Ziemia, torf, kora skąd wziąć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia

Post »

Gotowa ziemia do tego czy tamtego to się różni dodatkiem torfu więcej lub mniej, a często na jedno kopyto sypią do wora. Jak leci, jedynie do sukulentów była bardziej sypka, ale i to torf :lol:
Ostatnio kupiłem do sadzonkowania niby uniwersalną od lat tą samą, kępy torfu niezmielone aż wyłażą, kiedyś to przynajmniej dodawali jakiś humus liściowy a teraz ........szkoda pieniędzy.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ziemia

Post »

Wyczytałam gdzieś, że doskonała do siewu jest ziemia z kretowisk, bo pozbawiona patogenów... A jesienią zrobiłam mieszankę właśnie tej ziemi z łąki (poszalały krety !), kompostu i kupnej ziemi ogrodniczej, i w tę mieszankę w doniczki powsadzałam zakupione późną jesienią drzewka i krzewy. Nawet niektóre doniczkowe, wymagające natychmiast pomocy, przesadziłam w taką ziemię i po zimie (oby już się skończyła!). Mój syn ostatnio stwierdził, że jak jestem w domu, to nawet rośliny odżyły ;:138 Strasznie nie lubię torfu, bo nigdy nie wiem, czy jest dostatecznie mokry czy wysechł na amen - z wierzchu sucha skorupa, a pod spodem mokry.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ziemia

Post »

Ja bym nie ryzykował z ziemią z kopczyków kretowisk do wysiewania nasion. Z prostej przyczyny podłoże takie zawiera duże ilości:
1. patogenów, np. grzyby powodujące zgorzele siewek
2. nasiona chwastów , co może być problem w późniejszej identyfikacji siewki właściwej rośliny ozdobnej.
3. innych drobnych pasożytów np. nicieni, mszyc

Jeśli ktoś już uprze się i chce zastosować taka ziemie to niezbędne jest jej wyprażenie w wysokiej temperaturze.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ziemia

Post »

Ja bym jeszcze dodała - zaskorupia się.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia

Post »

Emilia pisze:Wyczytałam gdzieś, że doskonała do siewu jest ziemia z kretowisk, bo pozbawiona patogenów...
Ja do siewu używam kilkuletniego kompostu przesianego przez sito o otworach pół centymetra.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ziemia

Post »

Emilia pisze:Wyczytałam gdzieś, że doskonała do siewu jest ziemia z kretowisk, bo pozbawiona patogenów..
Brednie rozpowszechniane przez trolli internetowych - należy sobie uzmysłowić że 75% informacji które powielane są w sieci to wytwór ludzi którzy coś gdzieś wyczytali przepisali a następni traktują to jako wiedzę.
Temat - ziemia torf kora skąd wziąć ( błąd w tytule wziąść).

Odpowiedź najprościej kupić - trudniej samemu przygotować. Jak zauważyli przedmówcy ziemia do warzyw a do kwiatów różni się nazwą. Ja do sadzonek nie używam ziemi tylko krążki torfowe więc mam w głębokim poważaniu skład bo ten koryguję nawozami przy podlewaniu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Ziemia, torf, kora skąd wziąść ?

Post »

Cześć. Polecicie jakie podłoże gotowe stosować do uprawy pojemnikowej krzewów liściastych oraz bylin? Wiem że trzeba brać pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków ale zastanawiam się czy stosować gotowe czy samemu takie przygotować.
Polecono mi torf niski frezowany. Dodałem do niego tzw. ziemii torfowej którą kupiłem na składzie budowlanym. Oni mieszają torf z jakimś innym podłożem ale w drugim roku strasznie się zbryla i tworzy na górze doniczki nieprzepuszczalną warstwę, natomiast po zmieszaniu z ww torfem, nie utrzymuje wilgoci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”