Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  
Autor Wiadomość
camellia
 Tytuł: Re: okrywanie roślin na zimę
PostNapisane: 13 paź 2010, o 17:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Zdaje mi się, że do tej kory jesteśmy wszyscy tak przyzwyczajeni, że wydaje się ona bardziej naturalna niż te mieszanki o których mowa... :wink:

ogrodnik77
PostNapisane: 13 paź 2010, o 20:40 
50p
50p

1 szt.
Jarko,agrowłóknina z "jakąś posypką"(drobne siane kamienie)spełnia swoją rolę.Zastosowałem to u siebie wokół namiotu gdzie rosną jednoroczne kwiaty,wzdłuż pasa malin,a także wokół skalniaka.Pożądany efekt spełnia to tylko wtedy,gdy warstwa kamieni będzie miała 10-15 cm grubości.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

jarko
PostNapisane: 13 paź 2010, o 21:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Zgadza się, tylko kto sypie tę prawidłową, grubą warstwę (koszty). Ponadto rozwiązanie to częściowo sprawdza się, gdy wcześniej w prawidłowych odstępach czasu zastosujemy co najmniej 2 lub lepiej 3-krotny oprysk herbicydem (w przeciwnym przypadku nawet po latach jak zdejmiemy włókninę to będziemy zszokowani plątaniną odkrytych korzeni chwastów trwałych, no i wtedy dopiero rozpoczyna się jazda). Z reguły chwasty przy rozwiązaniu włóknina-posypka i tak po jakimś okresie będą rosły, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach gdzie wiatr nanosi pył i piasek. Ogólnie przygotowanie długotrwałe, kłopotów wiele, efekt krótkotrwały - nie polecam. Tylko na początku jest dobrze. A "rozebranie" tego wszystkiego zlecić można tylko największemu wrogowi lub poszukiwaczowi złota z dobrym sitkiem, Kopciuszek i Syzyf też sobie poradzą. Pozdrawiam. Jarko

aniawoj
 Tytuł: Re: Okrywanie roślin na zimę,Eko-Lignite
PostNapisane: 14 paź 2010, o 08:16 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
To na jaką powierzchnię wystarczy worek 30l? Producent pisze, że na 1-1,3 m2 w co absolutnie nie wierzę!

jarko
PostNapisane: 14 paź 2010, o 09:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
I słusznie. Przy workach od 30 do 80l. stosuje się w praktyce starą zasadę: powierzchnia worka położonego płasko na ziemi + 10(do20)% w zależności od tego jaką grubą chcemy mieć ściółkę. A skąpstwo(lub brak możliwości finansowych) nie popłaca, bo: cienka ściółka nie będzie skuteczna (wyrzucenie pieniędzy w błoto); kupowanie w małych workach jest totalnie nieracjonalne ekonomicznie (lepiej zamówić balot lub luzem - oczywiście jak posiadamy środki). Nikt nie chce przyjąć tego do wiadomości, ale taka jest prawda. Pozdrawiam, Jarko

Nalewka
PostNapisane: 5 lis 2010, o 15:26 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Przy korze, ale i przy wiórach olchowych podobnie, worek 80-90 litrów starcza u mnie na ok. metr kwadr. powierzchni rabaty.
Mam na myśli grubo łamaną korę lekko przekompostowaną, kora mielona drobno ma pewnie inne "osiągi" :)

Na innej rabatce używam wciąż dosypywanych łupinek słonecznikowych, bo w lecie pestki słonecznika są u nas jedzone w ilościach hurtowych. Najpierw rabatka jest jasna, potem nieco ciemnieje, a potem łupinki zanikają tak samo, jak inne rodzaje naturalnej ściółki. Jeśli więc ktoś ma dostęp do łupinek słonecznikowych, to można je też użyć jako przykrycie wierzchnie rabatki :)

A co z kokosem? Oglądałam maty kokosowe, ale tylko na zdjęciach, nie wiem jak to się sprawuje w praktyce. Kto używał jako ściółki?

ogrodnik77
 Tytuł: Re: Okrywanie rabat na zimę, ściólka, kora, Eko-Lignite i inne
PostNapisane: 5 lis 2010, o 16:16 
50p
50p

1 szt.
A nie za droga ta mata na ściółkę??

aniawoj
PostNapisane: 5 lis 2010, o 16:27 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Zgadza się - kora 80l wystarcza na m2. Więc eko - Lignite 30 l to będzie "góra" na 1/2m2. I porównując cenę to eko -Lignite jest 2-3 razy droższy od kory.
Kokos też jest bardzo drogi. Ja mat nie stosowałam do okrywania dużych powierzchni, ale stosowałam w postaci krążków do zabezpieczania doniczek przed zachwaszczaniem i utratą wilgoci.. Maty kokosowe są rewelacyjne. Cena jednak dla wielu nie do przyjęcia.

