Ściółkowanie rabat

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
remigiuszm5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 cze 2019, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kładzenie zielska pod rośliny

Post »

Witam.

Wpadłem na pomysł, żeby wokół maliny rozłożyć zielsko.
Tak sobie pomyślałem, że takie zielsko składa się
z różnych minerałów i zrobi się z niego nawóz :)
I jeszcze myślałem jakie gatunki zielska kłaść pod krzaczki? 8-)

Ktoś może stosował coś takiego, ma to sens?
Pomyślałem jeszcze żeby nałapać glizd i je powkładać pod to zielsko.

Mam nadzieję, że dzięki temu mój krzak będzie wielki i miał kilogramy owoców.:heja


Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat czym?Co zamiast kory pod iglaki?

Post »

Uważaj, żeby "zielsko" nie miało już nasion, bo Będziesz pluć sobie później w brodę. Ogólnie takie ściółkowanie jest ok. Można chwasty wcześniej rozdrobnić. (szybciej zamienią się w próchnicę, estetyczniejszy wygląd) Co do "glizd" (chodziło pewnie o dżdżownice?) Włożyć Możesz, ale jak uprawa nie jest w pojemniku, to Ci uciekną do gleby ;:224
Pozdrawiam Lucyna
freak
100p
100p
Posty: 109
Od: 2 lip 2008, o 23:57
Lokalizacja: wielkopolskie

Ściółkowanie a poprawa jakości gleby

Post »

Czy posypywanie ziemi kompostem czy ściółkowanie korą czy słomą sprawi że po jakimś czasie materia organiczna przeniknie w głąb gleby?
Jeśli materia organiczna rzeczywiście przenika w głąb ziemi to w jakim dzieje się to tempie i na jaką maksymalną głębokość możemy ją dostarczyć w ten sposób?
Pytam bo ciekawi mnie czy można nieinwazyjnie poprawić warunki glebowe roślinom już posadzonych.
Karollo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lut 2021, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie a poprawa jakości gleby

Post »

Regularne zasilanie kompostem, ściółkowanie czy sypanie obornika z pewnością poprawi kondycję gleby. Jeżeli chodzi o strukturę gleby jest to proces długotrwały i dotyczy głównie wyższych warstw dlatego przy sadzeniu bardziej wymagających roślin warto jednak wymienić przynajmniej część gleby na odpowiednią dla danego gatunku. Ciekawy filmik pokazujący jak działają dżdżownice https://www.youtube.com/watch?v=n9Mnf9ysNSs&t=1s
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie a poprawa jakości gleby

Post »

freak pisze:Czy posypywanie ziemi kompostem czy ściółkowanie korą czy słomą sprawi że po jakimś czasie materia organiczna przeniknie w głąb gleby?
Jeśli materia organiczna rzeczywiście przenika w głąb ziemi to w jakim dzieje się to tempie i na jaką maksymalną głębokość możemy ją dostarczyć w ten sposób?
Pytam bo ciekawi mnie czy można nieinwazyjnie poprawić warunki glebowe roślinom już posadzonych.
Z tego co wiem, możemy dostarczyć na głębokość korzeni posadzonych roślin. W jakim czasie to pewnie zależy od rodzaju gleby, historii uprawy i co w niej rośnie.

U mnie na działce to wygląda różnie, w jednym miejscu na dole nadal jakby czysta glina, gdzie indziej taka ładniejsza ziemia cała w gruzełkach. Pomagają żywe korzenie (np. wyściółkowane truskawki).

