Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 68, 69, 70, 71, 72  
Autor Wiadomość
dziadek22
 Tytuł: Re: Kompost
PostNapisane: 19 sty 2019, o 13:35 
ZBANOWANY

0 szt.
Foxowa,
U mnie wiosną po jesiennych jabłkach nie ma śladu. Żeby nie było much i os takie jabłka przesypuję czym się da.

ullak
PostNapisane: 20 sty 2019, o 14:43 
1000p
1000p

0 szt.
A mnie też nie ma śladu, ale nie usypuję z nich wielkich gór. Ciekawe jak taka góra się zachowuje (nie przesypałaś jej niczym?).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

reglas23
PostNapisane: 11 mar 2019, o 14:34 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Powiedźcie mi czy dobrze kapuję. Jak wcześniej pisałem mam w kompoście śmietkę, ale chyba nie ma możliwości aby zaszkodziła ona moim pomidorom, którym chcę zmieszać ziemię z tym właśnie kompostem, bo jak wyczytałem na Wikipedii ok. dwóch miesięcy potrzeba śmietce aby opuściła swoje siedlisko i przeszła w fazę dorosłą. Czyli jak w maju będę sadził pomidory do pojemników to już jej nie będzie.Czy istnieje możliwość aby śmietka zniosła przed wylotem kolejne jaja i dalej pozostanie w kompoście. Wiem, ktoś napisze że śmietka kapuściana nie atakuje pomidorów ale jak mi zostanie to będę chciał rozsypać resztę między innymi pod kapustę.Oczywiście na 90 procent jest to śmietka, bo z wyglądu to najbardziej przypomina.Przyniosłem to sobie z kurzeńcem z kurnika-taki to koń trojański.

monfer
PostNapisane: 31 mar 2019, o 09:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
czy mozna w malej ilosci kompostowac laurowiśnię, podobno jest trująca? albo czy pospaleniu popiór się nadaje na kompost?

Proszę o poprawną pisownię na forum- Regulamin.
Dziękuję.
bab...

bald
 Tytuł: Ile kompostu na 1 m2?
PostNapisane: 1 kwi 2019, o 22:26 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
W tym miesiącu planuje posiać trawę oraz posadzić wcześniej trochę roślin. Niestety gleba u mnie jest dosyć piaszczysta. Już wcześniej podejrzewałem, że będę musiał użyć kompostu. Dziś rozmawiałem z gościem, który ów kompost sprzedaje i powiedział, że 1 worek (50 l) starcza na 2 m2 (!). Policzyłem, że na 400 m2 będę potrzebował aż 200 worków. Czy aż tyle kompostu należy użyć w moim przypadku czy facet chce mnie naciągnąć?

ed04
 Tytuł: Re: Ile kompostu na 1 m2?
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 10:55 
500p
500p

0 szt.
Kompostu nie da się przedawkować, możesz też dać mniej. Wszystko zależy od gleby jaką masz. Na pewno taniej będzie kupić nap ze 3 tony ziemi i tylko wzbogacić kompostem. Dużo zależy jak chcesz żeby ten trawnik wyglądał w przyszłości. Jeżeli ma wyglądać ładnie to niestety na piachu trawy nie będzie, że o podlewaniu nie wspomnę.

bald
 Tytuł: Re: Ile kompostu na 1 m2?
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 12:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Dzięki za odpowiedź. Może faktycznie z tą ziemią to nie taki głupi pomysł. I tak w niektórych miejscach mam tej ziemi zbyt mało więc musiałbym nawieść. Czyli zamówić kilka ton czarnoziemu, wymieszać z kompostem, rozplanować na działce i wymieszać glebogryzarką?

Ziemia wygląda tak (chociaż nie wiem czy na tym zdjęciu będzie coś widać): https://imgur.com/a/lilt1nl

Dodam tylko, że w różnych częściach działki jest różnie. Najgorzej jest gdzieś na pow. 50 m2 gdzie w trakcie budowy składowany był piasek.

toldi
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 20:12 
1000p
1000p

1 szt.
bald daj sobie spokój z tym kompostem. Trawa to jedna z roślin która porastając stepy z czasem tworzy czarnoziem. W warunkach naturalnych dzieje się tak na glinach, lessach, iłach ale nie na piaskach z powodu ich zbyt małej kumulacji próchnicy. Jednak w warunkach kontrolowanych gdy zadbasz o należyte podlanie na czas i nawozy obumierający system korzeniowy wytworzy z czasem bardzo dobre podłoże i nie ma powodu martwić się tym że teraz masz niestrukturalną glebę. Gdybyś chciał na niej hodować cebulę, czy buraki, to moja odpowiedź byłaby negatywna.

