Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3  
Autor Wiadomość
szalonykon
 Tytuł: Re: Drzewka owocowe na torfowej glebie
PostNapisane: 5 lis 2019, o 20:59 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam,
Niedługo dam glebę na badania. W linku badanie sprzed paru lat. Myślę, że niewiele się zmieniło.

Obrazek

Kammcia888
 Tytuł: Problem z glebą
PostNapisane: 13 maja 2020, o 19:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Hej, mam problem z glebą. Nic na niej nie rośnie oprócz perzu i mchu rudego. Mam założony 3 lata temu sąd i marnie mi rośnie. Ponadto odkryłam dzisiaj multum pędrakow przy pieleniu krzewów.czy mogę coś zrobić z glebą. Trawa nawet nie rośnie tam. Proszę o pomoc bo nie mam pojęcia o ogrodnictwie. Poprostu sądzę i piele. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

toolpusher
 Tytuł: Re: Problem z glebą
PostNapisane: 13 maja 2020, o 23:34 
200p
200p

1 szt.
Poszukaj postów użytkownika Dziadek22. On zawsze proponuje pobieranie próbki gleby i analizę w stacji Chemiczno Rolniczej. Ja bym wysłał taką próbkę w celu analizy gleby. Pobór próbki zgodnie z metodyką.
https://www.agrofakt.pl/analiza-gleby-kto-wykonuje/

Kammcia888
PostNapisane: 13 maja 2020, o 23:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Wcześniej tutaj było pole orne. Sadziliśmy ziemniaki i pszenicę. Może w tym jest problem. Dzięki za informację. Posadzone porzeczki od 3 lat mają wysokość około 50 cm nic nie rośnie A drzewka owocowe nie owocują oprócz wiśni.

toolpusher
PostNapisane: 13 maja 2020, o 23:53 
200p
200p

1 szt.
A pole była kiedyś wapnowane? Nawożone obornikiem itp?

Karo
PostNapisane: 14 maja 2020, o 01:34 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Wskazówki znajdziesz np. tutaj
Przygotowanie ugoru do zagospodarowania
Przygotowanie działki,od czego zacząć??
Przygotowanie ziemi pod trawnik
Przygotowanie ziemi(gleby) pod nasadzenia
Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny
Przygotowanie ziemi pod pomidory
Przygotowanie ziemi jesienią do uprawy gruntowej
Przygotowanie podłoża pod drzewa ,krzewy owocowe
Przygotowanie ziemi pod plantację iglaków
Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne.cz.1, Cz.2

oraz

- Sad - jak założyć?
- Sad na piaszczystej (slabej) ziemi
- Sadzenie drzew owocowych
- Przygotowanie podłoża pod drzewka owocowe

Przygotowanie gleby jak użyźnić - pospółka, co z tym robić?

❤ KaRolinki

Kammcia888
PostNapisane: 14 maja 2020, o 09:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Było nawożone obornikiem kiedyś jak było siane zboże i ziemniaki sadzone Ale to około 6 lat temu od tej pory nic nie było. Najpierw był piękny zielony dywan z perzu A teraz już coraz więcej zamiast perzu robi się taka goła gleba z mchem rudym albo jakieś ziele. I wybieram mega dużo pędrakow z ziemi spod krzaczkow.

mirass
PostNapisane: 14 maja 2020, o 09:27 
50p
50p

0 szt.
Po pierwsze i najważniejsze wykonać badanie gleby - nie jest takie drogie jak legendy głoszą, wręcz za to co otrzymujesz to malutka kwota (kilkanaście złotych). Podajesz wskazanie pod co potrzebujesz zalecenia nawozowe i działasz. Zwykle najlepiej wykonać takie badanie wczesną wiosną lub jesienią, ale to pewnie ze względu na to, że pomiędzy prowadzi się uprawy. To co możesz zrobić i mieć pewność, że nie przesadzisz w żadnym kierunku to przede wszystkim ruszyć tą ziemię (przekopać, zaorać) i posadzić rośliny na zielony nawóz. Szybko-rosnąca i eliminująca w jakimś stopniu pędraki jest gryka, ale możesz dołożyć coś motylkowego żeby dołożyć glebie azotu. To co później to już zależy od wskazania badań.

Miałem a w zasadzie mam podobną sytuację. Mam ok. 8 arów terenu, na którym chce mieć niewielkie pole i sad. Gleba słaba, była tam łąka, ale nawet trawa kiepsko rosła. W sierpniu ubiegłego roku zaorałem teren i posiałem gorczycę z facelią. Na części w miarę urosła a na części w ogóle. Wykonałem prosty, domowy test na odczyn pH i już wiedziałem, że jest za mało wapnia. Zwapnowałem (jeszcze nie mając niestety badań, ale taką ilością żeby nie zaszkodzić i bez magnezu) i zaorałem przed zimą. Na wiosnę wykonałem badanie gleby i okazało się, że nie ma w ogóle potasu i fosforu (na co wskazywała facelia, która ledwo rosła i była czerwona) a za to jest bardzo dużo magnezu i niski poziom wapnia. Z wapnowaniem jeszcze czekam do jesieni lub późnego lata żeby mieć pewność na ile rozłożyło się to z ubiegłego roku. Na wiosnę rozsypałem sporo obornika granulowanego i nawóz fosforowo-potasowy, wysiałem mieszankę na poplon (tym razem łubin, wyka, słonecznik czarny) i jak dotąd ładnie rośnie na całości. Planuję wysiać w lecie jeszcze drugi raz poplon (gryka) a pomiędzy wykonać badanie gleby żeby mieć pewność czego brakuje.

Jak widzisz doprowadzenie gleby do dobrego stanu to długi proces, domyślam się, że mój będzie jeszcze trochę trwał, ale jednak na jesień będę sadził sad a pod drzewka pójdzie sporo kompostu, nad którym wciąż pracuję. Planuję wciąż pracować nad tą glebą sadu, ale już po posadzeniu wszystkiego - głównie nawozy w płynie (gnojówka z pokrzyw, gnojowica) i wapno granulowane.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 36 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości