Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kompost

Post »

Panowie, termokompostownik to gadżet dla "nowoczesnego" działkowicza.

Piszę prawą albo lewą ręką więc podpiszę się pod tym obiema ;:215
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kompost

Post »

Z tego co widziałem to termokompostowniki i te zwykłe mają drzwiczki do opróżniania.
Moim zdaniem termokompostowniki powstały aby szybciej przygotowywać kompost.Ktoś powie szybciej nie znaczy lepiej ale skoro ma się dużo masy do przerobienia a nie ma się na to miejsca to czas jest tu potrzebny.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompost

Post »

Proszę o poradę. Mam kompostownik na 1,5 m3 w postaci drewnianej konstrukcji o bokach z listew i siatki drucianej. Przewiew jest zapewniony, napowietrzam pryzmę własnoręcznie (nakłuwam metrowym prętem), stosuję biologiczny starter z Bioponu, staram się nie dopuszczać do przesuszenia, pod pryzmą mam "ruszt" z gałęzi, całość raz w roku przerzucam z góry na dół i z dołu do góry itp, itd. Pryzma jest w cieniu i nie mam na nią innego miejsca.

Kompostuję odpadki kuchenne (poza mięsnymi i rybnymi), szary/biały papier i szary karton, wszelkie odpady ogrodowe, popiół z kominka, liście i trawę (podsuszoną).
Mimo tego kompostowanie idzie u mnie potwornie wolno - po 2 latach mam kompost nie do końca rozłożony, który trzeba przesiewać.
Jest to uciążliwe, bo pod koniec sezonu zaczyna mi brakować miejsca. Czy da się coś poradzić, żeby przyspieszyć nieco cały proces?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Niestety część materiału w kompoście (np. patyki, kora itp) będzie się rozkładała dłużej niż inne, więc chyba nie ma na to jakiegoś uniwersalnego rozwiązania.

Ja też przerzucam kompost raz na rok (z kompostownik nr 1 do kompostownika nr 2), ale za każdym razem gdy dodaję kolejne warstwy do kompostownika nr 1 to lekko mieszam materiał w górnej warstwie. Przerzucony kompost w kompostowniku nr 2 również od czas do czasu mieszam od góry i podlewam gdy jest za suchy. Gdy nadchodzi potrzeba (czytaj maj/czerwiec) przesiewam cały materiał, ale to przede wszystkim po to by pozbyć się pędraków, które znajduję co roku w kompoście. Nieprzerobione części kompostu wracają do kompostownika nr 1, a przesianym kompostem ściółkuję warzywniak. Dodam jeszcze, że przesiewanie to bajka gdy się zrobi swój rotacyjny przesiewacz, bo gdyby nie to to pewnie dałbym sobie z tym spokój i po prostu rozrzucał kompost na jesień a potem go przekopał.

Tutaj zdjęcie jeszcze fajniejszego systemu na 3 kompostowniki, w którym można by produkować kompost 2 letni i który na pewno byłby lepiej przerobiony i tym samym byłoby mniej roboty z przesiewaniem:
Obrazek
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompost

Post »

leszeg pisze:Niestety część materiału w kompoście (np. patyki, kora itp) będzie się rozkładała dłużej niż inne, więc chyba nie ma na to jakiegoś uniwersalnego rozwiązania.
Ja patyków ani kory nie kompostuję - używam tylko w roli przekładki w pryzmie. Resztę przerabiam na wióry i używam do ściółkowania kwiatów.
Najwolniej chyba rozkłada mi się skoszona trawa (a raczej mieszanka trawy z koniczyną, mniszkiem i babką :) ) oraz liście (brzoza, topola, wierzba).

O szukaniu pędraków nie pomyślałem. Muszę się przyjrzeć.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Ja trawy nie dodaję do kompostu, bo przeważnie mulczuję trawnik, ale jak mam jakiś pokost to sciółkuję nim warzywniak lub wokół drzew.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompost

Post »

U mnie niestety trawy jest sporo, a uparłem się, żeby ją wykorzystać, a nie palić - kompost z trawy, jak już się zrobi, jest bardzo dobry, a ja mam lichą ziemię.
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost

Post »

Ściółkuj, ściółkuj i jeszcze raz ściółkuj trawą. Mnie ciągle trawy brakuje do ściółkowania, oczywiście trawy bez nasion.
Pozdrawiam. Gosia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Jak mi brakuje trawy to pozyskują ją od sąsiadów, którzy mają ze skoszoną trawa kłopot bo nie mają kompostownika.
Trawa położona w międzyrzędziach warzyw ogranicza parowanie gleby i zatrzymuje wodę opadową. Sąsiedzi codziennie coś podlewają, a ja raz na miesiąc jak są upały i jest susza.
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Kompost

Post »

CZyli np na rabacie kwiatowej /wziąc z kosza kosiarki / trawę i rozsypać miedzy sadzonkami?Jak grubo?Co potem się z nią dzieje?
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Kompost

Post »

Ściółkuję co się da tym trawskiem, ale i tak mam nadwyżki.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kompost

Post »

Najlepiej dodawać bardzo cienkie warstwy trawy do kompostownika to wtedy trawa się trochę szybciej rozłoży, ale masz jeszcze dwa inne rozwiązania:
- zmniejszyć ilość trawnika (np. rabaty z krzewami albo obsiać jakąś rośliną zadarniającą np. barwinek itp)
- mulczować cały lub część trawnika
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

bietka1964 pisze:CZyli np na rabacie kwiatowej /wziąc z kosza kosiarki / trawę i rozsypać miedzy sadzonkami?Jak grubo?Co potem się z nią dzieje?
Świeżo skoszoną trawą przykryć glebę na grubość 5 - 10 cm. Po uklepaniu ma być 3 - 5 cm warstwa. Tak ułożona trawa trzyma się podłoża. Przechodzą przez nią opady atmosferyczne i woda z sitka konewki. Wierzchnia warstwa trawy jest sucha, a spodnia wilgotna. Z upływem czasu ubywa trawy z warstwy wierzchniej i spodniej. Od góry kruszy ją słońce i wiatr, a od spodu konsumują owady, grzyby, bakterie. Z trawy położonej wczesną wiosną, do zimy ubędzie jej połowa. Jej resztkami można zabezpieczyć zimujące rośliny przed mrozem. Przykrywam nimi marchew, rzodkiew jesienną i zimową, pietruszkę, skorzenerę, seler, por, topinambur aby łatwo można je wykopać gdy goła ziemia jest już zamarznięta. Taką trawą okrywam też na zimę zagony z brukselką, jarmużem.
Jak mi przez taką warstwę trawy przebijają się chwasty (najczęściej trawa) to zdejmuję wierzchnią warstwę trawy i strzemiączkiem ścinam skiełkowane chwasty. Potem na stare miejsce daję warstwę trawy.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”