wyłożyłem folią. Do kompostownika, sukcesywnie, w ciągu całego sezonu koszenia trawy ściętą trawę wysypuję do tego kompostownika.

W kompostowniku ścięta trawa, na skutek wilgoci i wysokiej temperaturze szybko fermentuje tworząc półpłynną masę. Masę tę czasami zużywam do zapełniania dołków wykopanych pod sadzone w ciągu roku rośliny,całość natomiast wykorzystuję jesienią gdy daję kompost przy nawożeniu ziemi w szklarni pod pomidory( co dwa lata), czy na warzywniku.

Półpłynna masa, raczej nie śmierdzi,śmierdzi składowana ścięta trawa w dwa- trzy dni po składowaniu, gdy ta trawa rozpoczyna swój rozkład, dlatego też kompostownik z trawą mam w najdalszym ( od częstego przebywania) zakątku ogrodu.

Jak w danym roku nie potrzeba mi kompost, to on po prostu zimuje bez żadnego zabezpieczenia, nie zauważyłem by mu coś szkodziło, po prostu staram się z kompostem mieć jak najmniej problemów i nie przejmuję się tym że "fachowcy" zalecają inne postępowanie przy tworzeniu kompostu.

Podczas sezonu koszenia trawnika dwukrotnie ( podczas pierwszego koszenia, i w czerwcu), obkładam ściętą trawą wolną od trawy przestrzeń wokół rosnących na trawniku roślin, nie daję jej dużo, tak 3-5 cm.

Tę obkładaną ściętą trawę nie likwiduję, ona po prostu sama niknie, wymieszana przez dżdżownice z ziemią, stąd dwukrotne obkładanie w ciągu jednego roku.W ściółce ze skoszonej trawy, której po ubiciu ( przez deszcze), grubość wynosi 2-3 cm, nie mają możliwości zalęgnąć się nornice, grubsze obkładanie trawą nie ma sensu, przecież tu chodzi tylko o zahamowanie parowania z "gołej" ziemi wokół posadzonych roślin.

Jeżeli chcesz wiosną sadzić wzdłuż płotu rząd krzewów, czy drzew, to teraz nanieś tam właśnie rozłożonego kompostu( nawet 10-15 cm grubości), do wiosny pod wpływem wilgoci w glebie i braku światła zgnije tam rosnąca trawa a wiosną, tuż przed sadzeniem cały pas pod sadzenie roślin przekop, przysypując ziemią kompost, który będzie zasilał przez pierwsze lata posadzone tam rośliny.

Obornika nie należy dawać do ziemi pod sadzone rośliny, gdyż istniej prawdopodobieństwo że może on popalić młode korzonki już posadzonych roślin, można nim w dalszych latach obłożyć ziemię w pobliżu posadzonych roślin. Niebezpieczeństwo popalenia korzonków roślin nie istnieje jeżeli zamiast obornika użyjemy przerobionego kompostu.

Tadeusz

Gnojowicę do podlewania posadzonych roślin, ja bym nie stosował w pierwszych latach, w dalszych stosując gnojowicę bardzo bym uważał,mocno rozcieńczając gnojowicę i obserwując systematycznie skutki takich zabiegów,gdyż mogą one być zbyt mocne dla sadzonych roślin.
najdi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 paź 2012, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Witam!!!
Mam pytanko co do ściółkowania trawa tuj szmaragdowych. Posiadam kilka sztuk tuj i zastanawiam się czy nie podsypać je zgniłą trawa która pozostała po koszeniu w mijającym sezonie. I tu moje pytanie czy jak podsypie drzewka zgniła trawa czy nic się im nie stanie?
GabiR7
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 paź 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie jakie cudne

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

;:215 Super pomysł sama z niego skorzystam
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Wrzucanie do kompostownika nie rozwiązuje sprawy. Najcześciej jednorazowo jest bardzo dużo tej trawy i wrzucenie jej na raz powoduje powstanie kiszonki ... która źle pachnie :(. Osobiście mam 2 kompostowniki (po 360l)i też nie dają rady... a w nich mnóstwo dzdżownic. Uciekają od nowej trawy bo się zaparza i można się oparzyć.

Trzebab by było mieć kompostownik z 2m3 aby wydolił na bieząco.


P.S. Proszę wklejcie swoje zdjęcia jak wygląda u Was ta wyściółkowana trawa w ogrodzie.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

NOTO pisze:Wrzucanie do kompostownika nie rozwiązuje sprawy. Najcześciej jednorazowo jest bardzo dużo tej trawy i wrzucenie jej na raz powoduje powstanie kiszonki ... która źle pachnie
Ja staram się najpierw mocno wysuszyć trawę, przerzucając ją wielokrotnie zanim trafi do kompostownika. Potem wrzucam, ale cienkimi warstwami, przekładając ziemią, liśćmi itp.
Awatar użytkownika
Kochammmkwiaty
1000p
1000p
Posty: 2921
Od: 25 maja 2012, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie
Kontakt:

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Skoszona trawa to doskonały pomysł na ściółkę i kompost - ale nie będe powtarzała poprzedników. Ja jednak sprawdziłam obydwie metody i są doskonałe, oczywiście zachowując odpowiednie proporcje np przy kompoście. Ze ściółką też należy uważać - aby no nie wyrosły grzyby albo nie stworzyła się gnojówka, która uprzykrzy zapachem przesiadywanie przy rabacie :)
Agnieszka :) wątki: cz1 ,cz2,cz3 - aktualna
Mój blog - zapraszam :),
"Tylko od Ciebie zależy jak będziesz się czuła w swoim życiu"
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

A czy taką trawę można wysypać pod pomidory?? Proszę o odpowiedź ;:180
Karol
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ściółkowanie trawą

Post »

Tak, można
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Dlatego prosiłem o zdjęcia ... bo nie zawsze to co praktyczne dobrze wygląda.
Ja lubie meć zielony trawnik przez co daję trochę więcej nawozu (częściej). Jedno koszenie to kilka taczek trawy.
Koszę co tydzień i zabawa z przerzucaniem trawy aby wyschła ... jest karkołomna. Są inne przyjemniejsze prace w ogrodzie ....

Dlatego zanim zmienię gospodarkę odpadami chciałbym rzucić okiem jak to u Was wygląda.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Skoszona trawa idzie do kompostownika. Nie podoba mi się skoszona trawa na rabacie. ;:185
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Co robicie ze ściętą trawą?

Post »

Ja podobnie jak kilku moich przedmówców ściółkuję skoszoną trawą rabaty. Jeśli uda się wam rozrzucać cieniutkie warstwy co tydzień ( a tak kosimy) nie będzie ona gnić i wydawać przykrego zapachu, bo poprzednia warstwa przeschnie. Po pewnym czasie trawa zacznie się rozkładać i zapewni azot i inne mikroelementy waszym roślinom ozdobnym. Rośliny warzywnicze ściółkuję drobno posiekaną pokrzywą - w jakiś sposób zabezpiecza ona i chroni warzywa przed chorobami szczególnie grzybowymi. Nauczył mnie tego mój nieżyjący już dziadziuś, który stosował tę metodę zaraz jak założył działkę i ogród czyli gdzieś od 1958r. Trzeba tylko przestrzegać zasady aby trawy i inne chwasty nie miały nasion, bo zamiast ochrony przed chwastami założycie sobie ich plantację.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”