mkgrr
PostNapisane: 2 kwi 2019, o 22:16 
100p
100p

1 szt.
Z kompostem niech rzeczywiście da sobie spokój, natomiast ziemie a w zasadzie najlepiej czarnoziem to niech nawiezie.
Kamieni chyba też tam nie brakuje, warto było by je pozbierać na tyle na ile się da.

Joaska87
PostNapisane: 9 kwi 2019, o 12:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ja mam naturalny kompost. Mąż mi zrobił specjalne miejsce, gdzie wysypuje odpady, żeby przyspieszyć kompostowanie stosuję komposter EB. Rozpuszczam go w wodzie i polewam cały kompost tym roztworem. On przyspiesza rozkład. Później jak mam gotowy nawóz z kompostownika to podsypuje nim rośliny, drzewa. Lepiej rosną. Prawie jak po naturalnym nawozie od zwierząt.

bald
PostNapisane: 16 kwi 2019, o 12:10 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
toldi napisał(a):
bald daj sobie spokój z tym kompostem. Trawa to jedna z roślin która porastając stepy z czasem tworzy czarnoziem. W warunkach naturalnych dzieje się tak na glinach, lessach, iłach ale nie na piaskach z powodu ich zbyt małej kumulacji próchnicy. Jednak w warunkach kontrolowanych gdy zadbasz o należyte podlanie na czas i nawozy obumierający system korzeniowy wytworzy z czasem bardzo dobre podłoże i nie ma powodu martwić się tym że teraz masz niestrukturalną glebę. Gdybyś chciał na niej hodować cebulę, czy buraki, to moja odpowiedź byłaby negatywna.

Zamówiłem 20 t czarnoziemu. Rozplanowałem. Niestety ziemia nie była idealna. Co chwilę znajdowałem drobne kawałki szkła, kamyczki, drobne kawałki foli plastikowych. To już 3 dostawca od którego brałem ziemię i zawsze to samo. Czy to normalne?

Dodałem odrobinę obornika i zmieszałem glebogryzarką. I to był błąd bo wyszły na wierz kamczyki zakopane w ziemi. Znowu mam pełno patyczków, śmieci i kawałków szkła :( Staram się wybierać ile mogę ale to jest syzyfowa praca. Tutaj zdjęcie pokazujące stan ziemi przed zwałowaniem oraz po: https://imgur.com/a/kVevV7W

Oczywiście śmieci oraz szkło wybiorę w miarę możliwości. Ponieważ jest to mój pierwszy trawnik, to nie wiem czy mam tym się przejmować?

Jolek
PostNapisane: 16 kwi 2019, o 13:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Życzę Ci jak najlepiej z tym trawnikiem ale wg mnie szkiełkami się bardzo przejmuj. Ja zakładałam trawnik z 16 lat temu i ziemi nawiezionej różnej. Do dziś wypatruję szkiełka i od razu reaguję jak któreś ,,zabłyśnie", szukam i wyjmuję. Ziemia szkła nie chce i co jakiś czas coś wypatrzę, szczególnie po deszczach.

bald
PostNapisane: 16 kwi 2019, o 13:29 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Wszystkich śmieci oraz szkła pozbywam się w miarę możliwości. Jednak wiadomo, że wszystkiego się człowiek nie pozbędzie.

A co z tymi kamyczkami? Niektóre z tych "kamyczków" to tak naprawdę grudki ziemi. Zostawić tak jak jest? Staram się to grabić, przerzucać do taczki i wyrzucać, ale tą techniką pozbywam się także grudek obornika więc bez sensu.

mkgrr
PostNapisane: 16 kwi 2019, o 15:05 
100p
100p

1 szt.
Kamienie usuwaj tylko duże, drobnymi się nie przejmuj. "Grudki " ziemi rozpuszczą się po deszczu.
Poczekaj na deszcz lub podlej sam, jeżeli masz taką możliwość. (kamienie będzie łatwo odróżnić od grudek ziemi)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 997 ]  Idź do strony nr...        1 ... 68, 69, 70, 71, 72  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Zibi_41 i 21 gości