Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
mosix
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2008, o 21:54
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Post »

Muszę przyznać, że na zdjęciach KaRo wygląda to ładnie. Czyli wniosek jest jeden po prostu zależy jak się to zrobi :wink:
vegasi
100p
100p
Posty: 106
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

racja ja stosuje skoszona trawe jako ściółke pod ogórki ,pomidory i cukinie
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Co robić ze skoszoną trawą?

Post »

Z powodu braku miejsca w słońcu, dziecko wykopało 1,5 metrowy dół w cieniu, w końcu ogrodu. Tam wrzucamy skoszoną z ponad 20 arów trawę. Dół wypełnił się po brzegi. Nie mam siły tego przewracać jak ponoc nalezy robić z kompostem. Z trawy skoszonej w kwietniu zrobiło się śmierdzące błoto. Trochę tego błota wyjęłam, zmieszałam z popiołem ze spalonych gałęzi i ciepnęłam na bardzo sypką, niemal jak kurz, jałową ziemię. Tam rośnie tylko mech i podagrycznik. Chcę po deszczu (aktualnie straszliwa susza) przykryć jeszcze popiół z błockiek taczką uczciwej gliny i posadzić tam czyściec wełnisty i tojeść kropkowaną. Czy nic się roślinom nie stanie? Co robić z resztą śmierdzącego błota? Czy można tym obsypać drzewa owocowe ew. wyściółkować byliny?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Sciółkować np .międzyrzędzia truskawek, ogórków...
Na jesień przekopać z dodatkiem torfu lub podobnym dodatkiem.
Samej trawy się nie kompostuje, bo faktycznie robi się cuchnąca breja.
U mnie trawa skoszona leży w truskawkach a na niej wylegują się koty.
W przypadku braku pomysłu zawsze można po ususzeniu spalić w bezwietrzny wieczór.
Jakub . . . . .
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Samej trawy się nie kompostuje, bo faktycznie robi się cuchnąca breja.

Samą trawę kompostuję, a właściwie składuję w wydzielonym miejscu. Już po 2-3 tygodniach z trawy , w wyniku wysokiej temperatury powstaje półpłynnej konsystencji obornik- kompost który jesienią przekopuję z ziemią oraz dodaję do każdego dołka pod sadzoną roślinkę( drzewko,krzew,iglak). Na takim nawozie- cuchnącej breji , wszystko co posadzę rośnie jak oszalałe. Pomidory w szklarni rosną i owocują ( zapraszam do obejrzenia zdjęć z mojego ogrodu), na ogrodzie również warzywa są ładne.

Pamiętaj że takim kompostem nie przenawozisz, i jest on bardzo przydatny w każdym ogrodzie.

Ściętą trawą można ściółkować wokół drzew i krzewów. Pozdrawiam .Tadeusz.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja ściółkuję alejki, międzyrzędzia, ... .
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Dotychczas wysypywałam trawę do kubła na śmieci :roll:
Jednak, od czasu jak rozczytuję się na naszym forum, zaczęłam układać cienką warstwę skoszonej trawki pod żywopłot ze śliwy. Nie podsuszam jej w żaden sposób, tylko równomiernie rozkładam. I tak z tygodnia na tydzień, dokładam warstewkę :) Świetna sprawa, takie ściółkowanie.
Monika
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Ja skoszona trawe wywalam na kompostownik ( na szczescie pokaznych rozmiarow ) i po calym sezonie koszenia i przemieszania sie tej trawy z innymi odpadami gospodarczymi na jesieni mam bardzo duzo ladnego acz bardzo nie ladnie pachnacego :-) nawozu.
goswi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 cze 2008, o 12:18
Lokalizacja: Pabianice

Post »

Leda ja również jak karmad wywalam na kompostownik. Dokładamy obierki i resztki owoców i warzyw. Składowanie zaczeliśmy w tamtym roku. Na wiosnę będzie kompost gotowy.
Bartek45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 sie 2008, o 12:16

Post »

Zrób kompostownik. Zawsze będziesz miał zdrowy, nieśmierdzący nawóz, jak łowisz ryby to za darmo będziesz miał czerwone robaczki, nie płacisz za wywóz. Same plusy, a na pewno znajdziesz parę metrów na ogrodzie do zaadaptowania. Na zachodzie to jest prawie w każdym domu.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Ja się pochwalę co do kompostownika otóż w sierpniu-wrześniu 2006 skonstruowałem kompostownik z desek (tzw sklejki grubej 3/4cala za free je miałem) Oczywiście wszystko pomalowałem impregnatem dobrze. Narożniki z grubych bali. Wymiary 2 metry wysokość 1,2x1,2m podstawa (boki) więc jest gdzie wrzucać wszystko z działki i nie tylko :) W tym roku tydzień temu wydobyłem przez drzwiczki na spodzie (w boku ściany) 15 taczek super przerobionego kompostu :) Więc kończę myśl róbmy kompostowniki bo taka ziemia z nich to tani darmowy nawóz i każda roślina powinna z niego korzystać.
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja mam niestety gorsze doświadczenia. Z tej półpłynnej trawy po zmieszaniu jej z jałową, pylistą ziemią powstały zeschłe, twarde kawałki, jak wyschłe krowie placki. Z całego ogrodu jest po skoszeniu ok.8 120-to litrowych taczek. 2 taczki zużywam na ściółkowanie i to zdaje egzamin przy suchym lecie. Ziemia lepiej trzyma wilgoć. Z resztą nie wiem co robić. Każde słoneczne miejsce jest wykorzystane na kwiaty i krzewy. Szkoda mi wycinać piękne, wieloletnie drzewa, aby w tym miejscu zrobić stóg siana. Sąsiedzi nocą cichutko wywożą swoją skoszoną trawę na gminny nieużytek przy cmentarzu :wink: A ja robię to samo z taczkami pełnymi dużych chwastów. :lol: Na tym wszystkim pięknie rosną dorodne pokrzywy. Ale w tym roku już chyba koniec naszego bandytyzmu. Gmina przywiozła kilka palet kostki brukowej i w tym miejscu powstanie chodnik :cry:
Awatar użytkownika
klimek1714
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 13 gru 2007, o 11:16
Lokalizacja: niedaleko Białegostoku, pod Łapami dokładnie

Post »

a nie ma koleżanka w okolicy jakiegoś hodowcy np bydła i z nim się jakoś dogadać, a jeśli trawa czysta to z chęcią weźmie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”