Jak osuszyć podmokły teren

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
porto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak osuszyć podmokły teren

Post »

W ub.roku latem kupiłam wymarzoną działkę rekreacyjną. Radość trwała do marca gdy okazało się , że po roztopach działka stoi w wodzie. Jest początek maja a na działce nadal bardzo, bardzo mokro i grząsko. Działki otaczające moją działkę i teren za nimi są takie same i nikt tam nic nie robi. Ulica przed działką również podmokła ale działki po drugiej stronie ulicy suchutkie i piaszczyste .
Działki po mojej stronie leżą w zagłębieniu i przed 20 laty były tam pastwiska.
Nie potrafię rozpoznać przyczyny tej stojącej wody. Czy jest to nieprzepuszczalna gleba w zagłębieniu czy niecka i wysoki poziom wód gruntowych .Wykopałam dołek na ca 60 cm . Ziemia jest czarna i niezbyt zwięzła, cała mokrusieńka -kopało się lekko - w dotyku wyczuwa się sporadycznie ziarenka i nie jest tłusta ( może troszeczkę na samym wierzchu).Glina to pewnie nie jest, gdyż ziemia nie jest mazista. Dołek natychmiast zaczął wypełniać się wodą - nie wiem do jakiej wysokości napłynęła woda, gdyż zaczęło padać,ale woda i tak jest tam na samym wierzchu. Nie mam dokąd jej odprowadzić , wokół jest mokradło.

Chcę podnieść poziom działki ( wyrównać do poziomu tych suchych po drugiej stronie ulicy) i nie wiem czy to dobry pomysł i jakiej ziemi nasypać, żeby można było z niej korzystać.
Czy na takim terenie można postawić drewniany domek na betonowych bloczkach?

Bardzo proszę wszystkich o porady jak poradzić sobie z tym problemem.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

porto pisze:Czy na takim terenie można postawić drewniany domek na betonowych bloczkach?
Na bloczkach domek utonie,trzeba odlać z betonu fundament.Też mam taką ziemię,
teraz bagno,latem beton.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

porto pisze: Chcę podnieść poziom działki ( wyrównać do poziomu tych suchych po drugiej stronie ulicy) i nie wiem czy to dobry pomysł i jakiej ziemi nasypać, żeby można było z niej korzystać.

Bardzo proszę wszystkich o porady jak poradzić sobie z tym problemem.

Najlepiej nasypać ziemi z dodatkiem żwiru lub po protu gruzu (cegły stare) tak by powstał drenaż tej gleby. Ziemia taka musiałby też uleżeć się przez jakiś dłuższy czas. Jeśli twoja działka schodzi od drogi w dół do końca działki (jest taki spad w takim kierunku) to może warto małą sadzawkę wykopać by odciągnąć wodę z działki.

A kupiłaś działkę na pastwisku, które z reguły musiało być chłonne w wodę by dać wysoki plon traw pastwiskowych dla wypasu krówek.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Wykopanie stawu, czy nawet wstawienie kilku cembrowin powinno trochę obniżyć poziom wody gruntowej. Im bardziej przepuszczalny grunt, tym dalej od wykopu efekt będzie widoczny.
Innym wyjściem jest próba przekopania się przez warstwę nieprzepuszczalną i wytworzenie dziękuję chłonnej.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
porto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Serdeczne dzięki za dotychczasowe podpowiedzi i za to że reagujecie. Na razie wstrzymam się z postawieniem domku do czasu dokładnego rozeznania warunków glebowych ( niestety za późno). Nie wiem czy ta gleba jest przepuszczalna . W przekroju wykopanego dołka wygląda jak nasączona gąbka ale teraz padają deszcze i sytuacja się nie zmienia, żebym mogła wykopać większy i głębszy dołek i spróbować ocenić strukturę warstw ziemi. Działka ma kształt prostokąta ca 22x40 m i ma minimalny spadek od połowy długości w kierunku ulicy. Największe zagłębienie jest w 1/3 części w kierunku bramy i za nią na pasie trawy szer.około 5 m będącym jakby poszerzeniem ulicy na całej szerokości działek mojej i sąsiadów .
Na przeciwległym końcu działki, na długości ok. 7-8 m aż do płotu z tyłu , rosną pokaźne drzewa przez całą szerokość działki. Z przodu w ziemi są kable od energii i przewidziane jest szambo i studzienka z instalacją wodną. W tej sytuacji ew. dołek/oczko wodne mogę wykopać w tyle między drzewami. Myślę, że musiałoby to być oczko bez folii ? Czy nie będzie to siedlisko komarów?
Jeśli chodzi o cegły to nie bardzo bym chciała, bo jak ja tam potem zrobię ogródek a ew. żwir będzie sporo kosztować.

Czy może tak być , że poziom wód gruntowych na tym podmokłym terenie( po pastwisku) jest wysoki a po przeciwnej stronie ulicy niski? Na jednej z działek jest tam wykopany dół pod fundament i jest suchy i piaszczysty.

