Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65  
Autor Wiadomość
Promilus
 Tytuł: Re: Kompost
PostNapisane: 1 mar 2020, o 18:36 
200p
200p

0 szt.
W pryzmie można kompostować i na zimno, i na gorąco. To jak nam wyjdzie zależy najbardziej od tego czy zadbamy o przewiewność, wilgotność pryzmy oraz odpowiednie proporcje węgla do azotu. Optymalnie jest ~ 30:1
Jeśli mamy przewagę węgla, a tak jest przy kompostowaniu zrębków, jesiennych liści, kartonów etc. będziemy mieli kompost zimny niezależnie jak będziemy dbać o wilgotność pryzmy. Bakterie do rozbijania celulozy czy ligniny potrzebują azotu. Azotu jest dużo w skoszonej trawie oraz fusach z kawy. Odpowiednio mieszając składniki bogate w węgiel (polisacharydy) oraz azot (enzymy, białka) zrobimy kompost gorący. Kompost gorący trzeba często przerabiać, napowietrzać, nawilżać. Nie jest to więc "będę wrzucać i samo się zrobi" ... a co do tego zabijania patogenów etc. Tak to zadziała, ale tylko w kontrolowanym procesie przemysłowym (tam gdzie produkują ziemię kompostową), na działce efekt będzie zdecydowanie gorszy więc radzę NIE wrzucać chorych części roślinnych i nasion chwastów. Jeśli zaś chodzi o zawartość kwasów humusowych to w obu tych metodach jest niewielka. Sprawę może polepszyć wprowadzenie dżdżownic. Ale te w 70°C to się ugotują więc klasyczny gorący kompost odpada. Osobiście preferuję mało ingerencyjną metodę gdzie na gorąco kompostuje się pierwsze 2-3 tygodnie dbając o nawilżenie i przekładanie pryzmy, a później się odstawia to do roboty mikrobom, grzybom i dżdżownicom. Efekt jest dość przyzwoity, może nie tak szybko jak typowy gorący kompost, ale zdecydowanie szybciej niż zimny. A i odchody dżdżownic polepszają nieco właściwości gleby (sklejają ziarna więc póki się śluz nie rozłoży działa jak lepiszcze). Dodatkowo w zależności od składu kompostu dżdżownice mogą uzyskiwać większą zawartość zmineralizowanych substancji odżywczych niż gorący kompost i jednocześnie dezaktywować metale ciężkie (zmieniać je w formy słabo przyswajalne). Natura sprawę dobrze przemyślała i myślę, że warto tutaj naśladować te procesy.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Andrzej997
PostNapisane: 1 mar 2020, o 21:52 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Tyle się pisze o tych patogenach i tak się zastanawiam, skąd one się biorą. Bo wygotuję np. zupę a i tak pojawi się pleśń i grzyb w końcu. Jak nie wrzucę spleśniałego owocu do kompostownika, to mam rozumieć, że w kompostowniku pleśń się nie pojawi? Czyli w domu są zarodniki a na zewnątrz nie?

Slawgos
PostNapisane: 2 mar 2020, o 02:05 
500p
500p

1 szt.
Kompostownik i kompostowanie na działkach, to podstawa podstaw. Szczególnie w czasach odpowiadania za gospodarowanie odpadami wszelakimi. Każdy Zarząd ma z tym tematem pod górkę i oczekuje, że działkowcy to wreszcie zrozumieją? :-)

Promilus
PostNapisane: 2 mar 2020, o 20:27 
200p
200p

0 szt.
@Andrzej - kontynuując Twoją analogię - jak wrzucisz spleśniałą pietruszkę do chłodnej zupy to zepsuje się wcześniej czy później niż gdyby miała zbierać patogeny z powietrza? Pleśń żyje na tym co się uda jej przetrawić, patogeny roślinne z reguły potrzebują do przetrwania żywych roślin. W powietrzu są z reguły gdy osiągną odpowiedni poziom rozwoju na roślinach, żywych roślinach. Później w resztkach roślinnych koczują w formach przetrwalnikowych czekając na lepsze czasy. Albo je ubijesz (kompostowaniem na gorąco, albo wręcz jak dawniej dezynfekowano glebę przepuszczając parę), albo je wyrzucisz do bioodpadów, albo wpuścisz z kompostem do upraw na wiosnę. Innymi słowy jeśli porażone rośliny usuwasz całkowicie z działki to patogeny zawsze mogą przeniknąć od sąsiada, albo jeszcze dalej. Niemniej ryzyko i stężenie jest zdecydowanie mniejsze niż gdyby zostawić badziewie u siebie na ogrodzie. Na tym samym bazuje higiena.

Andrzej997
PostNapisane: 7 mar 2020, o 18:22 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Jest coś takiego jak poziom percepcji. Wydaje ci się, że wyrzucasz do kompostu zdrowe resztki roślin, a tak naprawdę one już są porażone. To że wrzucisz je na kompost zanim zauważysz pleśń czy zgniliznę, nie oznacza, że jej nie ma.

Oczywiście masz rację - ryzyko i stężenie będą mniejsze jak się nie wrzuci na kompost nadpsutej roślinki - ciekaw jestem tylko czy rośliny w ogrodzie to zauważą...

