Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Witam w nowym wątku. Mam następujący problem. Kilka lat temu ścięliśmy od dawna nieowocujące drzewo owocowe (renkloda albo brzoskwinia). Zostały reszta pieńka i korzeń. Nie możemy dać rady z usunięciem. Jest bardzo twardy i rozrośnięty. Na tym miejscu planujemy posadzić węgierkę. W jaki sposób pozbyć się tego korzenia? Czy są jakieś środki, powodujące bezpowrotne zniszczenie tej tkanki? Będę wdzięczna za każdą radę.
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Wiercą dziury i sypią saletrę potasową albo leją roundap. Co prawda mało pracy, ale w końcu to chemia. Jak nie duży pieniek to wykopać.A jak da się podjechać do niego to linka i ciągnik .
W takcie kopania pieniek w końcu się kończy i zaczynają korzenie, które wycina się najlepiej siekierą.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Robercie, dziękuję :-)
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Przez ostatnie lata już trochę starych pni usunąłem i jeszcze kilka mam w planie. Jeśli pień jest duży i ucięty nisko nad ziemią to trzeba go trochę odkopać - im więcej tym łatwiej będzie potem, a następnie spiąć łańcuchem albo linką i wyrwać ciągnikiem. Dużo łatwiej idzie, jeśli najpierw podciągniemy pniak hydrauliką ciągnika pionowo do góry, a dopiero potem będziemy wyrywać. Przy bardzo dużym pniu najlepiej jest go odkopać na tyle, żeby można było odcinać piłą poszczególne, główne odnogi korzeni a następnie wydzierać każdy osobno. W większości przypadków jednak nie trzeba aż tak kombinować. Jeszcze taka mała uwaga: linka czy łańcuch powinna być możliwie jak najkrótsza, gdyż wydarty z siłą pień może zrobić operatorowi lub samej maszynie dużo krzywdy. Życzę powodzenia w pracy!
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

No moim zdaniem to przesunąć się trochę obok, łopata, siekiera, piłka do drewna i nic innego. A jeśli nawet będziesz czymś pryskał to ja bym nie sadził od razu bo może też upalić nową roślinę. To moje zdanie :)

-- 14 paź 2013, o 18:50 --

No tak, traktor, ja kiedyś na pniaku wierzby urwałem metalową linkę i dałem sobie spokój, dwa lata później po pniaku ani śladu, sam zgnił, troszkę tylko niżej go uciołem.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Ja bym nie sadził śliwy po śliwie. Miałem podobny problem ze ściętą śliwą. Pieniek przy ziemi miał 35cm średnicy. Twardy, że siekiery nie szło wbić. Wiosną nawierciłem otwory 10mm i gł. 10cm. W te otwory lekko powbijałem kołeczki drewniane z grzybnią. Grzybnię rozmnożyłem samodzielnie. Można użyć grzybni twardziaka, płomiennicy lub boczniaka.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Jeśli nie da rady usunąć pniaka to można od biedy posadzić drzewko 1,5-2 metry dalej. Tylko nie wiadomo czy jakieś choróbsko mimo wszystko się nie przypałęta.
Wiercą dziury i sypią saletrę potasową albo leją roundap.
A nie czasem amonową, celem polepszenia stosunku węgla do azotu a tym samym przyspieszenia rozkładu? (intuicja mi podpowiada, że mocznik też dałby radę...)
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Wiercą dziury i sypią saletrę potasową albo leją roundap.
A nie czasem amonową, celem polepszenia stosunku węgla do azotu a tym samym przyspieszenia rozkładu? (intuicja mi podpowiada, że mocznik też dałby radę...)[/quote]

Dokładnie - saletra amonowa - ja tak usuwałem pieńki. Wierci się wiertarką z długim wiertłem jak najgłębiej i sypie się w te otwory saletrę amonową. Dobrze jest przysypać ziemią aby była wilgoć. Pieniek rozkłada się około 2 lat. Można też możliwie dokładnie karpę obkopać i napalić ognisko na niej z suchego drewna- kilka godzin i karpa zniknie.
Pomimo dokładnego usunięcia karpy w ziemi pozostają korzenie, które będą się rozkładały i moga być źródłem jakiś patogenów. Ja bym sobie odpuścił sadzenie młodego drzewa szczególnie spokrewnionego ze starym (np. śliwa po śliwie ). Ziemia wokół starego drzewa jest wyjałowiona i mogą w niej być np. nicienie pasożytujące kiedyś na korzeniach starego drzewa.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Chłopaki, dziękuję ;:162 Chyba zastosuję tę saletrę amonową, tylko gdzie ją kupić?
Pozdrawiam. Ania
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Aj faktycznie amonową . Niektórzy przykrywają ziemią pieniek na koniec.
Najgorsze są pniaki np. z gruszy jeżeli już mowa o owocowych, chociaż i jabłoń też czasem da się we znaki . Drzewa dawno już nie ma,a pieniek pozostał pół metra pod spodem odkryty przypadkiem w miejscu kompostowania .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

Zrobiłam to wszystko trochę inaczej. Przypomniałam sobie,że kiedyś słyszałam o śmiercionośnym działaniu soli kuchennej na rośliny. Kupiłam 5 kg, posypałam na korzeń i jego rozgałęzienie a następnie wszystko przysypałam ziemią tak, by wszystko pokryła. Co o tym myślicie?
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak się pozbyć korzenia ścietego drzewa owocowego

Post »

A masz jakieś inne rośliny w pobliżu? Co do korzenia to nie wiem, ale zapewne długo tam nic nie urośnie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”