Czy ktoś ma już takie doświadczenia i może opisać rozwiązania, które się sprawdziły lub były mało skuteczne?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Dół, sadzawka, kręgi betonowe muszą znajdować się w zagłębieniu, czyli z frontu działki, ponieważ w tym kierunku jest spad.
A czy przy ulicy planowany jest przez odpowiednie służby wykop rowu odwadniającego ?

Cegły w niczym nie przeszkadzają w posiadaniu/założeniu ogrodu, ponieważ rośliny na żywopłot popularne tuje i tak mają system korzeniowy wiązkowy (rozrastają się w poziomie). Duże drzewa iglaste bez problemu przebiją się przez warstwę cegły.
Dodajmy, że warstwa cegły i tak musi być przysypana ziemią. Ale mniejsza o takie rozwiązanie.

Podejrzewam, że Twoja działka to zwykła torfowa ziemia typowa dla łąk ! Torf ma bardzo dużą zdolność zatrzymywania wody.

Na razie odczekaj porę deszczową. W ostateczności będziesz musiała posadzić brzozy, które bardzo szybko wyciągną wodę z gleby :)
porto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

gemciu83 chociaż nie mam nijakiego pojęcia o glebach to tak po babsku też wydaje mi się, że to gleba torfowa. Pora deszczowa trwa i na razie przy każdej sposobności sprawdzam na trawnikach jaka jest gleba w każdej stojącej kałuży i u mnie ,przynajmniej te 60 cm, to nie glina.
Ale tak poważnie to co to dla mnie oznacza że torf ma dużą zdolność zatrzymywania wody. Czy torf podobnie jak glina nie przepuszcza wody? Czy jedna studnia wykopana w największym zagłębieniu - chociaż działka ma bardzo mały spadek- zbierze wodę z ca 1000 m czy musi być ich kilka rozmieszczonych na całej powierzchni?
Czy jeśli dodatkowo podniosę poziom o ca 30 cm to jakim rodzajem ziemi - piach z gruzem? i potem to przeorać z torfem na działce?

Jeśli chodzi o melioracje to gmina ich nie przewiduje. Problem dotyczy kilku działek rekreacyjnych więc ew.sami musielibyśmy się tym zająć. Sąsiedzi zrezygnowali z korzystania ze swoich działek.Kupili je za niewielkie pieniądze od Skarbu Państwa ponad 20 lat temu i machnęli ręką. Próbowałam się z nimi kontaktować ale nie są zainteresowani.
Pani w Zarządzie Melioracji stwierdziła, że nie potrafi mi pomóc a prezes Spółki Wodnej może tylko wskazać firmy wykonujące
takie prace.

Proszę radźcie i uświadamiajcie mnie, bo kupę kasy utopiłam w tej wodzie. ;:223
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Wykopanie bajorka nic nie pomoże.Dołek wypełni się po brzegi i cała ziemia wokół
będzie nasączona wodą.
Można spróbować znaleźć warstwę przepuszczalną.Należy w ziemię wbijać rurę,
np. calową i wybijać ze środka ziemię.Zaczynać należy od rurki 1,5m, następnie 3m,
można dojechać do 6 m,ale to ciężka praca.Jeśli trafi sie na warstwę piachu,należy
dziurę zasypać żużlem,żwirem,korą czy innym materiałem dobrze przepuszczalnym.
Woda powinna spływać w głąb.U mnie taki filtr działal,nigdy już woda nie stała w tym
miejscu.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Poczytaj tutaj:
- Co na podmokły teren? LINKI
- Jakie rośliny lubią bardzo wilgotną glebę ?
- Czy to dobry wybor? [tereny okresowo zalewane]
- Krzewy nad brzeg oczka wodnego
- Jakie drzewka owocowe na mokrym gruncie (torfie)
- Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła
porto pisze:Czy torf podobnie jak glina nie przepuszcza wody?
Przepuszcza, ale ma ogromną chłonność (pojemność) wodną, a jeśli woda nie stoi tam na stałe cały rok, to latem wysycha na wiór i rośliny razem z nim... Ale twoja czarna ziemia to niekoniecznie jest torf. Wykop kawałek i podsusz w jakimś suchym miejscu, jeśli pokażą się wiórki i włókna, to może być torf, ale jeśli sucha ziemia będzie rozsypywać się w proch, to nie jest to torf.
Czy jedna studnia wykopana w największym zagłębieniu - chociaż działka ma bardzo mały spadek- zbierze wodę z ca 1000 m czy musi być ich kilka rozmieszczonych na całej powierzchni?
O tym napisał Mirzan. A w podanych wyżej linkach Lila podała swój sposób na drenaż powierzchniowy (ścieżki / alejki zbierające i odprowadzające wodę).
Czy jeśli dodatkowo podniosę poziom o ca 30 cm to jakim rodzajem ziemi - piach z gruzem? i potem to przeorać z torfem na działce?
Tylko nie gruz!!! Jak sobie zmieszasz ziemię z gruzem, to potem będziesz miała ogród rodzący kamulce z betonu. Takie rzeczy robi się po kolei, najpierw drenaż czy melioracja (rury, rowy, studnie, oczka itd), potem warstwa żwiru, piachu czy co tam w okolicy jest dostępne, a na koniec gruba warstwa żyznej ziemi. nie miesza się jednego z drugim :)
prezes Spółki Wodnej może tylko wskazać firmy wykonujące takie prace.
I świetnie! Może oni ci doradzą co z tym fantem zrobić. Taka firma musi przyjechać i żeby wycenić swoją pracę musi rozejrzeć się po terenie. A ty nie musisz ich od razu zatrudnić, chociaż tak w ogóle to wysoce wskazane :) Najpierw rozejrzyj się na rynku firm melioracyjnych i wybierz najlepszą, a nie najtańszą. Przy okazji takich wizyt sama się mnóstwa rzeczy dowiesz, jeśli ludzie będą fachowcami i będą komunikatywni, to zorientujesz się co można z twoim terenem zrobić.

