Torf. Czy warto stosować? Jaki? Do czego?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Basiu glebogryzarkę stosuje się do spulchnienia wierzchniej warstwy lub wymieszania z nią innych sładników. A takie zabiegi wykonuje się na oczyszczonym z perzu terenie.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

basia_styk pisze:Co do glebogryzarki czy czegoś podobnego - świetna sprawa, jeśli nie masz wieloletnich chwastów typu perz. Bo jeśli są, to takie narzędzie potnie je na drobne i będzie ich jeszcze więcej, niż było :D :D :D .
Pozostaje Ci szpadel i widły amerykańskie i najpierw walka z perzem,
bo jeżeli zostanie poszatkowany przez jakąś maszynę ( perz ) to przez
lata nie dasz sobie z nim rady.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mariolu dziękuję za link - poczytałam.
Też dominuje opinia, że torf i piasek jest najlepszy do poprawienia struktury gliniastej ziemi.
Oczywiście wiem, że najlepszy byłby kompost, ale warzywniak ma pierwszeństwo.
Oprócz tego to pocięte gałązki, badylki i wszystko co zdrowe, i bez nasion, i da się pociąć (oczywiście pochodzenia roślinnego). Po roku taka ściółka zamienia się w śliczną próchniczkę.
Niestety ilość materiału do pocięcia też mam ograniczoną.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Lilu co roku systematycznie powinnaś 'uszlachetniać' kawałek ogródka.
Od razu Rzymu też nie zbudowano :D :D :D
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Witam Wszystkich
moje pytanie jest troszkę nie na temat,ale jestem nowa na tym forum i nie znalazłam odpowiedniego wątku.
jestem początkującą ogrodniczką, w miejscu które chcę przeznaczyć na ogródek jest piach. Mogę dostać ziemię spod pieczarek. przywiozłam dzisiaj trochę, część jest rozłożona(wygląda jak ziemia kompostowa ) a część wygląda jak obornik. mam pytanie:czy wymieszanie tego z moim piachem jest dobrym pomysłem??a jeśli tak to w jakich proporcjach? bardzo proszę o radę
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

livia pisze:Witam Wszystkich
Mogę dostać ziemię spod pieczarek. przywiozłam dzisiaj trochę, część jest rozłożona(wygląda jak ziemia kompostowa ) a część wygląda jak obornik. mam pytanie:czy wymieszanie tego z moim piachem jest dobrym pomysłem??a jeśli tak to w jakich proporcjach? bardzo proszę o radę
Może poczytaj tutaj,bo sa sprzeczne opinie na temat tej ziemi
http://www.bio-forum.pl/messages/78737/97189.html
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.pH ... a84317ff56
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

dziękuję Ado
szkoda,że informacje są tak sprzeczne. mam teraz istny mętlik w głowie. wydawało mi się,że to będzie świetny nawóz, a teraz nie wiem co zrobić :( Jeśli już na samym początku mam takie problemy to co będzie póżniej :?:
może się do tego nie nadaję? ależ w wisielczy nastrój wpadłam...
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ciekawe informacje na temat metod poprawiania jakości gleby - nie powinny znikać z pola widzenia.

Podnoszę temat :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ewaya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2010, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Borowina,torf leczniczy-czy może mieć zastosowanie w ogrodzi

Post »

Witam serdecznie!
Czy ktoś z Was oreintuje się jak można wykorzystać borowinę leczniczą ( taką m.in. stosowaną w senatoriach) w ogrodach, aby przyniosła korzyść naszym przydomowym oraz domowym roślinkom?
Z tego co się orientuję jest to bardzo kwaśna ziemia, bardzo wysoko organiczna. Posiadam sporą ilość i nie bardzo wiem jak ją mogę wykorzystac ( do jakich roślin, w jakiej postaci)
Z gory dziękuję za jakieś przydatne informacje i doświadczenia Użytkowników tego wspaniałego Forum.
Pozdrawiam :oops:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borowina,torf leczniczy-czy może mieć zastosowanie w ogrodzi

Post »

Dałbym próbkę do oceny, pH, NPK (kompletnie nie wiem co w tym siedzi- myślę o zasoleniu) Jeśli dużo tego, to może i warto.
I na rabatę dla kwasolubów, jeśli poza pH reszta w normie.
ewaya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2010, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borowina,torf leczniczy-czy może mieć zastosowanie w ogrodzi

Post »

Dzięki MirekL za jakąkolwiek informację. Jedyne co udało mi się ustalić do tej pory,że ta borowinka nie zaszkodzi, a nawet może pomóc wszystkim kwasolubnym zielonym. Hortensje, rododendrony, azalie, borówka amerykańska,żurawina, iglaki (są to informacje od zaprzyjaźnionej chemiczki), ale nic więcej na ten temat- szczególnie jak ją zastosować nie mogę znaleźć. Wszystkim pomocnym będę wdzięczna za jakieś szersze informacje.
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Borowina,torf leczniczy-czy może mieć zastosowanie w ogrodzi

Post »

"TORF
Rozdrobniony, zmieszany z wodą i podgrzany używany jest do zabiegów leczniczych w postaci borowiny."
Znalazłam taką definicję Borowiny.
Waleria
Roman1955
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 mar 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Czy torf ma odczyn kwaśny?

Post »

Witam,
Miałem na działce warzywniaczek, mały 3x5m ale wystarczający. Koperku i natki pietruszki mieliśmy tyle , że wystarczało dla nas na całą zimę i jeszcze zoparywaliśmy znajomych. Trzy lata temu jesienią coś mi strzeliło do głowy i nawiozłem parę taczek takiego czarnego torfu znad jeziora, posypałem wapnem i na wiosnę wszystko przekopałem i ... od tamtej pory koper kupuje w sklepie. Rośnie tylko szpinak.
Czy pozostało mi tylko wybranie ziemi i nawiezienie ogrodniczej, czy można w jakiś sposób ją odkwasić?.
Bardzo proszę o fachowe rady
Pozdrawiam,
Roman
"Działka jest jak narkotyk, a ja, jak narkoman wszystkie weekendy na działce"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”