Jak wygląda dobry kompost

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

:wit W moim kompoście były te po lewej, te grubiutkie :D czyli pożyteczne mam (trochę ich zdeptałam :roll: )
Pożyteczne czy nie i tak są brzydkie :D
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Każdy kompost bez wapnowania jest kwaśny, w czasie przesypywania pryzmy trzeba koniecznie dodać wapna lub dolomitu.
Sianie kompostu nie ma większego sensu, kompost najlepiej stosować mieszając go z ziemia w czasie kopania, frakcje które nie rozłożyły się w czasie kompostowania rozłożą się na grządce. Tam też są głodne dżdżownice.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Nie jestem specjalistą ale wydaje mi się że nie każdy kompost jest kwaśny, po pierwsze w książkach pisze iż aby uzyskać kwaśny kompost należy dodać 10% np igieł sosny, wynika z tego że sam w sobie nie jest kwaśny. Po drugie wrzucając na kompost popiół odkwasza się go.
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Urządziliśmy kompostownik jesienią. Wrzuciliśmy kilka warstw zielska przesypanych ziemią. Nie dodawaliśmy mikroorganizmów, bo powiedziano nam, że na zimę to bez sensu. Zastanawiam się co dalej i kiedy trzeba zrobić i kiedy kompost będzie gotowy do użycia. Proszę o pomoc
pozdrawiam Joasia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

On jeszcze nie przegnił od jesieni. Do rozkładu potrzebuje ciepła i wilgoci a przez zimę tam wszystko zamarzło.Kompost to przynajmniej z 1 rok żeby poleżał, niektórzy to 3 lata sezonują. Na wiosnę możesz dodać preparat przyśpieszający kompostowanie. W sklepie ogrodniczym polecą preparat. Z innych to chyba dają EM Bokashi. Nie dojrzały kompost nie jest dobry dla roślin.
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dziękuję i tak zrobię, a z tego wynika, że do użytku będzie najwcześniej za rok.
pozdrawiam Joasia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Tak, najwcześniej za rok, ma być sypki jak ziemia, z użyciem preparatu to może być gotowy ale bez preparatu to dłużej trwa. Ja za 1 rok to doczekałam się coś w rodzaju obornika( bez polepszacza)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

O kompoście napisaliśmy już całe kilometry postów:

- http://forumogrodnicze.info/search.php? ... y&start=14

Dokładnie napisaliśmy co można, czego nie można, jak długo, czy i czym przesypywać, z czego budować kompostownik, kiedy zraszać, czy i kiedy dodawać wapno, mocznik, czy dżdżownice, jakie co ma pH i czym je zmienić, no cóż, wszystko już było :lol:

Ten wątek też powiela identyczny funkcjonujący równolegle w tej samej sekcji, w którym piszą nawet te same osoby...
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=32974
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Farmland
200p
200p
Posty: 212
Od: 14 mar 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie, Łobez

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Od wczesnej wiosny składuje na kompoście króliczy obornik (słoma, królicze odchody) i odpadki kuchenno-ogrodowe. Kiedy dzisiaj przerzucałem pryzmę to dymiło się z niej jak z komina. Kiedy dotknąłem ręką to była bardzo ciepła, prawie gorąca. Kompost mam warstwowo ułożony. Np na samym dnie są liście i sucha wygrabiona trawa. Później obornik na zmianę z odpadami. Obornik wrzucam wtedy, kiedy akurat sprzątam u królików więc mniej więcej co półtora tygodnia. Wiem że słoma jakoś tam napowietrza kompost ale żeby był tak gorący? Czy to normalka? Dżdżownice to raczej się tam nie uchowają.
"Konserwanty zabijają powoli"
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Witam. Farmland, są dwa sposoby kompostowania: zimny i gorący, tzn:do 40o C i powyżej. Dodajesz obornik króliczy , a jest to nawóz gorący - fermentuje wydzielając dużo ciepła. W tej temperaturze ulega zniszczeniu wiele nasion, które już nie zagrożą tobie i Twojemu ogródkowi. Dlatego do kompostowania zimnego /i nie tylko/ zaleca się zbierać rośliny w początkowej fazie kwitnienia /najpóżniej/ , ażeby uniknąć problemów z dojrzewającymi nasionami. Pozdr, Francik.
Francik
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

witia pisze:Obrazek Odnośnie larw w kompoście, ta z lewej strony to larwa kruszczycy żyjąca w kompoście. Ona jest pożyteczna.

Co znaczy pożyteczna. U mnie masowo ginęly pod łopatą ....
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

NOTO pisze:
witia pisze:Obrazek Odnośnie larw w kompoście, ta z lewej strony to larwa kruszczycy żyjąca w kompoście. Ona jest pożyteczna.

Co znaczy pożyteczna. U mnie masowo ginęly pod łopatą ....
A ja po lasach latałem szukać tych larw... :D
Nie niszczą roślin tak bardzo jak chrabąszcz majowy, w takim sensie pożyteczna.
No i świetnie przerabiają kompost :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

U mnie konkurują z dzdzownicami.
A jak wyglądają dorosłe osobniki ?

Czy zwiększona obecność tych lepszych spowoduje że ten drugi będzie unikał tego miejsca ?
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”