ogrodnik77
PostNapisane: 5 lis 2010, o 19:29 
50p
50p

1 szt.
Ja to bym został przy tej korze,a jeżeli chcesz,żeby wyglądało ładnie i trwale to niestety trzeba się wykosztować,bym wolał zainwestować w coś innego-może jakaś architektura ogrodowa,kto co woli.

hania5
PostNapisane: 8 lis 2010, o 00:47 
200p
200p

0 szt.
Witam Proszę o poradę czy dobrze zrobiłam.Pod krzewy rh latem nasypałam szyszek z sosen /żeby osłonić przed słońcem/a zimą miałyby chronić przed mrozem.Ale niedawno odgrzebałam szyszki a one od spodu były siwe,zapleśniałe.I mam pytanie czy to nie zaszkodzi małym krzewom,czy nie złapią jakiegoś grzyba od nich. Z góry dziękuję za radę

jarko
PostNapisane: 8 lis 2010, o 10:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Szyszki są złą ściółką, pod wieloma względami nie spełniają wymogów, nie powinno się ich w ogrodzie stosować. W arboretach z założeniami rododendronowymi pod iglastymi, szyszki są usuwane. Nigdy nie spotkałem profesjonalnie założonego ogrodu z użyciem szyszek jako ściółki. Nie ma ich w ogrodach botanicznych, dendrologicznych, profesjonalnie prowadzonych parkach miejskich.
Proponuję jak najszybsze ich usunięcie (nie tylko spod rh ale z ogrodu) i koniecznie zastąpienie np. dobrą, drobno mieloną (fr.10-30) korą sosnową. Ponadto osobiście zastosował bym wiosną profilaktyczne opryski. Pozdrawiam. Jarko

x-xm-a
PostNapisane: 8 lis 2010, o 15:39 
Konto usunięte na prośbę.
hania5 - nie zaszkodzi, trochę marna z tego ściółka, bo baaaaaaardzo długo się rozkłada (stąd "pleśnie"), ale ochronne funkcje powinna spełnić, ja uważam, że ściółkować ogrodowe można wszystkim tym, co jest w naturalnych warunkach ściółką

jarko
PostNapisane: 8 lis 2010, o 17:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Co innego same szyszki jako ściółka, a co innego szyszki jako zaledwie jedna część składowa bogatej ściółki leśnej. Już na początku lat 70-tych w szkółkach leśnych eksperymentowano z wykorzystaniem szyszek do leśnej produkcji szkółkarskiej, wycofano się z tego jednak bardzo szybko. Z tego co pamiętam (jeżdziłem z ojcem na kontrole do tych szkółek), szyszki powodowały zahamowanie wzrostu sadzonek a także znaczne pogorszenie warunków sanitarnych w szkółkach i konieczność stosowania zabiegów chemicznych. Pamiętam, że do tych szkółek jeżdzili również pracownicy naukowi ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu i to ich analizy spowodowały wyczyszczenie szkółek leśnych z szyszek. Obecnie panująca moda na szyszki w ogrodach, dzisiaj również nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia. Pewnie ma tu zastosowanie zasada: nieświadomość złego szkodzi. Pozdrawiam. Jarko

x-xm-a
PostNapisane: 8 lis 2010, o 20:11 
hmm... takie szyszki w szkółkach to wg mnie niezła spiżarnia byłaby dla wszelakich gryzoni, ale żeby same z siebie powodowały zahamowanie wzrostu roslin? suche i twarde to jak kamień, żywic jeśli już to mają śladowe ilości, no i mówimy tu o podsypaniu pod kilka (?) krzewów.
Modą raczej nie jest, nie wszystkim się podoba (bo dla większości właścicieli ogrodów ściółka ma być przede wszystkim ładna :wink:).

Ale miło by było jarko gdybyś znalazł coś na temat szkodliwości - rozumiem, że to jakaś chemia w nich zawarta jest szkodliwa, ale tej chemii jest chyba o wieeele więcej w korze, którą stosuje większość z nas

ogrodnik77
PostNapisane: 8 lis 2010, o 20:40 
50p
50p

1 szt.
Jeżeli,już koniecznie mają być te szyszki to z dala od iglaków.

aniawoj
PostNapisane: 8 lis 2010, o 20:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Co samo w sobie przeczy naturze, bo szyszki mamy pod iglakami ( jak spadną.... :wink: ) :lol:

x-xm-a
PostNapisane: 8 lis 2010, o 21:04 
aniawoj wyjęłaś mi to z ust :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 189 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Pelasia i 28 gości