Nasadzenia-krzewy osłaniające?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11681
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Nasadzenia-krzewy osłaniające?

Post »

Witam!

Chciałabym odgrodzić się od sąsiadów i miec trochę prywatności na swojej działce.Doradźcie proszę jaki krzew posadzić,aby zasłonił około 5 metrów szerokości? Dodam,że nie może to być żywopłot otaczający płot tylko wolnostojący.

Dzięki z góry za pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rośliny-krzewy osłaniające?

Post »

Jakiś dereń, rośnie szybko i szeroko.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Rośliny-krzewy osłaniające?

Post »

Koniecznie wpisz w szukajce hasło "żywopłot", dostaniesz całą listę krzewów doskonałych do osłaniania się przez oczami sąsiadów, przed łapkami złodzieja, przed wiatrem, czy przed zakusami zwierząt.

5 metrów długości? To ze dwa krzewy, niewiele więcej? Może śliwa dziecięca, miskant olbrzymi, albo pęcherznica? A może słoneczniczek szorstki albo dalie?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
KRAB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2017, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nasadzebnia osłaniające okna przed sąsiadami

Post »

Witam!
Już się przywitałem w odpowiednim wątku, więc od razu do rzeczy.
Szukam jakiś propozycji spełniających - nie da się ukryć - wyśrubowane kryteria.
Problem polega na tym, że ja i sąsiad naprzeciwko mamy tak ustawione okna, że u mnie po obu stronach (od drogi i od ogrodu - duża suwanka) oraz u niego, w sumie 4 okna - są w jednej linii. Efekt - wszystko widać co się dzieje - on widzi cały mój salon a ja jego.
Chciałbym zatem coś posadzić między oknem a ogrodzeniem (6m szerokości - raczej bliżej płotu niż okna).

Chciałbym, żeby:
- była to roślina reprezentacyjna, taka "od frontu" - czyli nie pierwszy lepszy krzak
- żeby przysłoniła okno na szerokości ok 2m (lub więcej) i wysokości co najmniej od 1m od podłoża do 3m od podłoża
- żeby też nie była za wysoka - docelowo powiedzmy max 4m
- fajnie by było, gdyby w zimie również spełniała swoją funkcję zasłaniającą ale z drugiej strony - miło by było, gdyby zakwitła czasami jakimiś pięknymi kwiatami, ale z tych obydwu warunków ważniejszy jest ten z zimą
- no i tak, żeby nie trzeba było czekać latami, żeby się wystarczająco rozrosła

W różnych sklepach ogrodniczych jest wiele fajnych np. drzewek typu płaczących, ale jakoś nic do tej pory mnie nie przekonało.
Gleba raczej ciężka, gliniasta, mało przepuszczalna, ale nie było problemu, żeby dla borówek wymienić ją na powierzchni 3m x 1m i do głębokości 50cm na mieszankę torfu, kory, świeżej ziemi i odrobiny piasku.

Będę wdzięczny za pomoc, choćby same hasła - dalej już sam poczytam.

Pozdrawiam
KRAB
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Coś co przysłoni okna przed sąsiadami

Post »

Mam podobną sytuację i posadziłam modrzew 'Diana'.Mam dość gliniastą glebę, a modrzewie są dość tolerancyjne.Rośnie zdrowo 5 rok i sporo urósł, tnę trochę jego długie, kręcone pędy, by się bardziej zagęszczał.W zimie te kręcone gałązki z małymi szyszkami(na razie niewiele) pięknie wyglądają.Jeżeli masz gliniastą glebę to odpadają drzewka wymagające przepuszczalnych gleb.Wymienić glebę można pod niewielki krzaczek z niewielką bryła korzeniową, ale pod drzewko na dłuższą metę to nie działa, trzeba dobrać odpowiedni gatunek.
Poza tym jeśli jest nieprzepuszczalne gliniaste podglebie zatrzymujące wodę, to wierzchnia wymiana niewiele daje, bo roślina będzie rosła jakby w dużej donicy z 'lepszą' ziemią, ale bez odpływu, co i tak na dłuższą metę zaszkodzi gdy korzenie sięgną głębiej do tej gliny.Objawi się nawet po dłuższym czasie.Inna jest też struktura i właściwości fizykochemiczne dwóch skrajnie różnych podłoży, co utrudnia ukorzenienie i wzrost korzeni, bo zimą zamarzając i odmarzając te podłoża inaczej 'pracują'.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Coś co przysłoni okna przed sąsiadami

