Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Mam w domu okap - dach wystaje trochę poza obrys domu i tam właśnie, przy samej ścianie wykładam trawę z koszenia. Nie pada na nią deszcz, a mnie nie przeszkadza widok suchego siana dookoła całego domu. Kiedy porcja trawy z jednego koszenia, rozrzucona cienką warstwą pod domem, jest już sucha, akurat przychodzi pora kolejnego koszenia. Suchą mogę użyć do ściółkowania, albo przykryć kolejną warstwą świeżej.

Pytanie: czy sucha trawa nadaje się też do ocieplania na zimę? Jeśli tak, to w jakiej formie?

Na razie młode złocienie nakryłam czymś w rodzaju poduszki z siekanego kosiarką sianka, trochę też użyłam do obłożenia ziemi dookoła dziełżanów. Szkoda, że nie jest to słoma :(
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kochani: wszystko. co stworzy przegrodę/ barierę kapilarną (mikroprzewodnictwo wodne) jest dla roślin jak najbardziej wskazane: zwiększa wilgotność gleby, stanowi barierę dla wzrastania chwastów, wprowadza składniki mineralne do gleby (kompost). Naturalne / roślinne produkty rozkładają sie po upływie jakiegoś czasu, przez co wzbogacają glebę w mikroskladniki, a również obniżają jej przesychanie. Pytanie, jakie zmiany w pH chcemy wprowadzić? Stąd kora, liście etc...
Pozdrawiam. Jacek.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Tomku co ci mogę doradzić : kora , trociny sosnowe , agrowłóknina . Pewnie te sposoby już znasz , innych metod ściółkowania niestety nie znam . Liście raczej bym odradził ponieważ porażone chorobami mogą je przenosić . Często się przypomina że takie liście powinno się palić .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

grigori24 pisze: Często się przypomina że takie liście powinno się palić .
Co zrobimy z tymi liśćmi, gdy i u nas zostanie wprowadzony bezwzględny zakas spalania i zanieczyszczania przez to środowiska???. :shock:
Myślę. że kompostowanie rozwiązuje ten problem. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja liście kompostuję. Nie spalam ich nigdy. Wykorzystuję też do okrywania na zimę niektórych roślin.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Ja liście kompostuję. Nie spalam ich nigdy. Wykorzystuję też do okrywania na zimę niektórych roślin.
Ja też ,jedynie liście z orzecha włoskiego są pakowane w worki i zabierane przez MPO.
Trawą z koszenia trawników od lat podsypuję żywopłoty ,jest to świetna sprawa.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Może źle mnie zrozumieliście ja tez liście kompostuje przesypuje wapnem i preparatami do szybszego rozkładu . Chodziło mi oto że nie powinno się ściółkować roślin przy pomocy liści np.orzecha i liśćmi porażonymi mączniakiem i innymi uciążliwymi chorobami roślin. :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Niedawno gdzieś czytałam,że orzech włoski nie wydziela nic szkodliwego dla innych roślin, szkodliwy jest tylko orzech czarny. Po przeczytaniu tego liście z orzecha też daję na kompost.
Waleria
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Waleria pisze:Niedawno gdzieś czytałam,że orzech włoski nie wydziela nic szkodliwego dla innych roślin, szkodliwy jest tylko orzech czarny. Po przeczytaniu tego liście z orzecha też daję na kompost.
Tutaj przeczytasz coś zupełnie innego o orzechu włoskim

Cytat z opisu na podanej stronie

"Wszystkie części orzecha włoskiego: konary, kora, liście i łupiny zawierają substancję ograniczającą rozwój innych roślin. Substancja ta to juglon. Podłoże wokół drzewa jest także przesiąknięte juglonem. Dlatego należy dokładnie zbierać liście opadające na grządki czy rabaty. Nie należy dodawać ich do kompostu. Najlepiej palić je od razu."
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

I TAK TRZYMAĆ ;:333 ;:215
U mnie liście i igliwie zbierane podczas porządków jesienno-wiosennych i rozdrobnione przez odkurzacz trafiają do "lasku" - gdzie grubość powstałej w ten sposób ściółki dochodzi już do kilku cm.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Walerio nie mogę się z Tobą zgodzić.Już od wielu lat wiadomo że liści orzecha nie wolno kompostować.Całkowicie zgadzam się z Flowers.Ja liści orzecha nie kompostuje .Nie wiem czy wiesz że niektóre ogrody zabraniają sadzenia orzechów.Ze względu na rozmiary mojego orzecha musiałem go wyciąć. Orzech to wielki brudas.Trochę mi go szkoda ale mówi się trudno. :(
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Ja też od dawna ściółkuję pod krzewami świeżo skoszona trawą i dzięki temu nawet w upały ziemia jest tam wilgotna, nie muszę krzewów podlewać. Poprawia sie też struktura gleby, zawartość próchnicy wzrasta i ziemia jest też naturalnie nawożona. Mój ogród jest bardzo duży i trawą zarośnięta jest jego większa jego część ,to surowca do ściółkowania mam pod dostatkiem. Nie wiem tylko co robić z liśćmi dębowymi.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Liście dębu posiadają dużo garbnikai rozkładają się w ciągu czterech lat . Jeśli masz miejsce kompostuj przesypane ziemią (bez wapna) bo wybijesz dżdżownice. Kompost taki dobry jest do wysokiej borówki . Albo liście spal.
Ja również skoszoną świeżo trawę wysypuję pod drzewa i krzewy, ale wysypuję również sieczkę słomianą. Jest doskonała. Mam +- 190 mb iglaków. Szkoda pieniążków na korę po czterech miesiącach i tak się rozłoży. Pomysł z tekturowymi opakowaniami ale z falistej tektury bardzo dobry, zastosuję go.
pozdrowienia EG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”