Zagospodarowania/utylizacja liści , trawy innych odpadów ogrodowych.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Jestem za kompostowaniem.
Zawsze też mozna dokupic drugi kompostownik.
Na szczęście mam tyle miejsca , że wspomagam znajomych i odbieram zieleninę w workach a potem jesienią czasami "częstuję" potrzebujących kompostem.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

A ja mam naprawdę niewiele miejsca ale i tak zdołałem wygospodarować odrobinę na dwukomorowy kompostownik zbudowany z europalet (wszystko z odzysku od sąsiadów - którzy nie wiedzieli co z tym zrobić). Tym sposobem żadnym kosztem mam praktycznie 2m^3 kompostownika. Tez chciałem kiedyś kupić zamknięty ale teraz stwierdzam że dobrze zrobiłem. Odbieram od sasiadów skoszoną trawę, liście, etc. W jednej komorze jest już czarne złoto. Jeśli macie choć odrobinę miejsca polecam taki właśnie kompostownik.
Mysiorki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2014, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Tomek
W wolnej chwili zrób zdjęcie i pochwal się jak to wygląda. Też mam małą działeczkę ale wygospodarowałbym miejsce na kompostowanie trawy i liści bo będę miał tego sporo.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Mój kompostownik i pierwszy raz posadziłam w nim dynię :D

Obrazek Obrazek
Obrazek
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Proszę, mam nadzieję że będzie widać. Działka bardzo wąska za budynkiem 2-kondygnacyjnym:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Można górą połączyć dwie skarajne palety boczne (np. deską lub sporą listwą) , żeby pryzma nie rozparła. gdy jej masa przyrośnie, lub też wilgoć zmieni jej gęstość.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

No i mamy jesień, liści będzie od groma i trochę. Postanowiłam chociaż niewielką ilość, tę z drzew od tyłu domu zagospodarować. Wykorzystałam resztkę siatki ogrodzeniowej, opasałam dolną część gęstą siatką plastykową. Troszkę liści już zgrabiłam, posypałam mocznikiem. Podpowiedzcie mi, proszę czy ten kompost będzie się nadawał pod wszystkie rośliny?

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: utylizacja liści oraz trawy.

Post »

marcioszek pisze:Kompostowanie trawy fajna rzecz. Wszyscy tutaj i nie tylko opisują i zachwalają jak to dobrze kompostować trawę, tylko nikt nie wspomina jak to poprawnie robić. Otóż próbowałem kompostować trawę ale niestety z przykrością muszę stwierdzić, że jest to proces dla mnie przynajmniej nie do opanowania. Mam około 900 m2 trawnika i żeby ładnie wyglądał często jest koszony. Trawy jest bardzo dużo, jak tylko wsypię do kompostnika za kilka dni czuć wyraźny fetor, mimo dawania przyspieszacza do kompostowania. Kompostnik mój usytuowany jest przy granicy z sąsiadem, tak że on już krzywo na mnie patrzy. Więc może ktoś doradzi jak się powinno poprawnie kompostować tą trawę? :oops:
Co prawda wpis z wiosny, ale ja przy nadwyżkach trawy najpierw staram się ją rozłożyć i pozwolić jej przeschnąć przez dwa, trzy dni, a dopiero później wrzucam do kompostownika. Taka podsuszona trawa ma lepszy stosunek węgla do azotu, nie gotuje się tak mocno i nie tworzy maziastej brei. Dobrze jest też mieć trochę składników "węglowych", którymi można przekładać warstwy trawy. Latem trudno o liście czy suche badyle, ale za to da się zorganizować szarą tekturę, ręczniki papierowe, najzwyklejsze wytłoczki do jajek czy trochę słomy. Opcjonalnie na wiosnę trzeba zadbać o to, by obok kompostownika, albo w jednej przegrodzie zeskładować zapas drobnych gałązek, tych wszystkich suchych bylin, których mnóstwo wycina się na wiosnę, resztek liści wygrabionych z ogrodu, czy tego, czym okrywa się rośliny przed mrozem. Generalnie ważne, żeby nie kłaść samej trawy i zielonych odpadów, bo to na bank zgnije zamiast się kompostować.


