Rabata cebulowa i co dalej?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Przy hostach bedziesz miał kłopot z wykopywaniem cebul. One mają dużo korzeni.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ok, rozumiem - to jest jakiś argument przeciw....

ale co gdybym te tulipany miał w podłużnych doniczkach poukładane w ziemi w taki sposób, że pokryłyby sporo miejsca ale zostawiłbym pomiędzy nimi miejsca (takie placki, pola) na hosty i żurawki (np. żurawki na obrzeżu).

Czy wtedy ma to jakiś sens?
Czy ewentualne sadzenie host w większych donicach (np. średnicy 40cm na jedną) ma sens?

Bo ja to widzę w ten sposób, że cała powierzchnia rabaty wypełniona powiedzmy na przemian miejscami dla tulipanów i host. Całośc pokryta warstwą kory - wtedy to nawet gdy nic nie rośnie jakoś wygląda.

Najpierw wychodzą tulipany - wyglądają ładnie na tle kory.
W międzyczasie zaczynają wybijać hosty i się zagęszczać. W pewnym momencie hosty zagłuszają tulipany - albo po prostu kikuty po tulipanach i ich pozostałe liście komponują się w hosty tak, że nie rzucają się mocno w oczy. Ewentualne puste jeszcze miejsca wypełnia kora.

W tym pomyśle jak dla mnie (ale jestem laikiem w hostach i tulipanach a jedne i drugie mi się podobają ale nie chcę dublować wątku w dziale z hostami więc pytam p jedne i drugie tutaj) miałoby to sens wtedy jeśli tak dobiorę gatunki host i odstępu między nimi by w momencie pełnego ich rozrostu ich kępy liści się prawie zrosły. I to właśnie pomiędzy nimi byłyby miejsca na tulipany.
Jak wygląda to czasowo - to znaczy z tego co wyczytałem - tulipany do maja powinny pozostać z liśćmi - jak gęste już będą hosty?
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Tulipany cz.4

Post »

MarSz pisze:Jak wygląda to czasowo - to znaczy z tego co wyczytałem - tulipany do maja powinny pozostać z liśćmi - jak gęste już będą hosty?
Tak na początku maja wyglądała w tym roku u mnie hosta June (to jej trzeci rok):
Obrazek

Do pewnego czasy wykopywałam tulipany, ale w tej chwili mam ponad 500 cebul (i zamierzam jeszcze dosadzić), więc nie dałabym rady z ich wykopywaniem i wkopywaniem. U mnie badyle zasłaniają byliny - łubiny i bodziszki.
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

MarSz, ja mam podobnej wielkości rabatę z niskimi iglakami. Są tam również żurawki i niskie hosty. Po prawej stronie na zdjęciu są przekwitnięte krokusy, z tyłu szafirki. Tulipany sadzę w miskach i wykopuję w lipcu, każdego roku mogę zmieniać ich układ i kolorystykę. Rabata jest wg mnie atrakcyjna cały rok, bo nawet zimą zdobią ją zielone iglaki. Poniżej zdjęcie z wiosny oraz dzisiejsze (nowe tulipany już są wsadzone). Może to Cię jakoś zainspiruje :)
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Małgorzata
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

To są dla mnie dobre informacje (zwłaszcza wygląda hosty w maju - czyli nie powinna już zakrywać tulipanów).

Właśnie tak lub podobnie sobie to wyobrażałem. Co prawda nie myślalem wcześniej o iglakach ale może coś tam małego wkomponuję (no ale jeszcze pozostaje kwestia jakiegoś solitera na środku).

Więc tak - do końca nie jestem jeszcze przekonany czy towarzystwem będą hosty czy inne byliny (również podane tutaj wczesniej) ale ogólna koncepcja jest przedstawiona na obrazku poniżej - i teraz myślę, że ma to sens:
Obrazek
Od lewej:
1 obrazek - kształt rabaty i ewentualny widok w zimie (przy założeniu braku iglaków i drzewek)
2 obrazek - miejsca nasadzeń bylin. Powiedzmy, że te brązowe to np. żurawki (lub coś innego na obwódki) a w środku hosty (lub coś innego). Ciemny ogrąg to miejsce sadzenia, większy okrąg to planowana wielkość bryły liściowej
3 obrazek - wkomponowane pomiędzy byliny cebulowe (np. niebieskie to szafirki a żółte donice - niekoniecznie kwadratowe - to tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy)
4 obrazek - miejsca wzrostu cebulowych wiosną (gdy jeszcze nie widać bylin)
5 obrazek - w pełni sezony gdy już nie ma cebulowych

Wieczorem muszę poprzeglądać oferty tulipanów bo widzę na razie, że wybór jest spory.

Jescze pytanie - jeśli miałbym koszyk powiedzmy o średnicy 18 cm to ile cebul tulipanów sadzić? Lub inaczej - jak daleko od siebie sadzić kolejne cebule tulipanów? Zakładam, że ten koszyk nie byłby wyciągany co roku a powiedzmy raz na 3-4 lata.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Widzę, że móje posty zostały przeniesione do bardziej odpowiedniego tematu - też na niego trafiłem ale już po napisaniu pierwszych postów.

A wracając do tematu - doszedłem do wniosku, że z żurawek chyba jednak zrezygnuję bo one zostają (w większości) zielone na zimę więc na wiosnę by zatłumiły sąsiadujące z nimi szafirki. Również po zweryfikowaniu docelowych rozmiarów interesujących mnie host z rozmiarem rabaty doszedłem do wniosku, że wystarczą 4-5 ale odpowiednio dobrane. Jestem na etapie wybieranie i analizaowania.
No i pojawia się problem czy kupić na allegro - gdzie podejżewam sadzonki to będa malutkie kłącza i będę czekał kilka lat na jako taki efekt - czy poszukać w lokalnych szkółkach - tam w odpowiednio wyższej cenie (ale przy kilku sztukach to nie jest wielki problem) kupię już ładne kępy w doniczkach.
Niestety już wybór może nie być zbyt duży i będę musiał się zdecydować na coś co jest dostępne - a potem weryfikować jak to rośnie i pewnie z czasem dostosować.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Też miałam podobny problem gdy zakładałam rabatkę z hostami, na których nie znałam się prawie wcale.
W końcu kupiłam w sklepie internetowym (nie wiem czy mogę podać nazwę, ale mogę wysłać na PW). Mają tam bardzo dużo odmian i fajne możliwości wyszukiwania - wielkość, stanowisko itp. Sadzonki rosną bardzo dobrze, chociaż wiadomo że potrzebują trochę czasu żeby osiągnąć docelowe rozmiary.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

MarSz, hosty należy kupować z dobrego sprawdzonedo źródła ze względu na HVX.


Pokażę jeszcze moją małą rabatę cebulową w różnych odsłonach z tego roku.
Pierwsze zaczynają puszkinie. Dosadzam wtedy bratki.

Obrazek

Potem kwitną szafirki i tulipany.

Obrazek

Teraz nadchodzi kiepski okres po usunięciu przekwitłych tulipanów. Bratki trzymam jak długo się da.

Obrazek

Potem niezbyt udany eksperyment z goździkami . W ubiegłym roku kwitły zdecydowanie lepiej.

Obrazek

Na koniec odsłona jesienna.

Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Fajnie to wygląda choć wydaje się pracochłonne.
Wymaga pewnie sporo pracy i uwagi by to w czasie ładnie zgrać.
Mimo wszystko chce spróbować - może nie będę planował aż tylu zmian.
Na razie zakupiłem cebulki.
Jeszcze tylko muszę znaleźć kilka ciekawych funkii.

Obrazek
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Wracam do tematu z pytaniem.

Posadziłem moje cebulki.

Szafirki zgodnie z planem zaczęły wychodzić ponad ziemię - z tego co wiem to normalne dla nich. Czy one nie zmarzną?

Ale zasadnicze pytanie - widzę, że inne cebule też kiełkują - nie wiem dokładnie które bo nie sadziłem w jakichś konkretnych układach a wręcz chciałem mieć misz - masz - na pewno były tam różne tulipany, krokusy i narcyzy.
Czy one też mogą kiełkować już na jesień? Nie powinny poczekać do wiosny?

Czy im to nie zaszkodzi? A może posadziłem za płytko?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Krokusy...cz.2

Post »

Witajcie.Proszę poradźcie z czym połączyć krokusy na rabacie aby po ich przekwitnięciu grządka nie była pusta?Chodzi mi o rośliny które nadal będą kwitnąć.Dziękuję.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rabata cebulowa i co dalej?

Post »

Powsadzać smagliczkę nadmorską, wysieje się i w przyszłym roku sama wyrośnie pomiędzy krokusami.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Krokusy...cz.2

Post »

Obrazek

ObrazekTo jest takie małe poletko z którego zdjęłam darń i pomyślałam z przodu posadzić krokusy .Ale z czym z tyłu rabatki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”