Dżdżownice w trawniku

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
LukSobota
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2008, o 15:23

Dżdżownice w trawniku

Post »

Witam,

Mamy 3 letni trawnik. Podloze bylo gliniane z 3-5 centymetrami czarnej ziemi. Wlasnie 3 lata temu przekopalem ziemie z glina i na to wysypalem dodatkowo 10 cm czarnej ziemi. Kupiona w 80 litrowych workach - to jest maly ogrodek przy tarasie. Ziemia miala byc dobra do trawnikow. Na poczatek trawnik byl bardzo ladny. Dwa lata temu pojawily sie pierwsze kopczyki - okolo 2-3cm wysokosci. Wygladaja tak jak by ziemia byla wyduszona przez rurke - cos w rodzaju makaronu. Na poczatek byly pojedyncze ale rok pozniej pojawilo sie ich tak duzo, ze nie mozna chodzic po trawniku. Ziemia jest wszedzie, trawa znika. Wyglada to na atak dzdzownic chociaz nie do konca jestem pewien. Czy ma ktos jakas rade na to?? Sytuacja jest teraz taka, ze nie ma szans nawet na koszenie trawy - kosiarka sie zapada, ziemia jest zbyt pulchna. A 3 lata temu bylo wszystko OK.

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc.

LS
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Po deszczu dżdżownice topią się w mokrej glinie.
Miałam to samo :-)
Pomogło piaskowanie.
Widłami amerykańskimi dziurki co 5-10cm, porządnie rozszerzone, miotłą wmiatany piach jako sączek. Potem na cała powierzchnię 5 cm piachu rzecznego, gruboziarnistego. Ten znika po 2 miesiącach wdeptany w glinę. I jesienią to samo, następne 5 cm.
Pomogło- psy się nie ślizgają na gliniance , nie wyrywają kęp trawy, a dżdżowniczki żyja teraz pod ziemią i maja swobodny oddech.
Powodzenia !
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

zgadzam sie:)
a dżdżownice masz przez to ze ziemia zbyt gliniasta
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

u mnie zwykle nie wychodzą z ziemi, ale czasem jak kopię w ogródku to je znajduję.
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Witam. Wygląda na to że dałaś nie odpowiednią ziemię pod trawnik. Jeżeli są dżdżownice to znaczy że ziemia jest za dobra. Powinien być torf (kompost) całkowicie przerobiony w której dżdżownice nie znajdą pożywienia. Skoro trawa ginie to musi być jeszcze inna przyczyna. Dżdżownice aż takich szkód nia wyrządzają. Skoro są dżdżownice to są i krety.

Pozdrawiam Leszek.
jawd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 wrz 2008, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa-Wilanow

Dżdżownice

Post »

Mój trawnik w ogrodzie pokrył się mini kopczykami ziemi (średnica ca 1cm). Nocą w świetle latarki widzę uciekające i chowające się przed światłem glisty.
Jak je zwalczyć?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jawd czy Ty piszesz o dżdżownicach?
Jeżeli tak, to raczej powinieneś być zadowolony, że masz ich tyle w ziemi, są bardzo pożyteczne. :D

PS. Napisz w profilu skąd pochodzisz, gdzie masz swój ogród. Podaj miejscowość lub przynajmniej region. Taki tu panuje zwyczaj. :D
jawd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 wrz 2008, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa-Wilanow

Post »

Nie mogę być zadowolony z "działalności" glist/dżdżownic , bo pieczołowicie pielęgnowany trawnik , pokrył się czarnymi kopczykami ziemi.
ja
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

Glisty to pasożyty przewodu pokarmowego. Dżdżownice zaś są pożyteczne - spulchniają, przewietrzają i użyźniają glebę, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Kopczyki na trawniku po prostu trzeba rozgrabić i tyle. :D
pozdrawiam
Aneta
jawd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 wrz 2008, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa-Wilanow

Post »

Racja - ma tu miejsce moja niefachowosc nazewnictwa (mam nadzieje ze Dzdzownice mi to wybacza :oops: ). Tak czy owak Dzdzownic mam najwyrazniej nadmiar. Chodze bardziej po czarnej ziemi (z fedrunku Dzdzownic) , niz po....... trawniku !. Te pozyteczne stworzenia niszcza moja prace, trawnik wyglada beznadziejnie.
ja
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

jawd pisze:trawnik wyglada beznadziejnie.
Zmienisz zdanie, jak te dżownice ściągną na Twój trawnik krety - to będzie spora zmiana wyglądu :wink:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Łysy pisze:...
Zmienisz zdanie, jak te dżownice ściągną na Twój trawnik krety - to będzie spora zmiana wyglądu :wink:
Ale dżdżownic ubędzie. :twisted:
Mietek.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Jaką kosiarką kosisz, co dzieje się ze skoszoną trawą?
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”