Kompostowanie chwastów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Mam pytanie jak pozbyć się chwastów z ziemi kompostowej. Nie kompostuje chwastów, a i tak jak użyje tej próchnicy tą bardzo szybko kiełkują chwasty.
koma
50p
50p
Posty: 74
Od: 27 mar 2011, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Wszystko kiełkuje jak kiełkuje, a że w dobrej i nawożonej glebie łatwiej i szybciej, to już nie miej pretensji do nasion. :D
Awatar użytkownika
czarna_dco
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 mar 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kopanino k. Torunia

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

.Dodatkowo kupiłem pięć paczek dżdżownic kalifornijskich , niech pracują.Będę miał na ryby..
Gdzie można kupić takie dżdżownice? Ile kosztują tak na oko?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Popytaj w sklepach wędkarskich.

Wszystkim którzy maja wątpliwości czy wrzucać perz do kompostu proponuję przesiewanie przez sito 1,0 x 1,0 cm (kupiłem kawałek siatki o takich oczkach i rozpiąłem na prostej ramie zbitej z 4 listew w kształcie prostokąta , dobierajac wymiary listew tak by można było dopasować sito do posiadanych przeze mnie taczek)
Perzu miałem sporo i szkoda mi było cennej masy, by ją spalać. po roku przerzucam kompost, a po zimie przesiewam i jest zdatny do użytku bez zagrożenia , że coś sie odrodzi. Co sie nie zdążyło rozłożyć, wraca na rok do pryzmy.
Podobnie mam ze spróchniałymi gałęziami czy nawet resztkami spróchniałych desek. Z roku na rok są coraz mniejsze, za to próchna przybywa w kompoście.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Witam. Widzę, że wątek stary, ale może ktoś jeszcze zajrzy :) Zacząłem niedawno odchwaszczanie kawałka terenu i zbiera mi się powoli kupa zielska. Głownie oset z korzeniami i takie przypominające koper z kwiatkami jak rumianek. Będzie tego ze 20 taczek, a z czasem więcej, bo oset łatwo się nie podda. Jak przygotować z tego dobry kompost? Warunki mam tu raczej średnie. Otwarty teren, nasłoneczniony, nie ma tu nawet gałęzi żeby je dodać. Wolałbym też utrzymywać to w formie nieobudowanej pryzmy, ale jeśli trzeba, to deski mam :)

Mam kupkę odpadów kuchennych, chwastów i niewielkiej ilości obornika końskiego (prawie sama słoma) z wcześniejszego okresu. Jest też górka darni z perzu i innych chwastów (1,5m średnicy i 1,5 wys.), którą mógłbym zagospodarować. Ta część była wiosną, przed zerwaniem pryskana więc większość chwastów jest martwa. Najchętniej bym ją zostawił w takiej formie, bo ciężko ją przemieszczać. Może coś na wierzchu posiać albo przykryć czarną włókniną?

Co radzicie?
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Przy takiej ilości układaj pryzmę z zagłębieniem w środku, ale przelewaj warstwy jakimś azotem, np mocznikiem - z pół kilo mocznika/m3 pryzmy. Na konewkę ok 10 l wody daj ok ćwierć kg mocznika, czyli na m3 wlej ze dwie konewki. Koniecznie przykryj, czarna włóknina może być, czarna folia też. Długo to się będzie mineralizować. Jeśli chcesz, to możesz to jakoś ograniczyć dla wygody, ale musu nie ma. Jak będzie sucho to polewaj wodą.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Mówisz o samych chwastach czy całości tzn kupie perzu i starszych odpadach? Muszę sprawdzić co to jest mocznik :D Można coś zrobić żeby przyśpieszyć kompostowanie np dodać innych składników, liści gałęzi, albo ułożyć pryzmę niską ale długą? Miejsca mam sporo. Długo tzn ile? Widzę, że niektórzy piszą, że zielone rośliny szybko się rozkładają, a inni mówią o kompoście po 3 latach.
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Mówię o jednej wielkiej kupie :D Ale Ty możesz ich zrobić ile Ci się podoba, wolny kraj :D Sprawdź koniecznie co to mocznik i przy okazji sprawdź jak się układa pryzmę, znaczy znajdź optymalne parametry, żeby to jakoś się przerobiło i wyszedł z tego kompost w jakimś sensownym czasie.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

ok, dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że dam sobie z tym radę. To już nie jest pryzma tylko hałda :)
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Przeczytałem uważnie co Ty tam masz :D
A co masz sobie nie poradzić? Wg mnie wygodniej zrobić jedną hałdę, ważne żeby zakryć dość szczelnie.. i zapomnieć. Samo się zrobi
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

a wiesz, dużo kopania, słońce praży, inne sprawy do zrobienia. Dam radę :)
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

No chyba nie będziesz darni wozić na taczkach.. ja bym darń rozciągnął na długość, byłaby podstawą, a na nią wrzucił resztę, całość tak do ok metra wysokości. Zdecydowałeś się już na ilość kup? :)
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Raczej jedna długa. Przemieszam wszystko ze sobą o ile nie będzie stawiało oporu. Woził nic nie będę, bo wszystko jest już na miejscu.
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”