Dżdżownice w trawniku

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariuszz1982
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2017, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zwalczyc Glisty ?

Post »

Wypuść na trawnik 2-3 krety. Powinny załatwić sprawę :) A tak serio, to w czym problem, skoro kopczyki mają aż 1 cm?
Awatar użytkownika
malgosha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 sty 2022, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolorado USA

Re:

Post »

jawd pisze:Nie mogę być zadowolony z "działalności" glist/dżdżownic , bo pieczołowicie pielęgnowany trawnik , pokrył się czarnymi kopczykami ziemi.
Dokładnie. Mam podobna sytuacje na moim trawniku. Setki kopczyków utrudniają chodzenie po trawniku i jego koszenie. Ponadto przez kopczyki przenoszone są chwasty.... I jest to praca syzyfowa by się nich pozbyć. Jedyna pomoc to pozbycie się dżdżownic! Ale w jaki sposób - to jest pytanie.
"Jak zwalczyć dżdżownice?"
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Ja rozumie, że niektórzy mają fobię na tle nieidealnego trawnika, ale to się da leczyć ;:167. Zacznij małymi kroczkami z empatią przyglądać się i obserwować ten mały świat. Poczytaj -uzupełnij wiedzę o życiu istot mieszkających w ziemi i na ziemi. Może zmienisz podejście i odnajdziesz spokój i ukojenie. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Ludzie kochani, co Wy tu piszecie ;:202 ;:202 ;:202 dżdżownica to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń w Waszych ogrodach, gdy ich zabraknie w krótkim czasie gleba ulegnie degradacji, nie będzie pięknych trawników i wysokich przyrostów. One użyźniają i rozluźniają ziemię poprawiając własności chemiczne i natlenienie. Zastanówcie się czy to wróg czy przyjaciel :!: :!: :!:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Niestety dużo osób ulega idiotycznym trendom i uważają swój tzw. ''trawnik idealny'' za chlubę. Trują wszystko co zakłóci wizję ich czystego trawnika, wpuszczają elektryczne kozy i są dumni ze swojej głupoty.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Według mnie najlepszym sposobem na te natarczywe i niechciane dżdżownice na trawniku jest udanie się do psychologa. Ja też jestem zboczony na punkcie trawnika, ale dżdżownice są u mnie zawsze mile widziane :-)
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

W Anglii biegają z miotłą taką jak u nas z brzozowych gałązek i zamiatają trawnik z dżdżownicowych wykopków. To w tych najbardziej wymuskanych.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

To może też odkurzaczem :wink: ?
Pozdrawiam Lucyna
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Może po kolei, czyli najpierw warto dowiedzieć się czegoś o życiu i zwyczajach stworzeń, które słusznie, czy niesłusznie uznawane są za sprawców problemu.
Wklejam link do fajnego opracowania tematu. Niestety jest to strona jakiejś firmy, ale może w szlachetnej misji obrony dobrego imienia dżdżownic admini pozostawią go chociaż na kilka dni w tym wątku.

https://www.drwilk.pl/dzdzownice/

Teraz następna sprawa.
Dlaczego jest tak dużo kopczyków na moim trawniku?
Na tzw. zdrowy chłopski rozum wygląda to tak.
Jest dużo dżdżownic, bo mają dobre warunki :
-odpowiednia ziemia - nie kwaśna, nie bardzo zasadowa, wilgotna, ale nie bardzo zlewna
- dużo jedzenia czyli resztek roślinnych, o co w trawniku nietrudno
-nie mają wrogów, np. kretów, jeży czy ryjówek, lub nikt im dodatkowo nie utrudnia życia np przekopując ziemię, sypiąc bez opamiętania nawozy mineralne lub trując wszystko, co żyje.
-mają dobre możliwości wymiany genów z racji bliskiego sąsiedztwa z innymi osobnikami.
Jest dużo dżdżownic, chociaż nie mają dobrych warunków
- nie mają dokąd się przemieścić lub w sąsiedztwie jest znacznie gorzej.
Wcale nie ma dużo dżdżownic na danym terenie, ale ponieważ nic, albo niewiele tam rośnie, kopczyki są bardzo widoczne.

Z czego są zrobione kopczyki i dlaczego tak długo się utrzymują?
Najczęsciej są to odchody czyli koprolity dżdżownic, które potrafią długo zachowywać swój kształt, nawet mimo deszczu, gdyż są połączeniem części mineralnych i próchnicznych zlepionych dodatkowo śluzem. Znajdują się nie tylko w korytarzach dżdżownic, nadając glebie strukturę gruzełkowatą, ale też u wylotu tunelu i moim zdaniem pełnią tam rolę daszku chroniącego korytarz przed zalaniem albo wysuszeniem. Ja przynajmniej po odkryciu takich kopczyków widziałam pod nimi wylot korytarzyka.

I teraz kwestia zasadnicza, czyli co zrobić, jeśli nam te kopczyki tak bardzo przeszkadzają, a dżdżownice obwiniamy o to, że trawa źle rośnie?
Jeśli to tylko kwestia estetyki, może wystarczy zwykła empatia i zrozumienie, że to nie jakieś perfidne utrudnianie nam życia, ale normalny sposób ochrony swojego miejsca do życia przez te stworzenia. I że nie warto tracić sił na eliminowanie dżdżownic, jeśli te kopczyki mają tylko centymetr czy dwa wysokości, a my nie przewracamy się z ich powodu. Warto sobie też zadać pytanie, czy jak wyeliminujemy dżdżownice i ich kopczyki, to będzie to z korzyścią dla naszej gleby i trawnika?
Jeśli trawa źle rośnie, może mylimy przyczynę ze skutkiem? Trawa zamiera, ale w ziemi zostaje dużo szczątków organicznych czyli jedzenia dla dżdżownic. Stąd zwiększa się ich populacja.
A czemu trawa zamiera? Wypada poczekać do wiosny, wyciąć kawałek darni w miejscu gdzie to się dzieje, sprawdzić korzenie, czy nie ma w nich pędraków, pobrać próbki ziemi do analizy, czyli poszukać innych przyczyn.
Jeśli zaś uznamy, że tak czy inaczej jest za dużo tych pożytecznych żyjątek w naszym trawniku, możemy zaprosić jakiegoś wędkarza do wspólnego zbierania rosówek lub sami wybrać się na polowanie. Jest sporo filmików na YT, jak to robić.
https://www.youtube.com/watch?v=mDI1dUhmTvU
https://www.youtube.com/watch?v=wosqWWPCIUc
https://www.youtube.com/watch?v=BItN5BH73-U
Pozyskane rosówki możemy odsprzedać wędkarzom, założyć hodowlę w warunkach kontrolowanych, wrzucić do kompostu lub przetransportować w miejsce, gdzie jest dużo materii organicznej do rozłożenia, a nikomu nie będą przeszkadzały.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Kopczyki w trawniku robią też pszczoły ziemne. Kopczyki są nieco większe, średnicy ok 2 cm, na wierzchu jest dziurka. Jak ktoś się nie zna, może uznać, że to kopczyki dżdżownic. (nie polecam siadać na takim kopczyku czy chodzić na bose nogi. Pszczoła chcąc wyjść może ugryźć :wink: )
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Widziałam trzmiela, który tuż obok mojej stopy właził do dziurki w trawniku, szczęście, że go zauważyłam i nie nadepnęłam. :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

Człowiek potrafi zniszczyć wszystko co pożyteczne, by mieć ulotne poczucie estetyki.
Awatar użytkownika
malgosha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 sty 2022, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kolorado USA

Re: Dżdżownice w trawniku

Post »

leszeg pisze:Według mnie najlepszym sposobem na te natarczywe i niechciane dżdżownice na trawniku jest udanie się do psychologa. Ja też jestem zboczony na punkcie trawnika, ale dżdżownice są u mnie zawsze mile widziane :-)
A u mnie nie, ;:222 dzdzownice nie sa mile widziane po 10 latach koczowania po moich trawnikach... i uzerania sie z niezliczona iloscia minikopczykow "produkujacych" chwasty. jeśli sie ich nie pozbede to wczesniej czy pozniej na pewno trafie na kanape u psychologa. ;:219
To nie jest zart - mowie serio.. ;:108 . i prosze o pomoc. Z gory dziekuje. ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”