Pilnuj tylko, żeby 1. nie cała woda została odprowadzona z twojego terenu, bo dla odmiany zostanie ci pustynia, i 2. żeby odprowadzenie wody nie kończyło się tuż za płotem, tylko prowadziło do jakiegoś odpływu, rzeczki, strumyka, jeziorka czy tp.

Powodzenia! :wit
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
porto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Serdeczne dzięki Nalewko i mirzan ;:196 . Jak tylko czas pozwoli pojadę na to mokradło , nabiorę ziemi i ją wysuszę, gdyż po
obecnych deszczach i tych zapowiadanych na maj, nieprędko wyschnie moje mokradło .Kiedy kopałam dołek to ta ziemia była lekka, w ogóle nie zwarta i nie było w niej włókien.Nie za bardzo się też chciała sklejać. Potrzebny mi pewnie gleboznawca.

Pisząc o studni chłonnej myślałam o takiej jak pisze mirzan i GrzegorzR czyli przekopanej przez warstwę chłonną- o ile taka nie będzie zbyt głęboko - i wypełnionej gruzem.
Czy taka 1 studnia wystarczyłaby?

Z melioracją to poważny problem, gdyż sąsiedzi nie zainteresowani a z mojej działki nie mam gdzie odprowadzić nadmiaru wody.
Po bokach , z tyłu i częściowo przed działką mokro, nie ma żadnych zbiorników. Po przeciwnej stronie wprawdzie sucho ale pewnie nikt nie pozwoli odprowadzać wody przez ulicę na jego działkę. No i melioracja dość dużego obszaru a koszty
do pokrycia tylko przeze mnie. Prezes rzekł, że to bardzo kosztowna inwestycja.

Wygląda na to, że pozostaje drenaż mojej działki ze studnią chłonną i podniesienie jej poziomu. Zastanawiam się tylko, czy
studnia nie będzie ściągać wody z okolicy w stronę mojej działki? Gdzie ją umieścić? ;:223
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Jeśli masz możliwość zamieść zdjęcia swojej działki. Mnie szczególnie interesuje roślinność jaka na niej występuje: drzewa, krzewy i roślinki niższe- kwiaty i inne "chwasty". Na podstawie roślinności można określić rodzaj gleby oraz to jak długo stoi tam woda. Zdjęcie gleby też możesz zamieścić.
Ukształtowanie terenu z całą pewnością przyda się innym forumowiczom do określenia gdzie np. zrobić studnię czy drenaż.
Aśka
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

aśka2006 pisze: Na podstawie roślinności można określić rodzaj gleby oraz to jak długo stoi tam woda.
Ciekawe.U mnie rosną jabłonie,grusze,śliwy,brzoskwinie,winorośle i wszelkie zielska które posadziłem.Jak długo u mnie stoi woda?
porto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2010, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupiłam mokradło - pomóżcie

Post »

Aśko2006 dzięki. Przy najbliższej okazji sfotografuję co się da. Pewnie nie będzie tego wiele , gdyż w ub. tygodniu popryskałam chwasty planując nawiezienie ziemi.Ale u sąsiada też są. W ub. roku na jesieni najwięcej było takich wysokich na giętkich, cienkich łodyżkach z dość rzadkimi liśćmi. Przed działką i na sąsiednich wysokie trawy. A w tym roku na mojej działce były piękne białe kwiatuszki, wysoki i sztywny "szczypiorek", trochę liści jak u irysów,pokrzywy, krzaczki 'kotków" bazi, sporo takich nie wysokich, które wyglądały jakby miały wkrótce zakwitnąć na buraczkowo o liściach podobnych do anemonów, osty o bardzo ciemno-zielonym kolorze i sterczące dość cienkie i wysokie , na razie bezlistne sztywne łodygi. Z drzew są brzozy, olchy, klony i uschnięte sosny, które dało się ręcznie wyciągnąć z ziemi. Zresztą wiele niedużych drzewek daje się wyciągnąć z ziemi. A w ziemi bardzo płytko pod powierzchnią są też takie długie,cienkie korzenie wyglądające jak liany.Jak się pociągnie za ten" sznurek" to można ciągnąć i urywać a ziemia prawie nie stawia oporu. Taki opis pewnie niewiele da ale jestem kompletny laik. Postaram się o zdjęcia.

Jeszcze raz dzięki wszystkim i fajnie że jesteście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”