Dżdżownice w trawniku

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Jolanta1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lis 2012, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Dzień Dobry! Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów! Moja roczna córka zbiera i próbuje zjadać dżdżownice z mojego trawnika. Wylaża z ziemi całymi tabunami.Nie wiem jak temu zapobiec.Robią masę kopczyków, a córka ledwie tupta i większość czasu spędza na czworaka. Ogród przygotowałam z myślą o dziecku (teraz spodziewam się bliżniaków) a teraz nie mogę jej pozwolić na swobodną zabawę,bo boję się o nią.Wiem, że dziecko należy pilnować, ale rodzice maluchów wiedzą, że upilnować nie zawsze sie da. Proszę o pomoc co zrobić żeby wróciły pod ziemię? :wit
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Przy takiej mokrej pogodzie będą wychodziły, Moje wychodzą przez pęknięcia w betonie, widzę je też na chodniku z kostki brukowej i placu wysypanym destruktem asfaltowym. Myślę że dziecko szybko wyrośnie z tej fascynacji, moje razem ze mną zbierało i odrzucało na ziemię, w roślinki.
Są nawet w rynnach na 3,5 metrach wysokości w zalegających tam liściach.
No i idzie zima. Po zimie dziecko będzie miało inne zwyczaje (i możliwości) :D
meyerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Masakra! Czytam ten wątek nie mogąc pojąć ludzkiej głupoty i proszę wybaczyć ale inaczej nie da się tego określić, jeśli już ktoś chcę zwalczać nawet zwierzęta pożyteczne, sprzymierzeńców w ogrodnictwie to już naprawdę nie jest dobrze. Najlepiej wybijmy, zwalczmy, otrujmy wszystko co się rusza, robaki bo są obrzydliwe, ptaki bo przecież zanieczyszczają nasz ogród odchodami i inne zwierzęta bo mogą np. roznosić choroby! Ludzie zacznijcie traktować Wasze ogrody jako część przyrody a nie tylko jako sterylne kawałki ziemi, należącej tylko i wyłącznie do Was. Nie ma nic piękniejszego niż tętniący życiem "zdrowy" ogród.

Jolanta1, Panią to jeszcze potrafię zrozumieć, bo to troska o dziecko, ale myślę że nie ma się czym przejmować, to niestety taki wiek kiedy dziecko wszystko sprawdza właśnie biorąc do buzi, pozostaje tylko pilnować :wink:
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

A ja po przeczytaniu tego wątku jestem zdruzgotany atakami OGRODNIKów na osoby nie posiadające tej wiedzy.
Jak mawia mój ojciec: "Nie ma głupich pytań .... są głupie odpowiedzi"

Po to pytamy aby się czegoś dowiedzieć (to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy). Jeśli ktoś ma problem z dzdzownicami to po prostu nalezy mu wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i że próba tego zmiany to walka z naturą i nie powinno się tego robić na siłę. Wyjaśnić na spokojnie ... być może znajdzie się inne rozwiązanie.

A podobno ogród uspokaja :(
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
meyerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Przecież wszystko to właśnie zostało wyjaśniane na spokojnie na początku tego wątku ale niestety nie przyniosło żadnych rezultatów.
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Być może doszukałem się zbyt dużo agresji ze strony obrońców dżdzownic :) A tylko dzdzownice.

Proponuję aby się ich pozbyć kupić kurę. Lub pozyczyć od rolnika. Nie wiem czy nie zdewastuje trochę działki bo lubią kopać ... ale będzie to (chyba) humanitarne rozwiązanie :)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Jeżeli ktoś chce zrobić mały eksperyment a ogród nie jest za wielki a raczej trawnik w ogrodzie to może porozmieszczać na obrębie trawnika (bo rozumiem że chcecie żeby dżdżownice wyniosły się z trawnika np. na rabaty) większe kamienie i "kłody" drewna. Dżdżownice kochają siedzieć pod czymś ciężkim, wtedy mają tam stałe ciepło oraz wilgotność więc jeżeli stworzycie im warunki z których nie będą chciały uciekać to pozbędziecie się w jakiejś części problemy dżdżownic w trawniku :)

Pozdrawiam Adam
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

I od czasu do czasu przenosić je do kompostownika lub sprzedać wędkarzom :)
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

I pod tymi kłodami/kamieniami bezmuszlowe ślimaki złożą jaja ;:224
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

I tak źle i tak nie dobrze... Jedno kosztem drugiego a jeżeli chodzi o ślimaki na w koło tych elementów (kamieni, "kłód") można wysypać granulowany środek na ślimaki. Ale jak bym miał myśleć co będzie gdy położę coś ciężkiego w ogrodzie to cała mała architektura była by zagrożeniem dla ogrodu i tu jest konflikt...
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Witam
Myślicie że do donic ogrodowych jest sens wrzucać dżdżownice dla poprawienia jakości gleby?
meyerr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

NOTO pisze:Być może doszukałem się zbyt dużo agresji ze strony obrońców dżdzownic :) A tylko dzdzownice.

Proponuję aby się ich pozbyć kupić kurę. Lub pozyczyć od rolnika. Nie wiem czy nie zdewastuje trochę działki bo lubią kopać ... ale będzie to (chyba) humanitarne rozwiązanie :)
Tu nie chodzi tylko o dżdżownice ale o to że niektórzy wytruliby najchętniej wszystko w ogrodzie co się rusza.

Z tą kurą to jest naprawdę super pomysł, wręcz najlepszy z możliwych! Ja mam kury i one po prostu szaleją na punkcie dżdżownic. Wystarczyłoby wypuścić taką kurę na chwilkę na trawnik a ona momentalnie by wyzbierała wszelkie robactwo. Nie musi być cały czas puszczana luzem na ogród, może mieszkać nawet w jakiejś małej zagródce lub dużej klatce, z tym że kury to ptaki stadne dlatego proponuję od razu dwie sztuki, jest teraz dostępnych mnóstwo różnych pięknych i kolorowych ras, niektóre są wielkości gołębia więc zajmują malutko miejsca a mogą być piękną ozdobą i dodatkową atrakcją ogrodu, naprawdę polecam.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zwalczyć dżdżownice ?

Post »

Moja "przyszła" teściowa posiada piękny trawnik gazonowy oraz kilkanaście kur. Raz lub dwa razy na tydzień są wypuszczane na ten trawnik (na cały dzień), swymi pazurami wydrapują tyle filcu że głowa mała. Uszkodzeń mechanicznych nie ma więc kto nie miał kury to nie wie ile dobrego one dają trawnikowi ;:170 (nie mówiąc o nawozie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”