Obrazek



Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Dzisiaj odsłaniałam częściowo ściółkę spod roślin, żeby dać nawóz. Tam, gdzie było ściółkowane korą sosnową, dała się zebrać tylko cienka sucha warstwa z góry, reszta zmieszana z glebą, masa dżdżownic. Tam, gdzie ściółkowałam miesiąc temu pociętym świeżym igliwiem i zrębkami sosnowymi - zaczął się proces rozkładu, warstwa jakiejś grzybni. Pod słomą wykładaną na jesieni działo się najmniej. Dolna warstwa słomy wilgotna i tyle. Wiem, że za 2-3 lata słoma zniknie, bo wcześniej już ją sypałam i tak było. Podobnie zachowują się liście dębowe. Liście inne i skoszona trawa- znikają w ciągu sezonu. Pod ściółką kamienną - tylko ślimaki :wink:
Pozdrawiam Lucyna
lukaszm89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sie 2021, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rabata z bylin i traw ozdobnych a ściółkowanie

Post »

Witam, jestem nowy zarówno na forum jak i w ogrodnictwie :) na załączonych zdjęciach przedstawiam moją pierwszą w życiu rabatkę ogrodową :D połączenie trawy miskant zebrinus, 2 hortensje i byliny odetka wirginijska.. Utknąłem w miejscu widocznym na zdjęciach - moje pytanie czym to wyściółkować? W przypadku hortensji chyba temat oczywisty że można wyłożyć agrotkaninę i wysypać kamień ozdobny (grys granitowy), ale co w przypadku miskanta i bylin? Czy jak to wyściółkuję agrotkaniną to będzie się im ciężko przebić? A może lepiej bez tkaniny wysypać tylko samą korę (jeśli tak to jaka grubość kory)? Proszę o porady dla laika :D

Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Miałem podobny dylemat przerabiając część ogrodu. Po przygodzie z gresem (20 ton usuwałem ręcznie z ogrodu) zrobiłem to tak.
Włóknina z otworami różnej wielkości miskant 30 cm hortensje 15 cm lawenda 5 cm.
Na to kora bo znakomicie maskuje cząstki uschniętych liści. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne ale w ogrodzie w zasadzie takie nie istnieje. Mam chwasty ale nie kłują w oczy jak na grysie.
Tak to wygląda!
Obrazek Obrazek
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
lukaszm89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sie 2021, o 06:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Dzięki za odpowiedź, a czemu usuwałeś 20 ton gresu? Jaki był powód? Nie strasz mnie, pod tujami mam 12 ton, sypany kilka miesięcy temu :) i pytanie może wydawać się śmieszne - korę sypałeś na przekopany trawnik, czy mogę wysypać na trawę?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Grys wymieszał się z igliwiem czy innymi szczątkami roślin. Miałem biały a po czasie stał się brudno brązowy. Podobnie białe greckie otoczaki. Wyglądało to tragicznie zwłaszcza że ta mikro koniczyna uwielbiała się tam plenić. Usunięcie tego chwasta z grysu było niemożliwe. Ja nie stosuję Roundup-u bo widok zeschniętego chwasta jest odrażający. Niestety po kilku latach walki stwierdziłem że albo grys albo ja. Wybór nie był trudny ;:306
Wszyscy znajomi już dawno pozbyli się tego hitu z kolorowych magazynów. Ogród tworzysz dla siebie i Ty o niego będziesz dbał. Podobno praca uszlachetnia więc będziesz albo szlachetnie przepracowany albo zrobisz to tak żeby ogród był miejscem wypoczynku i na to poświęcisz czas.
Oczywiście nie sugeruj się moimi doświadczeniami możesz mieć własne. Tylko powiedzenie ucz się na błędach innych oszczędza kosztów i czasu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny na suche i słoneczne rabaty

Post »

Chciałbym jeszcze zapytać o ściółkowanie. Czy jako ściółkę mogę użyć zrębkę / korę drzew iglastych? Czy dla roślin lubiących np neutralne pH gleby taka ściółka będzie odpowiednia? Nie zakwasi gleby? Próbowałem znaleźć zrębkę z drzew liściastych, ale ciężko z tym u mnie w okolicy, a ze ściółką z sosny nie byłoby problemu :)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Ściółka nie zakwasza gleby.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie rabat

Post »

Dzięki :)
Obawiałem się, że może zaszkodzić roślinom o wymaganiach podobnych do perowskiej czy kocimiętki, ale użyję drobno mielonej kory jako ściółkę. Roślinom lubiącym kwaśniejszą glebę i bardziej próchniczną taka ściółka nie będzie stanowiła problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”