Topiary(formowane rośliny)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ele2001
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kępno

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Wątek jest świetny tak jak jego założyciel lubie topiary, a formowanie to moja pasja a oprócz tego szkółkarstwo niestety ograniczenia powodują że rozmnażać rośliny moge tylko hobbistycznie :D
W związku z tym że na tym forum wstawianie zdjęć to wiele zachodu oto ciekawy link na pewno się przyda http://www.ogrodowisko.pl/watek/394-topiary
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Witam... Są piękne... Też coś tam formuję w ogrodzie, ale daleko mi do Ciebie, choć ogród młody nie jest... Gratuluję pomysłów i zapału... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Ele wstawianie zdjęć na forum to banalna sprawa. Jak masz problem, na pewno pomożemy. Cieszę się że są zainteresowani tematem, bo jest on zbyt fajny żeby zniknąć. Mam nadzieję że z biegiem czasu, coraz więcej osób będzie wstawiać tu swoje formowane roślinki. Ja zakupiłam książkę którą polecał lukas93cs i zamierzam rozwijać swoje umiejętności. Zanim zakupiłam książkę, byłam zielona w temacie. Teraz wiem troszkę więcej ale wiadomo, nie nauczę się póki nie spróbuję cięcia. Jak u mnie roślinki będą gotowe kiedyś i ja tu swoje foto wkleję.
ele2001
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kępno

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Dokładnie jestem tego samego zdania,temat ciekawy bardzo i jak raz spróbujesz to przepadniesz to tak wciąga :wink: dobrym sposobem na ciekawe figury jest przejscie sie do szkółki czasami za niewielkie pieniądze można znalezć takie perełki które niewielkim nakładem pracy można zamienić w fajowe figury nie trzeba czekać latami aż "materiał"nam podrośnie- Pozdrawiam :D
ele2001
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kępno

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

A wspominając jeszcze temat książek posiadam dużo w tym temacie choć przyznam że polskie sa słabe,jest jedna fajna mała publikacja Jenny Hendy 'Kształtowanie i Cięcie Krzewów Ozdobnych" piękne zdjęcia i mnóstwo przydatnych informacji.
Wspominaliście również o narzędziach ja używam nożyc szpalerowych ARS trwałe ostre jak brzytwa świetne do trymowania dość drogie ale jeśli kogoś stać warto posłużą na lata no i jak ja to je nazywam 'Baranie nożyce' :wink:
Tak naprawdę nożyce powinny być ostre i dobrze leżeć w dłoni wtedy cięcia będą pewne i precyzyjne.
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Podbijam temat, może po zeszłym sezonie ma ktoś się czymś pochwalić?
Magda 55
50p
50p
Posty: 84
Od: 9 sty 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Witaj Łukasz. Trafiłam na Twój wątek z netu, bo szukam gotowych stelaży do formowania topiarów (chcę zrobić prezent zięciowi, bo ciekawi go ta sztuka ogrodowa). Mam już książkę, którą polecałeś i chciałam dołączyć do tego jakiś wzornik, bo ma już posadzonych 6 3 - letnich bukszpanów. Odpowiedni byłby jakiś zwierzak, którego mógłby formować z udziałem swoich małych bliźniaków, bo oni we wszystkim chcą tatusiowi pomagać.
Twoje dzieła są oryginalne, gratuluję wyobraźni przestrzennej i...odwagi. Na pewno będę śledzić rozwój tego wątku, bo jest to perspektywiczna odmiana sztuki ogrodowej.
Gdybyś mógł mi pomóc, będę wdzięczna.
Życzę ;:3 , pozdrawiam przedwiosennie... :wit
Magda
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Witam,
Chciałabym wiedzieć czy mogę uformować Cyprysik Lawsona Columnaris - wysoki ok 1 metra, tak by powstała kula na pniu?
Czy uważacie, że to drzewo się nadaje?
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Topiary

Post »

Może ktoś z Państwa ma wiedzę i doświadczenie, gdzie znaleźć topiary ?,
tz metalowych szablonów do formowania roślin np bukszpanu.
Z tego co znalazłem to wszystko jest małe i nie rozkładane, a ja szukam dzielonych na pół, np dużych kul, ponad metrowych.
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Kupowałem coś takiego na allegro kilka lat temu. W moim przypadku była to kula średnicy 60cm i była właśnie podzielone na pół (i.e. patrz Topiary forma dla roślin formowanie KULA na allegro). Niestety nie mogę polecić tych co mam, bo konstrukcja była słaba i już popękała na kilku spawach, ale może są jakieś bardziej solidne modele.
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Topiary(formowane rośliny)

Post »

Witam
Dzięki za podpowiedzi.
To co mnie udało się znaleźć to też było delikatne i przede wszystkim małe.
Szukam dalej..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”