Post »

A może takie cisy,jeden koło drugiego.Te moje dwa mają ok.15 lat,zimozielone,nie chorują,pod nimi moze być trawa,albo byliny.zagęściły sie na wysokości ok.80cm
Obrazek
Urosły na wysokość ok.3,5 metra
Halina
GHJ Girl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 mar 2017, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Coś co przysłoni okna przed sąsiadami

Post »

Jeżeli chciałby Pan już w tym roku coś co dorośnie do wysokości 3 m, to jedynie pnącze o intensywnym wzroście np. winobluszcz lub fallopia (rdestówka) auberta, z zimozielonych bluszcz, ale on już rośnie trochę wolniej. Moja znajoma wykorzystała nawet fasolę ozdobną, aby odsłonić się jeszcze w tym samym sezonie! Efekt cudowny.
Można zastosować pnącze, a dodatkowo pomiędzy posadzić iglaste tj thuje czy cisy aby sobie mogły spokojnie dorastać do tak imponujących rozmiarów jak u Pani Haliny ;) ;:215
Ewentualnie miskant chiński, trawa dorastająca do 2,5 m. To bardzo silny tend obecnie.
Dekoracyjne kwiatostany są przepiękne również w zimie. Sadzić należy w pojemnikach do gruntu, ponieważ jest bardzo ekspansywny.

Pozdrawiam serdecznie
FishExtasy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GDANSK

Odgrodzenie sie od ulicy

Post »

Witam serdecznie wszystkich !
Mianowicie mam pytanie chce w jakiś sposob odgrodzić sie od ulicy dość ruchliwej . Do ulicy od działki mam jakies 100 metrów przez teren lekko zarośniety chciałem cos posadzic przy granicy działki aby zminimalizować przedostawanie sie zbyt dużej ilosci spalin i kurzu . Chcialem sie odgrodzić gdyż mam zamiar hodowac na działce warzywa i nie wiem czy nie ulica nie wpłynie negatywnie na zdrowie osob które bedą to spozywać :) co sadzicie ? O uprawie warzyw w tym miejscu i jakie gatunki polecacie zeby sie odgrodzic ? :D
Myślałem nad miskantem olbrzymim gdyż szybko rosnie i w sezonie spokojnie miał by pare metrów
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odgrodzenie sie od ulicy

Post »

Witam , 100 m to sporo , bliżej działki byś mógł posadzić np: topinambur (słonecznik bulwiasty) jadalne bulwy a roślina dorasta do 3 m(zależy od odmiany , ja mam z marketu jako warzywo kupione) a bliżej ulicy dobrze zasłaniają bzy czy derenie ozdobne .Możliwości jest dużo w zależności od funduszy jakie chcesz na to przeznaczy , ale lepiej kasę ładować w swoja ziemie a nie na tereny niczyje.
Pozdrawiam
Daro---
FishExtasy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GDANSK

Re: Odgrodzenie sie od ulicy

Post »

Dziś mierzyłem odległosc i jest 50 metrów jednak na oko to nie dokładnie ;) no ten dereń to moze byc rozwiazanie jest tani i dostępny .
A jak myślicie taka ulica bedzie miała duży wpływ na zdrowie spożywania takich warzyw owoców ?
Jakie gatunki warzyw i owocow polecacie ?

Ps. To jest obwodnica trójmiejska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”