A propos liści dziwię się ludziom pakującym liście w worki i wyrzucającym do śmieci. Aż się prosi, żeby je kompostować, chociażby w tych workach, by uzyskać ziemię liściową. Ja mam wręcz za mało liści i chyba zgarnę liście z pobliskiego skweru, szczególnie te, które zostaną zgrabione przez miejską zieleń. Jedną taką akcję już przegapiłam, ale pewnie będą kolejne :)
Szkoda, że sąsiad ma same iglaki, bo w sezonie był świetnym dostawcą trawy, a podejrzewam, że liści równie chętnie by się pozbył :wink:
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Ja natomiast jesienią mam liści w nadmiarze. Nie nadążam z ich zgrabywaniem. O ile liście są suche można je w różny sposób wykorzystać jako okrywę roślin , ściółkę w kurniku i do kompostowania. Gdy są mokre to jest problem. Upchnięte mokre w worki prędzej pleśnieją, zagniwają, zbijają się w zbitą masę tak samo reagują w kompoście. Wszystko też zależy jakie liście się wykorzystuje. Nie wiem od czego to zależy ale niektóre liście w workach potrafią rozłożyć się po roku a inne potrzebują 2 lat i więcej. W kompostowniku muszę wszystko wymieszać wiosna. W tym roku na wiosnę wsypywałam leżakowane liście w workach przez zimę do rowków na głębokość ok 1 szpadla. Przekopując ostatnio ten skrawek ziemi zauważyłam , że liście w ogóle się nie rozłożyły. Być może powodem była susza a i obecnie sucha ziemia jak beton. Teraz mam obecnie ogromne! ilości ze starego jesionu, którego liście pozostawione samym sobie potrafią nieźle narobić smrodu siarkowodoru. Są to liście z sporą ilością wody w liściach. Tak więc ,,przeklinając " co rocznie proces opadania liści nie znalazłam sposobu aby wszystkie liście zagospodarować, więc dla mnie dobrym rozwiązaniem jest ,,niechciane" liście oddać Zieleni Miejskiej :D
Obrazek

Taki mały dopisek - z samego kasztana jest już 27 worków wraz z kasztanami ;:oj
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Do czego nadaje się taki kompost? Pierwszy raz go robię. Na razie zebrałam tak około 50% z jednego klonu, z tyłu domu jest trzy klony i dwie brzozy. Jeden klon i trzecia brzoza rosną obok sosen i liście przemieszane są z igliwiem, tych liści nie chcę kompostować. U nas jest bardzo dużo liści, od frontu domu zgarniamy i wałujemy przy ulicy, przyjeżdżają z miasta i "wsysają" maszyną.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Jolek, ty to faktycznie masz klęskę urodzaju. U mnie ledwie parę drzewek owocowych, w tym jedna duża jabłoń i duża czereśnia. Z nich pochodzi pewnie z połowa liści. Generalnie i tak jest ich mało. Przy twoich ilościach pewnie też bym się pozbyła części liści, ale na moim osiedlu ogrody są raczej małe i coraz częściej zimozielone, więc nikt z sąsiadów nie ma jesiennej klęski urodzaju :)
Gienia, poczytaj o ziemi liściowej. Podobno tak, jak kompost ma szerokie zastosowanie.
ogrodowo
Zapraszam :-)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

Elfia piszesz o drzewkach owocowych - a nie jest aby tak, że liście z drzewek owocowych nie są wskazane do kompostowania tylko powinno się je spalić z uwagi na potencjalne choroby bakteryjne, grzybowe i inne a dokładnie o ograniczenie ich rozprzestrzeniania?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Utylizacja liści oraz trawy.

Post »

A w innych nie ma bakterii grzybów itp.? Dajecie tony chemii żeby owoce były wielkie i soczyste, a boicie się kompostować liści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”