Ściółkowanie trawą.Ścięta trawa,co z nią zrobić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

I TAK TRZYMAĆ ;:333 ;:215
U mnie liście i igliwie zbierane podczas porządków jesienno-wiosennych i rozdrobnione przez odkurzacz trafiają do "lasku" - gdzie grubość powstałej w ten sposób ściółki dochodzi już do kilku cm.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Walerio nie mogę się z Tobą zgodzić.Już od wielu lat wiadomo że liści orzecha nie wolno kompostować.Całkowicie zgadzam się z Flowers.Ja liści orzecha nie kompostuje .Nie wiem czy wiesz że niektóre ogrody zabraniają sadzenia orzechów.Ze względu na rozmiary mojego orzecha musiałem go wyciąć. Orzech to wielki brudas.Trochę mi go szkoda ale mówi się trudno. :(
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Ja też od dawna ściółkuję pod krzewami świeżo skoszona trawą i dzięki temu nawet w upały ziemia jest tam wilgotna, nie muszę krzewów podlewać. Poprawia sie też struktura gleby, zawartość próchnicy wzrasta i ziemia jest też naturalnie nawożona. Mój ogród jest bardzo duży i trawą zarośnięta jest jego większa jego część ,to surowca do ściółkowania mam pod dostatkiem. Nie wiem tylko co robić z liśćmi dębowymi.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Liście dębu posiadają dużo garbnikai rozkładają się w ciągu czterech lat . Jeśli masz miejsce kompostuj przesypane ziemią (bez wapna) bo wybijesz dżdżownice. Kompost taki dobry jest do wysokiej borówki . Albo liście spal.
Ja również skoszoną świeżo trawę wysypuję pod drzewa i krzewy, ale wysypuję również sieczkę słomianą. Jest doskonała. Mam +- 190 mb iglaków. Szkoda pieniążków na korę po czterech miesiącach i tak się rozłoży. Pomysł z tekturowymi opakowaniami ale z falistej tektury bardzo dobry, zastosuję go.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Mszyca, dzięki za informację. Właśnie zastanawiałam się, czy kompost z liści dęby można używać w ogrodzie. Jeżeli nie muszę niczego nie palę. Taki kompost, nawet nie całkiem przerobiony przyda sie też do ściółkowania.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Post »

Rozmawiamy tu o trawie takiej długiej jak z łąki, rolnicy trawę kosili,na łące suszyli, przewracali ją wielokrotnie itd.
My mamy trawę koszoną przez kosiarki , to są małe kawałeczki trawy więc nie istnieje problem jak narzuci się wokół drzew nawet 15 cm . Jeśli ściółkujemy żywopłoty to od czasu do czasu można z... ( zatkało mnie jak się nazywa takie narzędzie ogrodnicze no takie z trzema lub z dwoma zębami) ,poruszyć nim wysypaną trawę, powietrze dojdzie i jest OK.
Trawa w dołach gnije długo - 4 lata ale nie śmierdzi jeśli od czasu do czasu posypie się środkiem na szybsze kompostowanie. Czy komposty szybciej powstają przy użyciu tych środków nie jestem tego taka pewna, pewne jest to że kompost wówczas nie capi.Wiem to z autopsji.
Zalecają również co któreś koszenie, jeśli chwasty w trawie nie mają nasion, kosić trawniki bez kosza. Drobno pocięta trawa jest równiez dobrym nawozem dla trawnika.
pozdrowienia EG
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Skoszona trawa zamiast kory,,

Post »

:roll: :oops: :arrow:
stosowałem taką metodę u siebie.Kładłem 10 cm trawy ale takiej bez nasion .Pod nią nie rosły małe jednoroczne
chwasty. Zabieg powtarzałem co 3 miesiące.,,,,,,,,tezo........ :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

ja ściólkowanie żywopłotu skoszoną trawą wykonałam całkiem nieświadomie kosząc trawnik kosiarką bez kosza tuż przy żywopłocie.Wylatująca trawa ścieliła się wprost pod żywopłot.Potem trochę wyrównałam tą warstwę.Trawa niestety nie była przesuszona..więc narobiłam sobie roboty..bo pod krzewami trudno było ja dosuszac ;:160 ..efekt był taki,że zaczęła pleśniec..na szczęście w porę się zorientowałam . Nie powtórzyłam nigdy więcej tego błędu..żywotnikom nic się nie stało,choc przez długi czas nie mogłam pozbyc się ździebeł trawy z dolnych gałązek.Nadal używam suchej trawy do ściólkowania zywopłotu,i rozkładam ja ręcznie..hehe.
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

W związku z tematem mam pytania:
Jak często można trawą z koszenia trawników podsypywac żywopłoty?
Słyszałam gdzieś (chyba w programie "Maja w ogrodzie"), że wskazane jest co jakis czas rozrzucic drobnoskoszoną suchą trawę po całym trawniku. Co Wy o tym myślicie?
pozdrawiam,
kamila
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Spotkałam się ze skrajnymi poglądami:
- trawa wyłącznie do kompostownika - trawniki dywanowe, ozdobne, " angielskie"
- trawa wraca tam, skąd przyszła, czyli " co z ziemi, wraca do ziemi", pod warunkiem, że trawnik jest regularnie, często cięty

W praktyce stosuje to tak:
- gdy cięlismy przyrosty 2-3 cm na trawnikach, robiliśmy to bez kosza, a króciutkie , ścięte źdżbła trawy same wpadały między kępki trawy
- gdy pokos wyższy, a kosiarka ma mulczarkę - tak samo, bo pokos jest wręcz zmielony :-)
- gdy trawa dłuższa, a trawnik ozdobny, to z koszem i trawa ( mnóstwo azotu) - na kompostownik do pomiesznia np. z wiórami lub gliną. Można też ja wrzucać do beczki i robić gnojówkę z trawki i np. mleczy :D
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Haniu, ponownie dziękuję Ci za pomoc :D .
A co w przypadku żywopłotu? Jak często można trawą z koszenia trawników podsypywac żywopłoty?
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Mielenie trawy likwiduje w dużym stopniu problem ściętej trawy, ale za to narzuca reżim regularnego koszenia (aby źdźbła nie były za długie) i bezwzględną konieczność areacji i wertykulacji trawnika przynajmniej raz do roku (bo robi się filc).
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

KamilaWr pisze:Haniu, ponownie dziękuję Ci za pomoc :D .
A co w przypadku żywopłotu? Jak często można trawą z koszenia trawników podsypywac żywopłoty?
Jeśli trawa jest podsuszona lub rozłożona cienką warstwą- nie gnije w cieniu, pod roślinami.
A jak często?
Nie wiem :D
Pewnie jest to uzależnione od szybkości rozkładu ściołki.
Jak jedna porcja się rozłoży, można sypać następną warstwę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”