Promilus
PostNapisane: 8 mar 2020, o 21:29 
200p
200p

0 szt.
Rzecz w tym, że w dobrze prowadzonym kompoście bakterie zjedzą te pleśnie ;) po prostu jest zdecydowanie większa konkurencja. Rzadko kiedy zdarza się mi mieszać kompost zawierający odpadki kuchenne (np. owoce z kompotu) który byłby spleśniały. Bo to co wrzucamy do kompostownika to jest dokładnie to co sami wcinamy na talerzu. Pożywienie. Dla mikroorganizmów, dla bezkręgowców... Na kuchennym blacie co najwyżej biją się muszki owocówki z zarodnikami pleśni o tego pomidora czy truskawkę.

olesh
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 09:41 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Hej mam takie pytanie jak zautomatyzować cięcie tektury. Mam jej całkiem spore ilości, i obecnie się marnuje lub idzie na śmietnik. Myślałem o wykorzystaniu rębaka do gałęzi, lub rozdrabniacza frezjowego. Sądzę że ktoś z was może próbował też ten proces zautomatyzować i może podpowiedzieć by nie wydawać pieniędzy nie potrzebnie. Jak to mówią, lenistwo matką postępu.

gienia1230
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 11:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wykorzystaj w inny sposób jeśli masz warzywnik, a skoro jesteś na forum ogrodniczym to pewnie masz. Wykładałam ścieżki, kładłam pod ogórkami, między pomidorami, pod porzeczkami i agrestem, i miałam z głowy pielenie. Do jesieni tektura znikała a dżdżownice były zadowolone :) :) .
Nie wyglądało to estetycznie, ale co mi tam!

Ogrodnik88
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 11:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Tekturę i kartony szkoda siekać na kawałki bo takie duże kawałki dobrze sprawdzają się do ściółkowania międzyrzędzi tylko trzeba ją docisnąć do ziemi jakimś kamieniem.
Przy większych roślinach bardzo dobrze jest też wyciąć w środku otwór a potem położyć na ziemi i w tym otworze coś posiać albo posadzić.
Rok temu zrobiłem tak w cukiniach i przez dłuższy czas nie trzeba było tego pielić.Taka tekstura na zewnątrz szybko nabiera wilgoci a wtedy mięknie jak chleb w zupie i sama rozpada się w rękach.

Mikar
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 17:14 
100p
100p

1 szt.
Czy igliwie z tui nadaje sie na kompost?. Wygrabiłem tego 23 duże worki i nie wiem co z tym zrobic.

Biotit
PostNapisane: 11 kwi 2020, o 17:17 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Jak masz świerkowe to tak, sosnowe nie- b.długo się rozkładają.

Mikar
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 10:24 
100p
100p

1 szt.
Napisałem igliwie , ale to jest z tui. Nie wiem czy z tui to są liście.

Biotit
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 10:55 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Igły z tuji będą ok.

Promilus
PostNapisane: 12 kwi 2020, o 10:57 
200p
200p

0 szt.
Tuja zasadniczo ma łuski, nie igły, nie typowe liście. Łuski zawierają tujon i żywice. Dlatego świeże kompostują się bardzo długo. Natomiast te które są stare i opadają (brązowe) kompostują się nawet jako tako. To co jest problemem to pH - tutaj jest stosunkowo niskie dlatego lepiej iglaste (w tym żywotniki i jałowce) kompostować osobno i stosować do przygotowania gleby pod borówki, wrzosy i inne kwasolubne. Osobiście po cięciu żywotników rzucam gałązki na ziemię pod żywotnikami bo zaraz obok mam jagodnik. Jak już podeschną to kupuję kilka worków kory i uzupełniając ściółkę przy borówkach od razu przysypuję ścięte gałązki i łuski żywotnika. I nie mam problemu z kompostowaniem.

Kama5
PostNapisane: 13 kwi 2020, o 21:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Jestem tu nowa, zresztą jeżeli chodzi o ogródek to też dopiero się uczę, ale mój "patent" na kompostowanie to:
1. na grządki podrzucam skoszoną trawę
2. wykopuję dołki na głebokośc 1-1.5 sztycha szpadla o wymiarach 1.5X1.5 metra. Na dno układam gałązki i dalej warstwami chwasty, resztki roslinne z ogrodu, odpadki z domu. Całośc przesypuję skoszoną trawą i kawałkami tektury. Od czasu do czasu obficie podlewam. Kiedy uzbiera się już nieduża górka przykrywam dużym płatem tektury lub workami po ziemi (czarnym do dołu) robię cztery małe lekko rozgarniete dołki w które daję ziemię i sadzę dynie lub cukinię. W kolejnym sezonie na takiej "grzadce" sadze juz pomidory lub papryki. - nic nie przerzucam bo nie mam na to siły.
3. plastikowy kompostownik używam do zbierania odpadków domowych aby bałaganem nie rzucac się w oczy sasiadom. W mojej okolicy domków jestem jedyna która kompostuje.

Co sadzicie o takich metodach może macie pomysł jak je ulepszyc chętnie posłucham.

amusen
PostNapisane: 12 maja 2020, o 08:17 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Kompost jest najlepszym nawozem dla grzadek kwiatowych i warzywnych. Wyszukujemy na niego w ogrodzie cienisty zakatek i tam skladamy wszystkie odpady z domu i ogrodu. Kosci, wlosy, resztki jarzyn, popiol drzewny przynależa do kompostu podobnie jak suche liscie czy trawa. Pomiedzy poszczególne warstwy sterty kompostowej dajemy zawsze warstwe drobnych galazek.
Nie wyrzucamy na kompost resztek owocow cytrusowych. Potraktowane chemicznie skorki przetrwaja proces rozpadu. Nie dajemy także do kompostu czesci roślin zainfekowanych przez szkodniki. Chwasty, które nosza nasiona, umieszczamy w srodku sterty, tam gdzie cieplota jest najwieksza, tak aby pozbawic je zdolności kielkowania.
Dobrze jest również zakupić jakiś wspomagacz rozkładania https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/act ... ostu-id-96 Jak tutaj.

Cepek2709
PostNapisane: 12 maja 2020, o 09:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Czy można wrzucać kły od ziemniaków do kompostu gdzie znajdują się dżdżownice kalifornijskie?? :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1091 ]  Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości