Ściółkowanie rabat

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

dsk121 pisze:Trawę po koszeniu wysypuję pod jabłonie,wiśnie,jeżyny,maliny i winorośla. Doby pomysł?
Bardzo dobry.
Ja sciółkuję trawą bez nasion międzyrzędzia w warzywniku. Praktycznie wszystkie warzywa. Nie trzeba wtedy tak często podlewać.
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Witam ja bym radziła najpierw zamocować obrzeża do trawników, które nadają eleganckiego wyglądu oraz chronią przed przerastaniem trawy do trawnika. My mamy takie o długości 1 m i są naprawdę fajne. Na to rozłożyliśmy matę antychwastową na którą przez lata sypaliśmy korę, niestety co roku trzeba było ją uzupełniać. Ostatnio pokryliśmy ją kruszywem i po kłopocie. Ziemia się zakwasiła a przez kruszywo i matę chwast tak szybko nie przerastają. Jest szeroki wybór mat i agrotkanin w sklepach internetowych czy na Allegro ;-)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Zamiast kory pod iglaki daję pocięte gałązki drzew szpilkowych i igliwie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Skoszona trawa (najlepiej bez nasion chwastów) jest idealna na ściółkę, ale w moim przypadku całość idzie na warzywniak, więc pod iglaki pozostaje mi tylko kora lub zrębki, ale tych ostatnich ciężko dostać w dobrej cenie.
miod malina pisze:Na to rozłożyliśmy matę antychwastową na którą przez lata sypaliśmy korę, niestety co roku trzeba było ją uzupełniać.
Wiatr ma łatwiejsze zadanie gdy kora jest na macie. Ja nie mam maty i kora wciąż jest po 3 latach, choć trzeba przyznać, że jest to mniej więcej połowa tego co było na początku. W tym roku na pewno będę dosypywał kolejną warstwę (5cm wysokości) ale najpierw zainstaluję obrzeża, by kora nie lądowała na trawniku gdy jest silny wiatr.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

U mnie normalny wiatr nie podnosi z ziemi igliwia i gałązek. Taki huragan jaki był kilka lat temu mocno pozamiatał.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

ściółkuję od 3 lat magnolie korą. Kora jest drobno zmielona, przekompostowana i wilgotna. Na zimę dosypuję po worku 80 l na drzewko. Do tej pory nie zdarzyło się, żeby korę zwiało na trawnik (nie mam obrzeży) pomimo, że zdarzały się takie wiatry, że mi zwiało wszystkie liście ze starych dębów poza działkę a sąsiadowi poderwało garaż blaszak.
Pozdrawiam Lucyna
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Na zachód od mojej działki jest pole uprawne skąd nieraz bardzo mocno wieje, a w pobliżu właściwie brak jakichkolwiek drzew. Dwa lata temu wiatr bywał tak silny, że potrafił łamać bardzo grube gałęzie drzew owocowych, a małe i suche części kory potrafiły bez problemu pofrunąć na kilkanaście metrów. Mam nadzieję, że obrzeże w jakimś stopniu zminimalizuje ten problem w przyszłości. Z drugiej strony obrzeże ułatwia koszenie, więc może się uda upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu :D
miod malina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2016, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Witam, ja też uważam, że najlepszym rozwiązaniem pod iglaki jest kamień bądź też żwir. Prezentuje się bardzo ładnie ale i też chwasty przez niego nie przerastają, nawet nie ma konieczności wykładania podłoża agrotkaniną. Jadnak przy dużej ilości drzewek jest to spory koszt i ja przynajmniej zanim zakupiłam kruszywo sypałam pod tuje skoszoną trawę, która delikatnie zakwaszała ziemię oraz dłużej utrzymywała wilgoć w ziemi a i chwasty też nie rosły tak szybko.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Szczurbobik pisze:Ściółkuję od 3 lat magnolie korą. Kora jest drobno zmielona, przekompostowana i wilgotna. Na zimę dosypuję po worku 80 l na drzewko. Do tej pory nie zdarzyło się, żeby korę zwiało na trawnik (nie mam obrzeży) pomimo, że zdarzały się takie wiatry, że mi zwiało wszystkie liście ze starych dębów poza działkę a sąsiadowi poderwało garaż blaszak.
Uważaj, żeby zbytnio nie podnieść poziomu gruntu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Wiosną po ustąpieniu przymrozków zbieram nadmiar kory i ściółkuję nią w innych miejscach
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

To dobrze, bo dla magnolii ważne jest utrzymanie stałego dostępu tlenu do korzeni.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Oj korzenie to one potrafią mieć rzeczywiście płyciutko ;:oj Jak rozgarnę ręką to co nazywam "normalnym poziomem kory" czyli po usunięci zimowej warstwy, to niektóre korzenie potrafią być centymetr poniżej ;:219
Pozdrawiam Lucyna
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Hej przymierzam się na wiosnę, aby zrobić angielskie obrzeża naokoło drzewek. Chcę zerwać jakieś 5 cm ziemi z trawą i w to nasypać trawy. Oczywiście w trakcie sezonu będę trawę uzupełniał. Czy nie będą przerastać chwasty przez taką warstwę ?? czy może warto zrobić 10 cm tylko czy wtedy nie ucierpią korzenie. Drzewka były sadzone na wiosnę 2015 r.
:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”